Goodman
Goodman 5 Ton Ducted Air Handler Multi-Position Variable-Speed 120V R32
Product Overview
Goodman 5 Ton Ducted Air Handler Multi-Position Variable-Speed 115V R32 AHVE60DP0300
This 115V AHVE ducted multi-position air handler is a 5-ton unit with a variable-speed ECM blower motor in a compact 24.5-inch cabinet designed for horizontal or vertical installation. It features an electronic expansion valve (EEV) for cooling and heat pump applications, an all-aluminum 7 mm evaporator coil, and delivers constant CFM across a wide range of static pressures for consistent comfort and improved humidity control. The unit is ComfortNet compatible, works with the Daikin One+ smart thermostat, and is built with a low-leakage, insulated cabinet to reduce air loss and condensation. It is AHRI certified, ETL listed, and includes a 21-inch cabinet depth for easier attic access.
Key Features & Cabinet Features:
- Electronic Expansion Valve (EEV) for cooling and heat pump applications
- Variable-speed ECM blower motor with constant CFM control
- All-aluminum 7 mm evaporator coil
- ComfortNet compatible; supports Daikin One+ smart thermostat
- Low cabinet air leakage per ASHRAE Standard 193
- Improved humidity control and adjustable low CFM fan-only operation
- Horizontal or vertical installation capability
- 21" cabinet depth for easier attic access
- DecaBDE-free thermoplastic drain pan with secondary drain connections
- Screw-less sides and back to help reduce condensation in humid environments
- Foil-faced internal insulation to minimize cabinet condensation
- Galvanized, leather grain-embossed cabinet finish
- Glue-less cabinet insulation retention
- Tool-less filter access
Goodman 5 Ton Ducted Air Handler Multi-Position Variable-Speed 115V R32 AHVE60DP0300
| Warranty Type | Parts |
| Standard Warranty | 5 years |
| Registered Warranty | 10 years |
Product Features
- Electronic Expansion Valve (EEV) for cooling and heat pump applications
- 7 mm evaporator coil tube size
- Variable-speed ECM blower motor
- Compatible with Daikin One+ smart thermostat and other Daikin communicating equipment
- Provides constant CFM over a wide range of static pressure conditions independent of duct system
- CFM indicator
- Thermostat provides adjustable low CFM for efficient fan-only operation
- All-aluminum evaporator coil
- Fault recall of six most recent faults
- Improved humidity and comfort control
- AHRI certified
- ETL listed
- Cabinet air leakage less than 2.0% at 1.0 inch H2O when tested in accordance with ASHRAE standard 193
- Cabinet air leakage less than 1.4% at 0.5 inch H2O when tested in accordance with ASHRAE standard 193
- Horizontal or vertical configuration capabilities
- 21" depth for easier attic access
- DecaBDE-free thermoplastic drain pan with secondary drain connections
- Screw-less sides and back helps to reduce condensation when installed in humid locations
- Foil-faced insulation covers the internal casing to reduce cabinet condensation
- Galvanized, leather grain-embossed finish
- Glue-less cabinet insulation retention
- Tool-less filter access
Cabinet Features
- Cabinet air leakage less than 2.0% at 1.0 inch H₂O when
- tested in accordance with ASHRAE standard 193
- Cabinet air leakage less than 1.4% at 0.5 inch H₂O when
- Horizontal or vertical configuration capabilities
- 21" depth for easier attic access
- DecaBDE-free thermoplastic drain pan
- with secondary drain connections
- Screw-less sides and back helps to reduce
- condensation when installed in humid locations
- Foil-faced insulation covers the internal
- casing to reduce cabinet condensation
- Galvanized, leather grain-embossed finish
- Glue-less cabinet insulation retention
- Tool-less filter access
Technical Specifications - AHVE60DP0300
| sku | AHVE60DP0300 |
|---|---|
| manufacturer | Corporate |
| product category | Unitary |
| product class | Air Handler |
| system family | Unitary Split System |
| function category | Air Handler |
| product type | Equipment |
| unit type | Indoor |
| market type | Residential-Single Family |
| product family | AHVE115V_32 |
| series name | 115V AHVE |
| short description | 115V AHVE Air Handler, Variable Speed ECM Motor, 5 Ton |
| product description | Air Handler, Inverter, 5 Ton_R32 |
| cooling btu | 60,000 |
| refrigerant | R-32 |
| liquid line | 3/8 in |
| suction line | 7/8 in |
| electrical | 120 V | 60 Hz | 1 Ph |
| max breaker size | 15/15 A |
| min. breaker size | 6.8/6.5 A |
| tonnage | 5 |
| btu/tonnage | 60,000 BTU/5 Ton |
| height | 58 in |
| width | 26 in |
| depth | 21 in |
| weight | 167 lb |
| warranty | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| safety information | Proposition 65 Label: Yes |
| product class pim | Air Handler |
| installation type | Ducted Multi-position |
| communication feature | Yes |
| communication feature type | ComfortNet Compatible |
| export control classification number eccn | EAR99 |
| universal product code upc | 663051735286 |
| item stocking unit of measure uom | EA |
| pallet qty | 4 |
| country of origin | USA |
| cooling capacity nominal | 60000 Btu/H |
| produced in us | No |
| indoor blower fla | 6.9 A |
| max overcurrent protection | 15/15 A |
| max voltage | 126 V |
| min circuit amps | 6.8/6.5 A |
| min voltage | 103 V |
| power frequency | 60 Hz |
| power phase | 1 Ph |
| power voltage | 120 V |
| dimensions blower diameter | 12 in |
| dimensions blower width | 10.625 in |
| dimensions unit depth | 21 in |
| dimensions unit height | 58 in |
| dimensions unit width | 26 in |
| evap motor rpm | 1250 r/min |
| expansion device | EEV |
| indoor orifice size | 0.172 in |
| motor speed type | Variable Speed ECM |
| number of speeds | Variable |
| weight unit | 167 lb |
| blower motor horsepower | 1 metric hp |
| tonnage range | 5 |
| condensate drain outlet | 3/4 in |
| factory std refrigerant charge | 0 oz |
| pipe size gas | 7/8 in |
| pipe size liquid | 3/8 in |
| refrigerant type | R-32 |
| proposition 65 label | Yes |
| carton type | CTN |
| case qty | 1 |
| dimensions case depth | 24.50 in |
| dimensions case height | 62.00 in |
| dimensions case width | 26.00 in |
| dimensions distribution unit depth | 24.5 in |
| dimensions distribution unit height | 62 in |
| dimensions distribution unit width | 26 in |
| dimensions pallet depth | 49.00 in |
| dimensions pallet height | 62.00 in |
| dimensions pallet width | 52.00 in |
| dimensions shipping unit depth | 24.50 in |
| dimensions shipping unit height | 62.00 in |
| dimensions shipping unit width | 26.00 in |
| distribution shipping volume unit | 39494 in³ |
| shipping volume unit | 39494.000 in³ |
| truck factor | 0.0000 |
| volume case | 39494.000 in³ |
| volume distribution shipping unit | 39494 in³ |
| weight case | 165.000 lb |
| weight distribution shipping unit | 163.09 lb |
| weight shipping unit | 165.000 lb |
| registered parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| registered parts warranty multi family | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| registered parts warranty residential | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| standard parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty multi family | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty residential | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
Submittals
Leaflets & Manuals
Certificates
Documents






















































































