Product Overview
OVERVIEW
The GD9T800804BX Goodman gas furnace features high-quality construction and efficient operation at a great value. The GD9T800804BX two-stage, 9-speed furnace utilizes Goodman's superior heat exchanger design to provide efficient, reliable heating to your home. If you're looking to cut your energy bills and improve your comfort without breaking the bank, your search stops with the Goodman GD9T800804BX.
QUICK FACTS
- This furnace is ideal to heat a medium house (depending on climate)
- 80,000 BTU 80% efficient natural gas furnace
- Requires metal flue venting
- Can be used in the downflow or horizontal orientation
- Can be converted to an LP furnace with a conversion kit (sold separately)
- Innovative design for electrical efficiency, safety, and lower sound output
80,000 BTU
The GD9T800804BX Goodman gas furnace is 40,000 BTU’s. This BTU count is a measure of the input of the furnace per hour, while the output of this furnace is 64,000 BTU’s (80,000 X 80% AFUE) per hour. In ideal climate conditions, this 80,000 BTU furnace is usually used to heat a medium house.
80% Efficiency Rating
The GD9T800804BX Goodman gas furnace is 80% efficient, and the standard furnace efficiency on the market today. This means that 80% of the gas going into the furnace is used to heat your home and the remaining 20% is lost out of the flue venting. Please note that all 80% furnaces must be vented using metal flue venting, while anything higher than 90% efficient must be vented using plastic/PVC venting.
In California, many counties have a lower NOx emission requirement than the rest of the United States. The GD9T800804BX Goodman gas furnace is California Low NOx compliant. With a built-in low emission filter, this Goodman gas furnace produces less nitrogen oxides to be released into the atmosphere, lowering the overall amount of toxic greenhouse gases output of the average California home. Please note that this furnace cannot be installed in the following counties in California: Fresno, Joaquin, Kern, Kings, Los Angeles, Madera, Merced, Orange, Riverside, San Bernardino, San Stanislaus, and Tulare. In these counties you are required to purchase an Ultra-Low NOx furnace.
Two Stage Furnace
The GD9T800804BX Goodman gas furnace is a two stage furnace that has two heating outputs on the burner: full output on colder winter days and a lower output for milder days that the furnace doesn’t have to run quite as much. Two stage furnaces allow for a more even heat distribution, as the furnace will only kick on the higher stage if the indoor temperature is more than a few degrees away from the desired temperature. Since the lower stage will be used more often, the GD9T800804BX will run quieter than a single stage system. While the majority of the benefits of a two stage feature on a furnace are comfort based, the efficiency of the furnace is slightly higher due to it burning less fuel at its lower stage.
Natural Gas or LP Furnace
From the factory, the GD9T800804BX runs on natural gas. However all Goodman gas furnaces can be converted to propane using the furnace’s corresponding LP conversion kit, an optional accessory at an additional cost that consists of a replacement set of orifices and springs.
9-Speed ECM Blower Motor
Instead of the last generation PSC blower motor, the GD9T800804BX utilizes a 9-speed ECM motor, which uses less power and provides smarter air circulation. All of this causes an overall increase in the electrical efficiency of your furnace, which saves you money.
Goodman Furnace Warranty
With installation that follows your state and local codes and with online registration, all Goodman furnaces come with a 10-year parts and lifetime heat exchanger warranty through the manufacturer.
Self-Diagnostic Control Board
The Goodman brand has improved technology from years of production experience, allowing for a long-lasting product that rarely has any issues. However, if something does go wrong on the furnace, the control board has a set of sensors that allow it to diagnose basic issues, allowing for easy troubleshooting and to notify the owner if basic maintenance or warranty work is recommended. This increases the overall safety of the unit, for the furnace itself and the occupants of the home where it is installed.
Ease of Installation
The value of modern Goodman furnaces doesn't end at efficiency. Today’s Goodman furnaces feature many different connection options to reduce installation. The GD9T800804BX model has a more universal design, which consists of its ability to be installed in both an downflow or horizontal configuration. This allows for an easier installation in more locations, from your attic to your basement. The furnace also comes with color-coded low-voltage terminals that allow for a shorter and easier installation time, which decreases installation costs.
Product Benefits
- High reliabilitynd quality
- Durablend long igniter life
- Provisions for electronicir cleanernd humidifier
- Quietnd Economical heating
- Energy Efficientnd quiet circulation
- Self-diagnostic control board with constant memory
- Operates on two-stage or single-stage thermostats
- Easy Connection for EACnd Humidifier
Product Features
- Heavy-dutyluminized-steel tubular heat exchanger
- "Silicon Nitride igniter"
- Color-coded low-voltage terminals
- Two-Stage gas valve
- Multi-speed ECM blower motor with continuous fan speed
- Fault code LED Output
- Two-stage gas valve
- Furnace control board with self-diagnosticsnd provisions for electronicir cleanernd 120-volt or 24-volt humidifiers
Technical Specifications - GD9T800804BX
| sku | GD9T800804BX |
|---|---|
| manufacturer | Goodman |
| product category | Unitary |
| product class | Gas Furnace |
| system family | Unitary Split System |
| function category | Heating Only |
| product type | Equipment |
| unit type | Indoor |
| market type | Residential-Single Family |
| product family | GD9T80 |
| short description | Goodman 80% AFUE Gas Furnace Multi Speed ECM, Two Stage |
| family description | Two-Stage Multi-Speed ECM Gas Furnace up to 80% AFUE |
| product description | fer cf furnace |
| cooling btu | 48,000 |
| electrical | 115 V | 60 Hz | 1 Ph |
| max breaker size | 15 A |
| min. breaker size | 12.45 A |
| zone compatibility | Multi Zone |
| height | 33-3/8 in |
| width | 17-1/2 in |
| depth | 28 in |
| weight | 121 lb |
| warranty | HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS |
| safety information | Proposition 65 Label: Yes |
| seer2 | 0.8 |
| product class pim | Gas Furnace |
| model efficiency | 0.80 |
| installation type | Ducted |
| export control classification number eccn | EAR99 |
| universal product code upc | 663051685499 |
| item stocking unit of measure uom | EA |
| pallet qty | 4 |
| afue | 80 % |
| cooling capacity nominal | 48000 Btu/H |
| installation configuration | Downflow/Horizontal |
| produced in us | No |
| temperature rise range high fire | 30-60 °F |
| max overcurrent protection | 15 A |
| min circuit amps | 12.45 A |
| power frequency | 60 Hz |
| power phase | 1 Ph |
| power voltage | 115 V |
| air flow rate high heating | 1459 ft³/min |
| dimensions blower diameter | 10 in |
| dimensions blower width | 8 in |
| dimensions unit depth | 28 in |
| dimensions unit height | 33-3/8 in |
| dimensions unit width | 17-1/2 in |
| heat exchanger type | Gas |
| motor speed type | Multi Speed ECM |
| nox burner type | Low NOx |
| weight unit | 121 lb |
| blower motor horsepower | 3/4 metric hp |
| high fire input capacity | 80000 Btu |
| high fire output capacity | 64,000 |
| low fire input capacity | 56,000 |
| low fire output capacity | 44,800 |
| gas valve type | Two Stage |
| proposition 65 label | Yes |
| carton type | CTN |
| case qty | 1 |
| dimensions case depth | 30.00 in |
| dimensions case height | 35.50 in |
| dimensions case width | 18.50 in |
| dimensions distribution unit depth | 30 in |
| dimensions distribution unit height | 35.5 in |
| dimensions distribution unit width | 18.5 in |
| dimensions pallet depth | 60.00 in |
| dimensions pallet height | 35.50 in |
| dimensions pallet width | 37.00 in |
| dimensions shipping unit depth | 30.00 in |
| dimensions shipping unit height | 35.50 in |
| dimensions shipping unit width | 18.50 in |
| distribution shipping volume unit | 19702.5 in³ |
| shipping volume unit | 19702.500 in³ |
| truck factor | 0.0000 |
| volume case | 19702.500 in³ |
| volume distribution shipping unit | 19702.5 in³ |
| weight case | 111.000 lb |
| weight distribution shipping unit | 111 lb |
| weight shipping unit | 111.000 lb |
| registered parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS |
| registered parts warranty multi family | HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| registered parts warranty residential | HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS |
| registered unit replacement warranty residential | HEAT EXCHANGER - 10 YEARS UNIT REPLACEMENT;HEAT EXCHANGER - 10 YEARS UNIT REPLACEMENT;HEAT EXCHANGER - 10 YEARS UNIT REPLACEMENT |
| standard parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS |
| standard parts warranty multi family | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS |
| standard parts warranty residential | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS |
Leaflets & Manuals
Documents






















































































