Product Overview
OVERVIEW
If you're looking to reduce your energy bill and improve the comfort of your home, look no further than Goodman's GD9S960403BN . This gas furnace features efficient operation and high-quality construction to provide your home with reliable, affordable heating. The GD9S960403BN single-stage, 9-speed furnace is a great value designed for many applications.
QUICK FACTS
- This furnace is ideal to heat a smaller house (depending on climate)
- 40,000 BTU 96% efficient natural gas furnace
- Requires plastic/PVC flue venting
- Complies with Clean Air Act New Refrigerant Requirements
- Can be used in the downflow or horizontal orientation
- Can be converted to an LP furnace with a conversion kit (sold separately)
- Innovative design for electrical efficiency, safety, and lower sound output
40,000 BTU
The GD9S960403BN Goodman gas furnace is suitable in output for a small house in ideal climate conditions. At 40,000 BTU's, this furnace size is the smallest furnace that Goodman has to offer. The BTU count is the input per hour of the furnace, and the output is 38,400 BTU's (40,000 x 96% AFUE) per hour.
96% Efficiency Rating
The GD9S960403BN Goodman gas furnace has a 96% efficiency rating. This means that only 4% of the fuel going into the furnace is used up in normal furnace operations and not used to heat your home. The remaining 96% of the inputted fuel is used to heat your home. 96% efficient furnaces is one of the highest efficiencies of natural gas furnaces available for purchase with today's technology. Please note that 96% efficient furnaces such as this one require plasic/pvc flue venting, and 80% efficient furnaces require plastic/PVC flue venting.
Single Stage Furnace
A single stage furnace operates using the same amount of energy every time is turns on. The GD9S960403BN Goodman gas furnace operates using only one heat output. This furnace will operate at 100% output whenever it is operating.
Natural Gas or LP Furnace
From the factory, the GD9S960403BN runs on natural gas. However all Goodman gas furnaces can be converted to propane using the furnace's corresponding LP conversion kit, an optional accessory at an additional cost that consists of a replacement set of orifices and springs.
9-Speed ECM Blower Motor
The GD9S960403BN utilizes a 9-speed ECM motor, which is more efficient than older PSC blower motors, saving you money in electric bills.
Warranty
With installation that follows your state and local codes and with online registration, all Goodman furnaces come with a 10-year parts and lifetime heat exchanger warranty through the manufacturer.
Durable Hot Surface Igniter
Instead of a standing pilot light, the GD9S960403BN has a newer, more efficient hot surface igniter. Hot surface igniters are much more efficient and safer than standard standing pilot lights.
Self-Diagnostic Control Board
The Goodman brand has improved technology from years of production experience, allowing for a long-lasting product that rarely runs into any operation-based problems. However, if the furnace does need maintenance or warranty work, the control board has a set of sensors that will identify any basic problems in the furnace's basic operation.
Heavy Gauge Steel Cabinet
The GD9S960403BN Goodman gas furnace has a durable outer cabinet. The heavy-gauge steel used in the furnace's design allows for a more protected interior, and less air leakage from the furnace's operation, resulting in a more quiet operation while still decreasing operation costs.
Ease of Installation
From enhanced operation to efficiency, the Goodman gas furnaces have a lot to offer. However, Goodman's features don't stop at quality of unit. The GD9S960403BN allows for a significantly more streamlined installation process with its universal design, consisting of its ability to be installed in either downflow or horizontal configurations, lowering labor costs.
Product Benefits
- High reliabilitynd quality
- Faster condensate water drainagend no unit water leakage
- Durablend long igniter life
- Provisions for electronicir cleanernd humidifier
- Energy Efficientnd quiet circulation
- Lower NOx emission
- Self-diagnostic control board with constant memory
- Meets the performance requirements forHRI certificationnd complies with ETL Northmerican safety standards
- Operates on two-stage or single-stage thermostats
- Easy Connection for EACnd Humidifier
Product Features
- Heavy-dutyluminized-steel tubular heat exchanger
- Stainless-steel secondary heat exchanger
- Single-stage gas valve
- Durable Silicon Nitride igniter
- Quiet single-speed induced draft blower
- Self-diagnostic control board with constant memory fault code history output to LED
- All models comply with California 40 ng/J Low NOx emissions standard
- Can no longer be installed in California’s South Coastir Quality Management District (SCAQMD) on orfter October 1, 2019
- AHRI Certified
- ETL Listed
Technical Specifications - GD9S960403BN
| sku | GD9S960403BN |
|---|---|
| manufacturer | Goodman |
| product category | Unitary |
| product class | Gas Furnace |
| system family | Unitary Split System |
| function category | Heating Only |
| product type | Equipment |
| unit type | Indoor |
| market type | Residential-Single Family |
| product family | GD9S96 |
| short description | Goodman 96% AFUE Gas Furnace Multi Speed ECM, Single Stage |
| family description | Single Stage Multi-Speed ECM Downflow Gas Furnace Up to 96% AFUE |
| product description | fer cf furnace |
| cooling btu | 36,000 |
| electrical | 115 V | 60 Hz | 1 Ph |
| max breaker size | 15 A |
| min. breaker size | 10.1 A |
| zone compatibility | Multi Zone |
| height | 34-1/2 in |
| width | 17-1/2 in |
| depth | 28-7/8 in |
| weight | 113 lb |
| warranty | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS |
| safety information | Proposition 65 Label: Yes |
| seer2 | 0.96 |
| product class pim | Gas Furnace |
| model efficiency | 0.96 |
| installation type | Ducted |
| communication feature | No |
| export control classification number eccn | EAR99 |
| universal product code upc | 663051686090 |
| item stocking unit of measure uom | EA |
| pallet qty | 4 |
| country of origin | USA |
| us hts code | 7322.90.0015 |
| canadian hts code | 7322.90.10.21 |
| afue | 96 % |
| cooling capacity nominal | 36000 Btu/H |
| installation configuration | Downflow/Horizontal |
| produced in us | Yes |
| temperature rise range high fire | 25-55 °F |
| max overcurrent protection | 15 A |
| min circuit amps | 10.1 A |
| power frequency | 60 Hz |
| power phase | 1 Ph |
| power voltage | 115 V |
| air flow rate high heating | 948.05 ft³/min |
| dimensions blower diameter | 11 in |
| dimensions blower width | 8 in |
| dimensions unit depth | 28-7/8 in |
| dimensions unit height | 34-1/2 in |
| dimensions unit width | 17-1/2 in |
| heat exchanger type | Gas |
| motor speed type | Multi Speed ECM |
| nox burner type | Low NOx |
| weight unit | 113 lb |
| blower motor horsepower | 0.5 metric hp |
| high fire input capacity | 40000 Btu |
| high fire output capacity | 38800 |
| gas valve type | Single Stage |
| proposition 65 label | Yes |
| carton type | CTN |
| case qty | 1 |
| dimensions case depth | 30.00 in |
| dimensions case height | 38.50 in |
| dimensions case width | 18.50 in |
| dimensions distribution unit depth | 30 in |
| dimensions distribution unit height | 38.5 in |
| dimensions distribution unit width | 18.5 in |
| dimensions pallet depth | 60.00 in |
| dimensions pallet height | 38.50 in |
| dimensions pallet width | 37.00 in |
| dimensions shipping unit depth | 30.00 in |
| dimensions shipping unit height | 38.50 in |
| dimensions shipping unit width | 18.50 in |
| distribution shipping volume unit | 21367.5 in³ |
| shipping volume unit | 21367.500 in³ |
| truck factor | 0.0000 |
| volume case | 21367.500 in³ |
| volume distribution shipping unit | 21367.5 in³ |
| weight case | 117.000 lb |
| weight distribution shipping unit | 117 lb |
| weight shipping unit | 117.000 lb |
| registered parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS |
| registered parts warranty multi family | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS |
| registered parts warranty residential | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS |
| registered unit replacement warranty residential | HEAT EXCHANGER - 10 YEARS UNIT REPLACEMENT;HEAT EXCHANGER - 10 YEARS UNIT REPLACEMENT;HEAT EXCHANGER - 10 YEARS UNIT REPLACEMENT |
| standard parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS |
| standard parts warranty multi family | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS |
| standard parts warranty residential | HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
Leaflets & Manuals
Certificates
Documents






















































































