Product Overview
OVERVIEW
The GDVT801005CX gas furnace is from one of the top-of-the-line series by Goodman. Considered one of the best of the best, this furnace has a two stage burner and a variable speed blower motor. With the best durability and reliability that Goodman 80% efficient furnaces have to offer, and a lower emissions output to match the low NOx compliance regulations in California, we are proud to offer you the Goodman GDVT801005CX gas furnace.
QUICK FACTS
- This furnace is ideal to heat a medium-size house (in average climate conditions)
- 100,000 BTU 80% AFUE two stage variable speed natural gas furnace
- Low NOx Compliant
- Requires metal flue venting
- Can be used in the downflow or horizontal orientation
- Can be converted to propane with an LP conversion kit (sold separately)
- Innovative design for electrical efficiency, safety, and lower sound output
Low NOx Compliant
In California, many counties have a lower NOx emission requirement than the rest of the United States. The GDVT801005CX Goodman gas furnace is California Low NOx compliant. With a built-in low emission filter, this Goodman gas furnace produces less nitrogen oxides to be released into the atmosphere, lowering the overall amount of toxic greenhouse gases output of the average California home. Please note that this furnace cannot be installed in the following counties in California: Fresno, Joaquin, Kern, Kings, Los Angeles, Madera, Merced, Orange, Riverside, San Bernardino, San Stanislaus, and Tulare. In these counties you are required to purchase an Ultra Low NOx furnace.
100,000 BTU
At an input of 100,000 BTU’s, the GDVT801005CX Goodman gas furnace is suitable for up to a medium-size house in an average climate. The output of this furnace is 80,000 BTU’s, which is calculated by the input times the 80% efficiency rating.
80% Efficiency Rating
With the industry standard efficiency of 80% AFUE, the GDVT801005CX Goodman gas furnace uses 80% of the fuel going into the furnace to heat your home and the remaining 20% of the fuel going into it is used up in normal furnace operations and is lost out of the flue venting. The GMVC80603BX requires metal flue venting like any 80% efficient furnace, while anything 90% and above would require plastic or PVC venting.
Two Stage Variable Speed Furnace
The GDVT801005CX is equipped with two stages, allowing for an adjusted heat output to better suit your home’s comfort needs. The integrated variable speed blower on the furnace allows for an exact airflow output based on the requirements for your home as calculated by the control board and thermostat, keeping your home at a more constant temperature and increasing efficiency overall.
Goodman Furnace Warranty
Goodman’s 10 year parts, 10 year unit replacement, and it's phenomenal lifetime heat exchange warranties.
Durability and Reliability
The tubular heat exchanger on the GDVT801005CX is heavy-duty for constant use in the winter. Made of aluminized steel, Goodman heat exchangers provide fast and efficient heat transfer rates, all the while increasing the furnace’s dependability and reliability. The heavy-duty exterior of the unit protects all of the unit’s internal mechanisms and the secure cabinet lowers air leakage and sound output in comparison to its competitors, all providing enhanced comfort that lasts a long time.
Installation
The GDVT801005CX furnace runs natively on natural gas. When you use Goodman’s associated , this furnace can use propane instead when the installation calls for it. This Goodman furnace is also able to be installed in the downflow or horizontal positions, allowing for a broader application potential.
Product Benefits
- High reliabilitynd quality;2.irflow system gently ramps up or downccording to heating or cooling demandnd provides better comfort
- Capable of using non communicating single-stage thermostats
- Durablend long igniter life
- Operates on single-stage thermostats
Product Features
- Heavy-dutyluminized-steel tubular heat exchanger
- Efficientnd quiet variable-speed Blower
- ComfortBridge™ Communicating System compatible
- Commissioningnd diagnostics via on board Bluetooth with the CoolCloud™ phonend tabletpplication
- Silicon Nitride igniter
- Two-Stage gas valve
Cabinet Features
- Multi-position installation: downflow, horizontal left or right
- Convenient left or right connection for gasnd electrical service
- Cabinetir leakage (Qleak) less than or equal to 2%
- Fully insulated heat exchangernd blower section
- Bottom or side returnirpplications;6."Heavy-gage steel cabinet with durable finish"
Technical Specifications - GDVT801005CX
| sku | GDVT801005CX |
|---|---|
| manufacturer | Goodman |
| product category | Unitary |
| product class | Gas Furnace |
| system family | Unitary Split System |
| function category | Heating Only |
| product type | Equipment |
| unit type | Indoor |
| market type | Residential-Single Family |
| product family | GDTV80 |
| series name | GDVT80 |
| short description | Goodman 80% AFUE Gas Furnace Variable Speed ECM, Two Stage |
| product description | fer cf furnace |
| cooling btu | 60,000 |
| electrical | 115 V | 60 Hz | 1 Ph |
| max breaker size | 15 A |
| min. breaker size | 10.6 A |
| height | 33-3/8 in |
| width | 21 in |
| depth | 28 in |
| weight | 129 lb |
| warranty | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS |
| safety information | Proposition 65 Label: Yes |
| seer2 | 0.8 |
| product class pim | Gas Furnace |
| model efficiency | 0.80 |
| communication feature | Yes |
| export control classification number eccn | EAR99 |
| universal product code upc | 663051703186 |
| item stocking unit of measure uom | EA |
| pallet qty | 4 |
| afue | 80 % |
| cooling capacity nominal | 60000 Btu/H |
| energy star certified | No |
| installation configuration | Downflow/Horizontal |
| produced in us | No |
| temperature rise range high fire | 20-50 °F |
| temperature rise range low fire | 25-55 °F |
| current type | AC |
| max overcurrent protection | 15 A |
| min circuit amps | 10.6 A |
| power frequency | 60 Hz |
| power phase | 1 Ph |
| power voltage | 115 V |
| air flow rate high heating | 2110 ft³/min |
| air flow rate low heating | 1300 ft³/min |
| ansi certifed | Yes |
| blower motor rpm | 1250 r/min |
| dimensions blower diameter | 10 in |
| dimensions blower width | 10 in |
| dimensions unit depth | 28 in |
| dimensions unit height | 33-3/8 in |
| dimensions unit width | 21 in |
| etl listed | Yes |
| external static pressure rated | 0.5 |
| filter quantity | 1 |
| filter size min | 20X25 |
| heat exchanger type | Gas |
| minimum clearances to combustible materials | 1 ft |
| motor speed type | Variable Speed ECM |
| nox burner type | Low NOx |
| number of burners | 5 |
| weight unit | 129 lb |
| blower motor horsepower | 3/4 metric hp |
| high fire input capacity | 100000 Btu |
| high fire output capacity | 80,000 |
| low fire input capacity | 70,000 |
| low fire output capacity | 56,000 |
| gas valve type | Two Stage |
| vent diameter | 4 in;5 in |
| proposition 65 label | Yes |
| carton type | CTN |
| case qty | 1 |
| dimensions case depth | 30.00 in |
| dimensions case height | 35.50 in |
| dimensions case width | 22.00 in |
| dimensions distribution unit depth | 30 in |
| dimensions distribution unit height | 35.5 in |
| dimensions distribution unit width | 22 in |
| dimensions pallet depth | 60.00 in |
| dimensions pallet height | 35.50 in |
| dimensions pallet width | 44.00 in |
| dimensions shipping unit depth | 30.00 in |
| dimensions shipping unit height | 35.50 in |
| dimensions shipping unit width | 22.00 in |
| distribution shipping volume unit | 23430 in³ |
| shipping volume unit | 23430.000 in³ |
| truck factor | 0.0000 |
| volume case | 23430.000 in³ |
| volume distribution shipping unit | 23430 in³ |
| weight case | 129.000 lb |
| weight distribution shipping unit | 130.09 lb |
| weight shipping unit | 129.000 lb |
| registered parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS |
| registered parts warranty multi family | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS |
| registered parts warranty residential | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS |
| registered unit replacement warranty residential | HEAT EXCHANGER - 10 YEARS UNIT REPLACEMENT;HEAT EXCHANGER - 10 YEARS UNIT REPLACEMENT;HEAT EXCHANGER - 10 YEARS UNIT REPLACEMENT |
| standard parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS |
| standard parts warranty multi family | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS |
| standard parts warranty residential | HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
Service Manuals
Leaflets & Manuals
Documents






















































































