Product Overview
OVERVIEW
The Goodman GRVT800603BX gas furnace is part of Goodman's top-of-the-line series, known for its exceptional performance. This low NOx furnace features a two-stage burner and a variable speed blower motor, ensuring optimal comfort and efficiency. With the outstanding durability and reliability that Goodman 80% efficient furnaces are known for, we are proud to offer you this high-quality heating solution.
QUICK FACTS
- This low NOx furnace is ideal to heat a small to medium house (in average climate conditions)
- 60,000 BTU 80% AFUE two stage variable speed natural gas furnace
- Requires metal flue venting
- Can be used in the upflow or horizontal orientation
- Can be converted to propane with an LP conversion kit (sold separately)
- Innovative design for electrical efficiency, safety, and lower sound output
60,000 BTU
At an input of 60,000 BTU’s, the GRVT800603BX Goodman low NOx gas furnace is suitable for up to a small to medium house in an average climate. The output of this furnace is 48,000 BTU’s, which is calculated by the input times the 80% efficiency rating.
80% Efficiency Rating
With the industry standard efficiency of 80% AFUE, the GRVT800603BX Goodman low NOx gas furnace uses 80% of the fuel going into the furnace to heat your home and the remaining 20% of the fuel going into it is used up in normal furnace operations and is lost out of the flue venting. The GRVT800603BX requires metal flue venting like any 80
Product Benefits
- High reliabilitynd quality;2.irflow system gently ramps up or downccording to heating or cooling demandnd provides better comfort
- Capable of using non communicating single-stage thermostats
- Durablend long igniter life
- Quietnd Economical heating
- Operates on single-stage thermostats
Product Features
- Heavy-dutyluminized-steel tubular heat exchanger
- Efficientnd quiet variable-speed Blower
- ComfortBridge™ Communicating System compatible
- Commissioningnd diagnostics via on board Bluetooth with the CoolCloud™ phonend tabletpplication
- Silicon Nitride igniter
- Two-Stage gas valve
Cabinet Features
- Multi-position installation: upflow, horizontal left or right
- Convenient left or right connection for gasnd electrical service
- Cabinetir leakage (Qleak) less than or equal to 2%
- Fully insulated heat exchangernd blower section
- Bottom or side returnirpplications
- Heavy-gage steel cabinet with durable finish
Technical Specifications - GRVT800603BX
| sku | GRVT800603BX |
|---|---|
| manufacturer | Goodman |
| product category | Unitary |
| product class | Gas Furnace |
| system family | Unitary Split System |
| function category | Heating Only |
| product type | Equipment |
| unit type | Indoor |
| market type | Residential-Single Family |
| product family | GRVT80 |
| series name | GRVT80 |
| short description | Goodman 80% AFUE Gas Furnace Variable Speed ECM, Two Stage |
| family description | Two-Stage, Variable-Speed ECM Gas Furnace 80% AFUE |
| product description | fer uf furnace |
| cooling btu | 36,000 |
| electrical | 115 V | 60 Hz | 1 Ph |
| max breaker size | 15 A |
| min. breaker size | 7.75 A |
| height | 33-3/8 in |
| width | 17-1/2 in |
| depth | 28 in |
| weight | 105 lb |
| warranty | HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS |
| safety information | Proposition 65 Label: Yes |
| seer2 | 0.8 |
| product class pim | Gas Furnace |
| model efficiency | 0.80 |
| installation type | Ducted |
| communication feature | Yes |
| export control classification number eccn | EAR99 |
| universal product code upc | 663051703209 |
| item stocking unit of measure uom | EA |
| pallet qty | 4 |
| afue | 80 % |
| cooling capacity nominal | 36000 Btu/H |
| energy star certified | No |
| installation configuration | Upflow/Horizontal |
| produced in us | No |
| temperature rise range high fire | 15-45 °F |
| temperature rise range low fire | 15-45 °F |
| current type | AC |
| max overcurrent protection | 15 A |
| min circuit amps | 7.75 A |
| power frequency | 60 Hz |
| power phase | 1 Ph |
| power voltage | 115 V |
| air flow rate high heating | 1400 ft³/min |
| air flow rate low heating | 980 ft³/min |
| ansi certifed | Yes |
| blower motor rpm | 1200 r/min |
| dimensions blower diameter | 10 in |
| dimensions blower width | 8 in |
| dimensions unit depth | 28 in |
| dimensions unit height | 33-3/8 in |
| dimensions unit width | 17-1/2 in |
| etl listed | Yes |
| external static pressure rated | 0.5 |
| filter quantity | 1 |
| filter size min | 16X25 |
| heat exchanger type | Gas |
| minimum clearances to combustible materials | 1 ft |
| motor speed type | Variable Speed ECM |
| nox burner type | Low NOx |
| number of burners | 3 |
| weight unit | 105 lb |
| blower motor horsepower | 1/2 metric hp |
| high fire input capacity | 60000 Btu |
| high fire output capacity | 48,000 |
| low fire input capacity | 42,000 |
| low fire output capacity | 33,600 |
| gas valve type | Two Stage |
| vent diameter | 4 in |
| proposition 65 label | Yes |
| carton type | CTN |
| case qty | 1 |
| dimensions case depth | 30.00 in |
| dimensions case height | 35.50 in |
| dimensions case width | 18.50 in |
| dimensions distribution unit depth | 30 in |
| dimensions distribution unit height | 35.5 in |
| dimensions distribution unit width | 18.5 in |
| dimensions pallet depth | 60.00 in |
| dimensions pallet height | 35.50 in |
| dimensions pallet width | 37.00 in |
| dimensions shipping unit depth | 30.00 in |
| dimensions shipping unit height | 35.50 in |
| dimensions shipping unit width | 18.50 in |
| distribution shipping volume unit | 19702.5 in³ |
| shipping volume unit | 19702.500 in³ |
| truck factor | 0.0000 |
| volume case | 19702.500 in³ |
| volume distribution shipping unit | 19702.5 in³ |
| weight case | 104.000 lb |
| weight distribution shipping unit | 110.09 lb |
| weight shipping unit | 104.000 lb |
| registered parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS |
| registered parts warranty multi family | HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| registered parts warranty residential | HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS |
| registered unit replacement warranty residential | HEAT EXCHANGER - 10 YEARS UNIT REPLACEMENT;HEAT EXCHANGER - 10 YEARS UNIT REPLACEMENT;HEAT EXCHANGER - 10 YEARS UNIT REPLACEMENT |
| standard parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS |
| standard parts warranty multi family | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS |
| standard parts warranty residential | HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
Service Manuals
Leaflets & Manuals
Documents






















































































