Product Overview
OVERVIEW
The GR9S800804BU Goodman gas furnace features high-quality construction and efficient operation at a great value. The GR9S800804BU single-stage, 9-speed furnace utilizes Goodman's superior heat exchanger design to provide efficient, reliable heating to your home. If you're looking to cut your energy bills and improve your comfort without breaking the bank, your search stops with the Goodman GR9S800804BU.
QUICK FACTS
- This furnace is ideal to heat a medium-sized house (depending on climate)
- 80,000 BTU 80% efficient natural gas furnace
- Requires metal flue venting
- Can be used in the upflow or horizontal orientation
- Ultra-Low NOx Compliant for California
- Innovative design for electrical efficiency, safety, and lower sound output
80,000 BTU
The GR9S800804BU Goodman gas furnace is 80,000 BTU’s. This BTU count is a measure of the input of the furnace per hour, while the output of this furnace is 64,000 BTU’s (80,000 X 80% AFUE) per hour. In ideal climate conditions, this 80,000 BTU furnace is usually used to heat a small house.
80% Efficiency Rating
The GR9S800804BU Goodman gas furnace is 80% efficient, and the standard furnace efficiency on the market today. This means that 80% of the gas going into the furnace is used to heat your home and the remaining 20% is lost out of the flue venting. Please note that all 80% furnaces must be vented using metal flue venting, while anything higher than 90% efficient must be vented using plastic/PVC venting.
Single Stage Furnace
The GR9S800804BU Goodman gas furnace is a single stage furnace has only one heat output. Regardless of the indoor temperature, this furnace will burn at 100% output whenever the thermostat calls for it. Like a light switch, this furnace’s burner will either be on or off and nothing in between. A single stage furnace is the standard efficient furnace since every time your furnace turns on the furnace uses the same amount of energy.
Multi-Speed ECM Blower Motor
Instead of the last generation PSC blower motor, the GR9S800804BU utilizes a 9-speed ECM motor, which uses less power and provides smarter air circulation. All of this causes an overall increase in the electrical efficiency of your furnace, which saves you money.
Warranty
With installation that follows your state and local codes and with online registration, all Goodman furnaces come with a 10-year parts and lifetime heat exchanger warranty through the manufacturer.
Durable Hot Surface Igniter
The hot surface igniter on modern Goodman furnaces are more durable than previous designs, decreasing related issues and lowering maintenance costs. These hot surface ignitors are also more efficient than standing pilot and older HSI designs, saving you even more money.
Self-Diagnostic Control Board
The Goodman brand has improved technology from years of production experience, allowing for a long-lasting product that rarely has any issues. However, if something does go wrong on the furnace, the control board has a set of sensors that allow it to diagnose basic issues, allowing for easy troubleshooting and to notify the owner if basic maintenance or warranty work is recommended. This increases the overall safety of the unit, for the furnace itself and the occupants of the home where it is installed.
Heavy Gauge Steel Cabinet
The heavy-gauge steel cabinet on new Goodman furnaces provide adequate protection to the internal mechanisms of the unit. The cabinet is also more air-tight than previous models, allowing for a quiet, more economical unit due to losing less heat and preventing more sound from exiting the unit.
Ease of Installation
The value of modern Goodman furnaces doesn't end at efficiency. Today’s Goodman furnaces feature many different connection options to reduce installation. The GR9S800804BU model has a more universal design, which consists of its ability to be installed in both an upflow or horizontal configuration. This allows for an easier installation in more locations, from your attic to your basement. The furnace also comes with color-coded low-voltage terminals that allow for a shorter and easier installation time, which decreases installation costs.
Product Benefits
- "High reliability and qualityDurable and long igniter lifeProvisions for electronic air cleaner and humidifierEnergy Efficient and quiet circulationSelf-diagnostic control board with constant memorySimple installation and setupQuiet and simple operation"
Product Features
- "Heavy-duty aluminized-steel tubular heat exchanger"Silicon Nitride igniter"Color-coded low-voltage terminals Multi-speed ECM blower motor with continuous fan speedFault code LED OutputSingle-Stage gas ValveSingle-speed inducer draft blowerFor installation in California’s South Coast AirQuality Management District (SCAQMD) only:This furnace complies with the SCAQMDRule 1111 14 ng/J NOx emission limit.This furnace is eligible for theSCAQMD Clean Air Furnace Rebate "
Cabinet Features
- "1. Multi-position installation: upflow, horizontal left or right2. Convenient left or right connection for gas and electrical service3. Cabinet air leakage (Qleak) less than or equal to 2%4. Foil faced insulated heat exchanger section5. Bottom or side return air applications6. Heavy-gage steel cabinet with durable finis"
Technical Specifications - GR9S800804BU
| sku | GR9S800804BU |
|---|---|
| manufacturer | Goodman |
| product category | Unitary |
| product class | Gas Furnace |
| system family | Unitary Split System |
| function category | Heating Only |
| product type | Equipment |
| unit type | Indoor |
| market type | Residential-Single Family |
| product family | GR9S80_U |
| series name | GR9S80_U |
| short description | Goodman 80% AFUE Gas Furnace Multi Speed ECM, Single Stage |
| family description | Single-Stage Multi-Speed ECM Gas Furnace 80% AFUE - Ultra Low |
| product description | multi pos fur |
| cooling btu | 48,000 |
| electrical | 115 V | 60 Hz | 1 Ph |
| max breaker size | 15 A |
| min. breaker size | 12.45 A |
| zone compatibility | Multi Zone |
| height | 33-3/8 in |
| width | 17-1/2 in |
| depth | 28 in |
| weight | 108 lb |
| warranty | HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS |
| safety information | Proposition 65 Label: Yes |
| seer2 | 0.8 |
| product class pim | Gas Furnace |
| model efficiency | 0.80 |
| installation type | Ducted |
| export control classification number eccn | EAR99 |
| universal product code upc | 663051686984 |
| item stocking unit of measure uom | EA |
| pallet qty | 4 |
| afue | 80 % |
| cooling capacity nominal | 48000 Btu/H |
| energy star certified | No |
| installation configuration | Upflow/Horizontal |
| produced in us | No |
| temperature rise range high fire | 35-65 °F |
| max overcurrent protection | 15 A |
| min circuit amps | 12.45 A |
| power frequency | 60 Hz |
| power phase | 1 Ph |
| power voltage | 115 V |
| air flow rate high heating | 1710 ft³/min |
| dimensions blower diameter | 10 in |
| dimensions blower width | 8 in |
| dimensions unit depth | 28 in |
| dimensions unit height | 33-3/8 in |
| dimensions unit width | 17-1/2 in |
| heat exchanger type | Gas |
| motor speed type | Multi Speed ECM |
| nox burner type | Ultra-Low NOx |
| weight unit | 108 lb |
| blower motor horsepower | 0.75 metric hp |
| high fire input capacity | 80000 Btu |
| high fire output capacity | 64000 |
| gas valve type | Single Stage |
| proposition 65 label | Yes |
| carton type | CTN |
| case qty | 1 |
| dimensions case depth | 30.00 in |
| dimensions case height | 35.50 in |
| dimensions case width | 18.50 in |
| dimensions distribution unit depth | 30 in |
| dimensions distribution unit height | 35.5 in |
| dimensions distribution unit width | 18.5 in |
| dimensions pallet depth | 60.00 in |
| dimensions pallet height | 35.50 in |
| dimensions pallet width | 37.00 in |
| dimensions shipping unit depth | 30.00 in |
| dimensions shipping unit height | 35.50 in |
| dimensions shipping unit width | 18.50 in |
| distribution shipping volume unit | 19702.5 in³ |
| shipping volume unit | 19702.500 in³ |
| truck factor | 0.0000 |
| volume case | 19702.500 in³ |
| volume distribution shipping unit | 19702.5 in³ |
| weight case | 110.000 lb |
| weight distribution shipping unit | 106.09 lb |
| weight shipping unit | 110.000 lb |
| registered parts warranty commercial | HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| registered parts warranty multi family | HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| registered parts warranty residential | HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS |
| standard parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS |
| standard parts warranty multi family | HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty residential | HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
Submittals
Service Manuals
Leaflets & Manuals
Documents






















































































