Goodman
Goodman 5 Ton 17.5 SEER2 Heat Pump Inverter Side Discharge Condenser R32
Product Overview
Goodman 5 Ton 17.5 SEER2 Heat Pump Inverter Side Discharge Condenser R32 GZV7SA6010
The Goodman GZV7SA6010 is a high-efficiency, 5-ton variable-speed heat pump designed for year-round heating and cooling in large homes. Equipped with an inverter-driven compressor and environmentally friendly R-32 refrigerant, this system delivers consistent comfort, quiet operation, and reliable performance. Its advanced technology and durable construction make it ideal for homeowners seeking energy-efficient and sustainable HVAC solutions.
Product Features
- Variable-speed inverter-driven compressor for precise temperature and humidity control
- Quiet operation with digitally commutated fan motor and high-density compressor sound blanket
- High efficiency with SEER2 rating up to 17.5 for reduced energy costs
- Communicating technology compatible with Goodman GTST smart thermostat and other communicating equipment
- Durable outdoor unit construction with heavy-gauge galvanized steel and powder-coated finish
- Hurricane wind-compliant design when properly anchored, meeting Florida Building Code standards
- Environmentally friendly R-32 refrigerant with lower Global Warming Potential (GWP)
- Reliable year-round heating and cooling performance for large residential spaces
Goodman 5 Ton 17.5 SEER2 Heat Pump Inverter Side Discharge Condenser R32 GZV7SA6010
| Warranty Type | Parts |
| Standard Warranty | 5 years |
| Registered Warranty | 10 years |
Product Benefits
- Meets the 2023 M1 Test Standards
Product Features
- Variable-speed swing compressors
- Strong heating capacity
- Quiet digitally commutated fan motor
- High-density compressor sound blanket
- Compatible with Goodman GTST connected thermostat and otherGoodman communicating equipment
- Proprietary control algorithmic logic
- In communicating mode, only two low-voltage wires to outdoor unit required
- Diagnostic indicator lights, seven-segmentLED display, and fault code storage
- Propietary Inside intelligence for diagnostics
- Quiet-mode - provides enhanced acoustical comfort, up to 3 different sound levels (as low as 45dBA)
- Field-selectable boost mode increases compressor speed during unusually high loads
- Field-installed bi-flow filter drier
- Coil and ambient temperature sensors
- Suction pressure transducer
- Sweat connection service valves with easyaccess to gauge ports
- AHRI Certified
- ETL Listed
Cabinet Features
- Heavy-gauge galvanized steel cabinet with grille-style sound control side design
- Custom Ivory white powder-paint finish
- High corrosion (ZAM®), unpainted steel bottom frame and legs
- 500-hour salt-spray tested
- Wire fan discharge grille
- Top and side maintenance access
- When properly anchored, meets the 2023 Florida Building Code unit integrity requirements for hurricane-type winds (Anchor bracket kits available.)
Technical Specifications - GZV7SA6010
| sku | GZV7SA6010 |
|---|---|
| manufacturer | Goodman |
| product category | Unitary |
| product class | Split Heat Pump |
| system family | Unitary Split System |
| function category | Heat Pump |
| product type | Equipment |
| unit type | Outdoor |
| market type | Residential-Single Family |
| product family | GZV7SA |
| series name | GSV7SA |
| short description | Goodman Split Heat Pump 17.5 SEER2, Variable |
| family description | High-Effciency, Communication, Split System Heat Pump Up to 17.5 SEER2 & 8.6 HSPF2 |
| product description | 17.5 SEER2 HP R32, 5 Ton |
| cooling btu | 52,000 |
| heating btu | 54,000 |
| seer2 | 17.5 |
| decibel level (dba) | 77 dBA |
| refrigerant | R-32 |
| compressor type | Inverter |
| liquid line | 3/8 in |
| suction line | 7/8 in |
| electrical | 208/230 V | 60 Hz | 1 Ph |
| max breaker size | 40 A |
| min. breaker size | 34.4 A |
| tonnage | 5 |
| btu/tonnage | 52,000 BTU/5 Ton |
| min/max outdoor temp for heating | -10 °F to 70 °F |
| min/max outdoor temp for cooling | 0 °F to 115 °F |
| height | 56.3125 in |
| width | 37 in |
| depth | 22.625 in |
| weight | 236 lb |
| warranty | COMPRESSORS - 10 YEARS PARTS;COMPRESSORS - 10 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| safety information | Proposition 65 Label: Yes |
| product class pim | Split Heat Pump |
| model efficiency | 17.5 SEER2 |
| installation type | Ducted |
| communication feature | Yes |
| communication feature type | Non-Communicating |
| export control classification number eccn | EAR99 |
| product notes | R32 Outdoor |
| item stocking unit of measure uom | EA |
| pallet qty | 3 |
| country of origin | Thailand |
| us hts code | 8415.90.8065 |
| canadian hts code | 8415.90.90.00 |
| cop17 hsvtc | 3.6 |
| cop47 hsvtc | 3.6 |
| eer2 hsvtc | 9.8 |
| energy star certified | Yes |
| heating capacity nominal | 60000 Btu/H |
| hspf 2 hsvtc | 8.8 |
| seer 2 hsvtc | 17 |
| produced in us | No |
| cooling operation range std max | 115 °F |
| cooling operation range std min | 0 °F |
| heating operation range std max | 70 °F |
| heating operation range std min | -10 °F |
| rated cooling condition ambient db | 95 °F |
| rated cooling condition ambient wb | 75 °F |
| rated heating condition ambient db | 47 °F |
| rated heating condition ambient wb | 43 °F |
| fan compressor drive input | 24.5 A |
| max overcurrent protection | 40 A |
| min circuit amps | 34.4 A |
| power frequency | 60 Hz |
| power phase | 1 Ph |
| power voltage | 208/230 V |
| compressor stages | Variable |
| dimensions unit depth | 22.625 in |
| dimensions unit height | 56.3125 in |
| dimensions unit width | 37 in |
| expansion device | EEV |
| sound pressure high cooling | 77 dBA |
| weight unit | 236 lb |
| cooling capacity rated | 52000 Btu/H |
| heating capacity rated | 54000 Btu/H |
| factory std refrigerant charge | 162 oz |
| pipe size gas | 7/8 in |
| pipe size liquid | 3/8 in |
| refrigerant pre charged line length | 15 ft |
| refrigerant type | R-32 |
| standard line set length max | 100 ft |
| standard line set length vertical | 90 ft |
| valve size suction o d | 7/8 in |
| proposition 65 label | Yes |
| carton type | CTN |
| case qty | 1 |
| dimensions case depth | 38.50 in |
| dimensions case height | 61.50 in |
| dimensions case width | 16.50 in |
| dimensions distribution unit depth | 38.5 in |
| dimensions distribution unit height | 61.5 in |
| dimensions distribution unit width | 16.5 in |
| dimensions pallet depth | 48.00 in |
| dimensions pallet height | 66.50 in |
| dimensions pallet width | 40.00 in |
| dimensions shipping unit depth | 38.50 in |
| dimensions shipping unit height | 61.50 in |
| dimensions shipping unit width | 16.50 in |
| shipping volume unit | 39067.875 in³ |
| truck factor | 0.0000 |
| volume case | 39067.875 in³ |
| volume distribution shipping unit | 39067.875 in³ |
| weight case | 271.000 lb |
| weight distribution shipping unit | 271 lb |
| weight shipping unit | 271.000 lb |
| registered parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| registered parts warranty multi family | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| registered parts warranty residential | COMPRESSORS - 10 YEARS PARTS;COMPRESSORS - 10 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| registered unit replacement warranty residential | COMPRESSORS - 10 YEARS UNIT REPLACEMENT;COMPRESSORS - 10 YEARS UNIT REPLACEMENT |
| standard parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty multi family | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty residential | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
Submittals
Leaflets & Manuals
Documents






















































































