Product Overview
OVERVIEW
The GR9S960403BU Goodman gas furnace features high-quality construction and efficient operation at a great value. The GR9S960403BU single-stage, 9-speed furnace utilizes Goodman's superior heat exchanger design to provide efficient, reliable heating to your home. If you're looking to cut your energy bills and improve your comfort without breaking the bank, your search stops with the Goodman GR9S960403BU.
QUICK FACTS
- This furnace is ideal to heat a smaller house (depending on climate)
- 40,000 BTU 96% efficient natural gas furnace
- Requires plastic/PVC flue venting
- Complies with Clean Air Act New Refrigerant Requirements
- Can be used in the upflow or horizontal orientation
- Innovative design for electrical efficiency, safety, and lower sound output
Ultra-Low NOx Compliant
In California, many counties have a lower NOx emission requirement than the rest of the United States. The GM9S800403AU Goodman gas furnace is California Ultra-Low NOx compliant. With a built-in low emission filter and special venting system, this Goodman gas furnace produces less nitrogen oxides to be released into the atmosphere, lowering the overall amount of toxic greenhouse gases output of the average California home.
Ultra-Low NOx furnaces are required for gas furnace installations in the following counties in California: Fresno, Joaquin, Kern, Kings, Los Angeles, Madera, Merced, Orange, Riverside, San Bernardino, San Stanislaus, and Tulare.
40,000 BTU
The GR9S960403BU Goodman gas furnace is 40,000 BTU's, which is the smallest Goodman furnace size currently available. This BTU count is a measure of the input of the furnace per hour, while the output of this furnace is 38,400 BTU's (40,000 X 96% AFUE) per hour. In ideal climate conditions, this 40,000 BTU furnace is usually used to heat a small house.
96% Efficiency Rating
The GR9S960403BU Goodman gas furnace is 96% efficient, and the standard furnace efficiency on the market today. This means that 96% of the gas going into the furnace is used to heat your home and the remaining 4% is lost out of the flue venting. Please note that all 96% furnaces must be vented using plastic/PVC flue venting, while anything higher than 90% efficient must be vented using plastic/PVC venting.
Single Stage Furnace
The GR9S960403BU Goodman gas furnace is a single stage furnace has only one heat output. Regardless of the indoor temperature, this furnace will burn at 100% output whenever the thermostat calls for it. Like a light switch, this furnace's burner will either be on or off and nothing in between. A single stage furnace is the standard efficient furnace since every time your furnace turns on the furnace uses the same amount of energy.
Natural Gas Furnace
From the factory, the GR9S960403BU, as well as other ultra-low NOx furnaces, runs on natural gas. These types of furnaces are only available in natural gas configurations. If you need a propane furnace, you will need to order a standard NOx furnace and add a propane conversion kit to it.
9-Speed ECM Blower Motor
Instead of the last generation PSC blower motor, the GR9S960403BU utilizes a 9-speed ECM motor, which uses less power and provides smarter air circulation. All of this causes an overall increase in the electrical efficiency of your furnace, which saves you money.
Warranty
With installation that follows your state and local codes and with online registration, all Goodman furnaces come with a 10-year parts and lifetime heat exchanger warranty through the manufacturer.
Durable Hot Surface Igniter
The hot surface igniter on modern Goodman furnaces are more durable than previous designs, decreasing related issues and lowering maintenance costs. These hot surface ignitors are also more efficient than standing pilot and older HSI designs, saving you even more money.
Self-Diagnostic Control Board
The Goodman brand has improved technology from years of production experience, allowing for a long-lasting product that rarely has any issues. However, if something does go wrong on the furnace, the control board has a set of sensors that allow it to diagnose basic issues, allowing for easy troubleshooting and to notify the owner if basic maintenance or warranty work is recommended. This increases the overall safety of the unit, for the furnace itself and the occupants of the home where it is installed.
Heavy Gauge Steel Cabinet
The heavy-gauge steel cabinet on new Goodman furnaces provide adequate protection to the internal mechanisms of the unit. The cabinet is also more air-tight than previous models, allowing for a quiet, more economical unit due to losing less heat and preventing more sound from exiting the unit.
Ease of Installation
The value of modern Goodman furnaces doesn't end at efficiency. Today's Goodman furnaces feature many different connection options to reduce installation. The GR9S960403BU model has a more universal design, which consists of its ability to be installed in both an upflow or horizontal configuration. This allows for an easier installation in more locations, from your attic to your basement. The furnace also comes with color-coded low-voltage terminals that allow for a shorter and easier installation time, which decreases installation costs.
Please note that this furnace requires a if installed horizontally. Upflow configurations do not require the kit.
Product Benefits
- High reliability and quality2. Faster condensate water drainage and no unit water leakage3. Durable and long igniter life4. Provisions for electronic air cleaner and humidifier5. Energy Efficient and quiet circulation6. Self-diagnostic control board with constant memory7. Meets the performance requirements for AHRI certification and complies with ETL North American safety standards.8. Tax Credit9. Simple installation and setup10. Easy Connection for EAC and Humidifier11. Extra option for Air flow12. High static airflow capability13. Lower NOx emission"
Product Features
- Heavy-duty aluminized-steel tubular heat exchanger2. Stainless-steel sloped secondary heat exchanger3. Silicon Nitride igniter4. Color-coded low-voltage terminals5. Multi-speed ECM blower motor with continuous fan speed6. Fault code LED Output7. AHRI Certified - ETL Listed8. Energy Star9. Single-Stage gas Valve10. Furnace control board with self-diagnostics and provisions for electronic air cleaner and 120-volt or 24-volt humidifiers11. Low constant fan speed circulates air throughout the home12. High static13. All models comply with California Ultra-Low N0x 14 ng/J
Technical Specifications - GR9S960403BU
| sku | GR9S960403BU |
|---|---|
| manufacturer | Goodman |
| product category | Unitary |
| product class | Gas Furnace |
| system family | Unitary Split System |
| function category | Heating Only |
| product type | Equipment |
| unit type | Indoor |
| market type | Residential-Single Family |
| product family | GR9S96_U |
| series name | GR9S96_U |
| short description | Goodman 96% AFUE Gas Furnace Nine Speed ECM, Single Stage |
| family description | Single-Stage Multi-Speed ECM Gas Furnace Up to 96% AFUE |
| product description | 96% multi pos fur |
| cooling btu | 36,000 |
| electrical | 115 V | 60 Hz | 1 Ph |
| max breaker size | 15 A |
| min. breaker size | 8.3 A |
| height | 34-1/2 in |
| width | 17-1/2 in |
| depth | 28-7/8 in |
| weight | 115 lb |
| warranty | HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| safety information | Proposition 65 Label: Yes |
| seer2 | 0.96 |
| product class pim | Gas Furnace |
| model efficiency | 0.96 |
| installation type | Ducted |
| communication feature | No |
| export control classification number eccn | EAR99 |
| universal product code upc | 663051687004 |
| item stocking unit of measure uom | EA |
| pallet qty | 4 |
| afue | 96 % |
| cooling capacity nominal | 36000 Btu/H |
| energy star certified | Yes |
| installation configuration | Upflow/Horizontal |
| produced in us | No |
| temperature rise range high fire | 15-45 °F |
| max overcurrent protection | 15 A |
| min circuit amps | 8.3 A |
| power frequency | 60 Hz |
| power phase | 1 Ph |
| power voltage | 115 V |
| air flow rate high heating | 1256 ft³/min |
| dimensions blower diameter | 10 in |
| dimensions blower width | 8 in |
| dimensions unit depth | 28-7/8 in |
| dimensions unit height | 34-1/2 in |
| dimensions unit width | 17-1/2 in |
| heat exchanger type | Gas |
| motor speed type | Nine Speed ECM |
| nox burner type | Ultra-Low NOx |
| weight unit | 115 lb |
| blower motor horsepower | 0.5 metric hp |
| high fire input capacity | 40000 Btu |
| high fire output capacity | 38800 |
| gas valve type | Single Stage |
| proposition 65 label | Yes |
| carton type | CTN |
| case qty | 1 |
| dimensions case depth | 30.00 in |
| dimensions case height | 38.50 in |
| dimensions case width | 18.50 in |
| dimensions distribution unit depth | 30 in |
| dimensions distribution unit height | 38.5 in |
| dimensions distribution unit width | 18.5 in |
| dimensions pallet depth | 60.00 in |
| dimensions pallet height | 38.50 in |
| dimensions pallet width | 37.00 in |
| dimensions shipping unit depth | 30.00 in |
| dimensions shipping unit height | 38.50 in |
| dimensions shipping unit width | 18.50 in |
| distribution shipping volume unit | 21367.5 in³ |
| shipping volume unit | 21367.500 in³ |
| truck factor | 0.0000 |
| volume case | 21367.500 in³ |
| volume distribution shipping unit | 21367.5 in³ |
| weight case | 114.000 lb |
| weight distribution shipping unit | 123.09 lb |
| weight shipping unit | 114.000 lb |
| registered parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS |
| registered parts warranty multi family | HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| registered parts warranty residential | HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| registered unit replacement warranty residential | HEAT EXCHANGER - 10 YEARS UNIT REPLACEMENT;HEAT EXCHANGER - 10 YEARS UNIT REPLACEMENT;HEAT EXCHANGER - 10 YEARS UNIT REPLACEMENT |
| standard parts warranty commercial | HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty multi family | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS |
| standard parts warranty residential | HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
Submittals
Service Manuals
Leaflets & Manuals






















































































