Goodman
Goodman 4 Ton Variable-Speed Multi-Position Air Handler with Internal EEV, R32 (AHVE48CP1300)
Product Overview
Product Details
AHVE Overview
Standard Features
- Electronic Expansion Valve (EEV) for cooling and heat pump applications.
- 7mm evaporator coil tube size
- Variable-speed ECM blower motor
- Compatible with Goodman brand smart thermostat
- Provides constant CFM over a wide range of static pressure conditions independent of duct system
- CFM indicator
- Thermostat provides adjustable lowCFM for efficient fan-only operation
- All-aluminum evaporator coil
- Fault recall of six most recent faults
- Improved humidity and comfort control
- AHRI certified; ETL listed
- Coil mounting track for quick repositioning
- UL 60335 2-40 Compliant
- Factory installed R-32 sensor designed for the lifespan of the coil
- Optimized for use with R-32 refrigerant
- Rigid SmartFrame™ cabinet
Cabinet Features
- Cabinet air leakage less than 2.0% at 1.0 inch H2O when tested in accordance with ASHRAE standard 193
- Cabinet air leakage less than 1.4% at 0.5 inch H2O when tested in accordance with ASHRAE standard 193
- Field Installed 3kW- 25kW electric heater kit available
- Horizontal or vertical configuration capabilities
- 21" depth for easier attic access
- DecaBDE-free thermoplastic drain pan with secondary drain connections
- Screw-less sides and back helps to reduce condensation when installed in humid locations
- Foil-faced insulation covers the internal casing to reduce cabinet condensation
- Galvanized, leather grain-embossed finish
- Glue-less cabinet insulation retention
- Tool-less filter access
Product Features
- Electronic Expansion Valve (EEV) for cooling and heat pump applications
- 7 mm evaporator coil tube size
- Variable-speed ECM blower motor
- Compatible with Daikin One+ smart thermostat and other Daikin communicating equipment
- Provides constant CFM over a wide range of static pressure conditions independent of duct system
- CFM indicator
- Thermostat provides adjustable low CFM for efficient fan-only operation
- All-aluminum evaporator coil
- Fault recall of six most recent faults
- Improved humidity and comfort control
- AHRI certified
- ETL listed
- Cabinet air leakage less than 2.0% at 1.0 inch H2O when tested in accordance with ASHRAE standard 193
- Cabinet air leakage less than 1.4% at 0.5 inch H2O when tested in accordance with ASHRAE standard 193
- 3 kW – 25 kW electric heater kits
- Horizontal or vertical configuration capabilities
- 21" depth for easier attic access
- DecaBDE-free thermoplastic drain pan with secondary drain connections
- Screw-less sides and back helps to reduce condensation when installed in humid locations
- Foil-faced insulation covers the internal casing to reduce cabinet condensation
- Galvanized, leather grain-embossed finish
- Glue-less cabinet insulation retention
- Tool-less filter access
Cabinet Features
- Cabinet air leakage less than 2.0% at 1.0 inch H₂O when
- tested in accordance with ASHRAE standard 193
- Cabinet air leakage less than 1.4% at 0.5 inch H₂O when
- tested in accordance with ASHRAE standard 193
- 3 kW – 25 kW electric heater kits
- Horizontal or vertical configuration capabilities
- 21" depth for easier attic access
- DecaBDE-free thermoplastic drain pan
- with secondary drain connections
- Screw-less sides and back helps to reduce
- condensation when installed in humid locations
- Foil-faced insulation covers the internal
- casing to reduce cabinet condensation
- Galvanized, leather grain-embossed finish
- Glue-less cabinet insulation retention
- Tool-less filter access
Technical Specifications - AHVE48CP1300
| product category | Unitary |
|---|---|
| product class pim | Air Handler |
| system family | Unitary Split System |
| function category | Air Handler |
| product type | Equipment |
| unit type | Indoor |
| market type | Residential-Single Family |
| product family | AHVE230V_32 |
| series name | Inverter compatible Air Handler |
| installation type | Ducted Multi-position |
| communication feature | Yes |
| communication feature type | ComfortNet Compatible |
| export control classification number eccn | EAR99 |
| universal product code upc | 663051735200 |
| item stocking unit of measure uom | EA |
| pallet qty | 4 |
| country of origin | USA |
| us hts code | 8415.90.8085 |
| canadian hts code | 8415.90.90.00 |
| cooling capacity nominal | 48000 Btu/H |
| produced in us | Yes |
| indoor blower fla | 5.2 A |
| max overcurrent protection | 15/15 A |
| max voltage | 253 V |
| min circuit amps | 6.5/6.5 A |
| min voltage | 197 V |
| power frequency | 60 Hz |
| power phase | 1 Ph |
| power voltage | 208/230 V |
| dimensions blower diameter | 12 in |
| dimensions blower width | 10.625 in |
| dimensions evap wheel diameter | 12 in |
| dimensions evap wheel width | 10.625 in |
| dimensions unit depth | 21 in |
| dimensions unit height | 58 in |
| dimensions unit width | 21 in |
| evap coil face area ft | 5.37 |
| evap motor rpm | 1250 r/min |
| expansion device | EEV |
| motor speed type | Variable Speed ECM |
| number of speeds | Variable |
| weight unit | 148 lb |
| blower motor horsepower | 3/4 metric hp |
| tonnage | 4 |
| tonnage range | 4 |
| factory std refrigerant charge | 0 oz |
| pipe size gas | 7/8 in |
| pipe size liquid | 3/8 in |
| refrigerant type | R-32 |
| proposition 65 label | Yes |
| carton type | CTN |
| case qty | 1 |
| dimensions case depth | 24.50 in |
| dimensions case height | 62.00 in |
| dimensions case width | 22.50 in |
| dimensions distribution unit depth | 24.5 in |
| dimensions distribution unit height | 57.5 in |
| dimensions distribution unit width | 22.5 in |
| dimensions pallet depth | 49.00 in |
| dimensions pallet height | 62.00 in |
| dimensions pallet width | 45.00 in |
| dimensions shipping unit depth | 24.50 in |
| dimensions shipping unit height | 62.00 in |
| dimensions shipping unit width | 22.50 in |
| distribution shipping volume unit | 31696.875 in³ |
| shipping volume unit | 34177.500 in³ |
| truck factor | 0.0000 |
| volume case | 34177.500 in³ |
| volume distribution shipping unit | 31696.875 in³ |
| weight case | 149.000 lb |
| weight distribution shipping unit | 155.09 lb |
| weight shipping unit | 149.000 lb |
| registered parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| registered parts warranty multi family | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| registered parts warranty residential | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| standard parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty multi family | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty residential | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
Submittals
Leaflets & Manuals
- Inverter compatible Air Handler Air Handler, Variable Speed ECM Motor, 4 Ton
- Inverter compatible Air Handler Air Handler, Variable Speed ECM Motor, 4 Ton
- Inverter compatible Air Handler Air Handler, Variable Speed ECM Motor, 4 Ton
- Inverter compatible Air Handler Air Handler, Variable Speed ECM Motor, 4 Ton
- Inverter compatible Air Handler Air Handler, Variable Speed ECM Motor, 4 Ton






















































































