Product Overview
OVERVIEW
The Goodman brand has been focused on providing efficiency and comfort where it matters most while still being an inexpensive brand. With its superior components and a standard efficiency, the Goodman GLXS4BA6010 air conditioner condenser is a popular choice for homeowners around the United States.
QUICK FACTS
- Ideal size to cover a large house in ideal climates
- 5 ton, 14.3 SEER2 AC-only condenser
- R32: Complies with Clean Air Act New Refrigerant Requirements
- Fully charged for up to 15' of line set
- Low sound output
- Factory-installed filter drier
5 Ton
The GLXS4BA6010 Goodman condenser is a 5 ton unit, meaning that it can cover up to a large house in an ideal climate. In some unit bundles, the required AC coil may be larger than this condenser in tonnage. This is intentional, as it maintains the unit's efficiency.
14.3 SEER2
The GLXS4BA6010 AC-only conditioner can be up to 14.3 SEER2 in efficiency when paired with the proper equipment. As the standard efficiency on the market for all states, this unit is average in efficiency. Every SEER2 point is 5-7% more efficient than the one lower than it, saving you money the higher the SEER2 rating of the unit. Please note that this product is regulated by DOE Efficiency Standards.
Warranty
The GLXS4BA6010 condenser comes with Goodman's standard 10 year parts warranty with online registration through the manufacturer. An installation that follows your state and local codes is required for the warranty to be upheld.
Durability and Reliability
The GLXS4BA6010 Goodman AC condenser cabinet has a baked-on painted finish and is made of a galvanized-steel, making it approved for up to 500 hours of salt-spray and compliant with the 2010 Florida building code integrity requirements for hurricane-type winds when properly anchored. Moreover, the unit is equipped from the factory with a filter dryer that lowers general wear-and-tear on the unit. The GLXS4BA6010 provides peace of mind thanks to its durability and reliability enhancements.
Installation and Maintenance
The Goodman GLXS4BA6010 AC condenser comes standard with service valves that have sweat connections and easy-access gauge ports, both providing a lower installation difficulty and time to lower installation costs. The outer casing has both a top and a side access to allow for easier maintenance and warranty access when necessary.
Comfort in Mind
The Goodman brand always has its customer's comfort in mind. The GLXS4BA6010 is no exception, with not only using high-quality components but also providing enhanced sound-dampening features that allows the brand to manufacture some of the lowest sound output levels in the industry.
Disclaimer: This condenser contains R-32 refrigerant, classified as an A2L refrigerant, and requires a refrigerant leakage detection system to be installed. To comply with safety standards, this unit must be paired with an R-32 air handler or evaporator coil already equipped with a leakage detection system. Failure to comply with these requirements may result in safety hazards and could void the warranty.
Product Features
- Energy-Efficienct Compressor
- Fully charged for 15' of tubing length
- Copper tube/ enhanced aluminum fin coil-5mm diameter
- Factory-installed filter drier
- Sweat connection service valves with easy access to gauge ports
- Enclosed contactor with lug connection
- High-pressure switch
- Capacitors with extended life
- AHRI Certified
- ETL Listed
Cabinet Features
- Removable grille-style top designcompliant with UL 60335-2-40
- Venturi for increased velocity of airflow
- Attractive Architectural Gray powder-paintfinish with 500-hour salt-spray approval
- Wire fan discharge grille
- Steel louver coil guard
- Top and side maintenance access
- Single-panel access to controls with space provided for field-installed accessories
- When properly anchored, meets the 2023 Florida Building Code unit integrity requirements for hurricane-type winds (Anchor bracket kits available.)
Technical Specifications - GLXS4BA6010
| sku | GLXS4BA6010 |
|---|---|
| manufacturer | Goodman |
| product category | Unitary |
| product class | Split Air Conditioner |
| system family | Unitary Split System |
| function category | Cooling Only |
| product type | Equipment |
| unit type | Outdoor |
| market type | Residential-Single Family |
| product family | GLXS4B |
| series name | GLXS4B |
| short description | Goodman Split Air Conditioner 14.3 SEER2, Single Stage |
| family description | Energy-Efficient Classic R-32 Split System Air Conditioner, 14.3 SEER2, 1½ To 5 Tons |
| product description | 14.3 SEER2 R-32 AC, 5.0T |
| cooling btu | 57,000 |
| seer2 | 14.3 |
| decibel level (dba) | 76 dBA |
| refrigerant | R-32 |
| compressor type | Scroll |
| liquid line | 3/8 in |
| suction line | 7/8 in |
| electrical | 208/240 V | 60 Hz | 1 Ph |
| max breaker size | 50 A |
| min. breaker size | 32.44 A |
| tonnage | 5 |
| btu/tonnage | 57,000 BTU/5 Ton |
| min/max outdoor temp for cooling | 55 °F to 125 °F |
| height | 39.5 in |
| width | 35-1/2 in |
| depth | 35.5 in |
| weight | 76 lb |
| warranty | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| safety information | Proposition 65 Label: Yes |
| product class pim | Split Air Conditioner |
| model efficiency | 14.3 SEER2 |
| communication feature | No |
| communication feature type | Non-Communicating |
| export control classification number eccn | EAR99 |
| universal product code upc | 663051691681 |
| item stocking unit of measure uom | EA |
| pallet qty | 1 |
| country of origin | USA |
| us hts code | 8415.90.8085 |
| canadian hts code | 8415.90.90.00 |
| cooling capacity nominal | 60000 Btu/H |
| eer2 hsvtc | 11.2 |
| energy star certified | No |
| seer 2 hsvtc | 13.8 |
| produced in us | Yes |
| cooling operation range std max | 125 °F |
| cooling operation range std min | 55 °F |
| rated cooling condition ambient db | 95 °F |
| rated cooling condition ambient wb | 75 °F |
| max overcurrent protection | 50 A |
| min circuit amps | 32.44 A |
| power frequency | 60 Hz |
| power phase | 1 Ph |
| power voltage | 208/240 V |
| rated load amps | 23.872 A |
| compressor stages | Single Stage |
| dimensions unit depth | 35.5 in |
| dimensions unit height | 39.5 in |
| dimensions unit width | 35-1/2 in |
| sound pressure high cooling | 76 dBA |
| weight unit | 76 lb |
| cooling capacity rated | 57000 Btu/H |
| additional refrigerant charge oz ft | 0.64 lb |
| factory std refrigerant charge | 94 oz |
| pipe size gas | 7/8 in |
| pipe size liquid | 3/8 in |
| refrigerant pre charged line length | 15 ft |
| refrigerant type | R-32 |
| standard line set length max | 200 ft |
| standard line set length vertical | 79 ft |
| valve size suction o d | 7/8 in |
| proposition 65 label | Yes |
| carton type | CTN |
| case qty | 1 |
| dimensions case depth | 37.00 in |
| dimensions case height | 42.00 in |
| dimensions case width | 37.00 in |
| dimensions distribution unit depth | 37 in |
| dimensions distribution unit height | 42 in |
| dimensions distribution unit width | 37 in |
| dimensions pallet depth | 37.00 in |
| dimensions pallet height | 42.00 in |
| dimensions pallet width | 37.00 in |
| dimensions shipping unit depth | 37.00 in |
| dimensions shipping unit height | 42.00 in |
| dimensions shipping unit width | 37.00 in |
| distribution shipping volume unit | 57498 in³ |
| shipping volume unit | 57498.000 in³ |
| truck factor | 0.0000 |
| volume case | 57498.000 in³ |
| volume distribution shipping unit | 57498 in³ |
| weight case | 256.000 lb |
| weight distribution shipping unit | 256 lb |
| weight shipping unit | 256.000 lb |
| registered parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| registered parts warranty multi family | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| registered parts warranty residential | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| standard parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty multi family | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty residential | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
Leaflets & Manuals
Documents






















































































