Product Overview
OVERVIEW
The Goodman GLZS4BA4810 heat pump condenser is a standard efficiency, low-cost solution for an all-electric home when paired with a suitable heat pump coil or air handler. Just like all of Goodman's equipment, the GLZS4BA4810 is manufactured with high-quality materials to provide a superior comfort in your home.
Utilizing advanced technology, the Goodman heat pump condenser efficiently transfers heat between the indoors and outdoors, providing both heating and cooling functionalities in a single unit for year-round comfort. With its straightforward installation process, it not only ensures convenience but it's also cost-efficient, making it an ideal choice for those seeking an energy-efficient and hassle-free heating and cooling solution.
QUICK FACTS
- Ideal size to cover a medium to large house in ideal climates
- 4 ton, 14.3 SEER2 heat pump condenser
- R32: Complies with Clean Air Act New Refrigerant Requirements
- Low sound output
- Fully charged for up to 15' of line set
- Factory-installed bi-flow filter drier
4 Ton
The Goodman GLZS4BA4810 heat pump has a capacity of 4 tons. In an ideal climate, this tonnage will normally cover up to a medium to large house. In some bundles, the air handler or coil associated with this condenser may be intentionally larger in tonnage to maintain the unit's overall efficiency. Please note that an indoor air handler or coil that is compatible with heat pumps is required for this unit to function.
14.3 SEER2
At 14.3 SEER2, the GLZS4BA4810 heat pump condenser has the industry-standard minimum, allowing the unit to remain inexpensive upfront in comparison to higher SEER2 ratings. If you are replacing an existing heat pump, in most cases this SEER2 rating will still be higher than your old unit, allowing it to still save you money over time in energy bills.
Efficiency Choices for Every Climate
Not all heat pumps are built the same. Depending on the climate of where you live, your best fit can depend dramatically on the efficiency of the heat pump at lower temperatures. The right fit saves you money by reducing energy bills. At 0°F, this heat pump operates at 38% efficiency, making it a good fit for warmer climates where moderate heating is sufficient.
Warranty
The GLZS4BA4810 condenser comes with Goodman's standard 10 year parts warranty with online registration through the manufacturer. An installation that follows your state and local codes is required for the warranty to be upheld.
Durability and Reliability
The Goodman GLZS4BA4810 heat pump condenser is manufactured with a durable cabinet with paint that is approved for 500 hours of salt spray, making it compliant with the 2010 Florida building code unit integrity requirements for hurricane-like weather when properly anchored to your local codes. The built-in bi-flow liquids line filter drier protects the unit from impurities in the refrigerant and other general wear and tear, increasing the reliability of the unit.
Installation and Maintenance
The Goodman GLZS4BA4810 has easily accessible gauge ports and service valves with sweat connections, allowing for a faster and easier installation process. There are factory-installed features such as a filter drier, compressor crankcase heater, pressure switches, and a high-capacity muffler so your installer doesn't have to, further providing ease to the installation process. Moreover, the cabinet of the unit is fit with two maintenance access panels: one on the top and one on the side. All of these features lower your installation and maintenance costs, keeping more money in your pocket to spend on the things you care about most.
Comfort in Mind
With its sound control top insulation and SmartShift technology for quiet and reliable defrost cycles, the GLZS4BA4810 heat pump has some of the lowest sound outputs on a single stage unit on the market today.
Product Benefits
- Meets the 2023 M1 Test Standards
Product Features
- High-Efficiency Compressor
- SmartShift technology to ensure quiet reliable defrost
- Factory-installed bi-flow liquid line filter drier
- Factory-installed suction-line accumulator
- Factory-installed compressor crankcase heater
- Factory-installed high-capacity muffler
- Enhanched aluminum fin coil with 5mm diameter coper tubes in 1.5 -to 3.5 ton
- Enhanched aluminum fin coil with 7mm diameter coper tubes in 4.0 -to 5.0 ton
- High and low-pressure switches
- Fully charged for 15’ of tubing length
- Service valves with sweat connections and easy-to-access gauge ports
- Fully enclosed contactor with lug connection
- Ground lug connection
- Single-speed PSC condenser fan motor
- Capacitor with extended life
- AHRI Certified
- ETL Listed
Cabinet Features
- Removable grille style top design compliant with UL 60335-2-40
- Steel louver coil guard
- Heavy-gauge galvanized-steel cabinet
- Attractive Architectural Gray powder-paint finish with 500-hour salt-spray approval
- Top and side maintenance access
- When properly anchored, meets the 2023 Florida Building Code unit integrity requirements for hurricane-type winds (Anchor bracket kits available
Technical Specifications - GLZS4BA4810
| sku | GLZS4BA4810 |
|---|---|
| manufacturer | Goodman |
| product category | Unitary |
| product class | Split Heat Pump |
| system family | Unitary Split System |
| function category | Heat Pump |
| product type | Equipment |
| unit type | Outdoor |
| market type | Residential-Single Family |
| product family | GLZS4B |
| series name | GLZS4B |
| short description | Goodman Split Heat Pump 14.3 SEER2, Single Stage |
| family description | Energy-Efficient Standard Family R-32 Split System Heat Pump, up to 15.2 SEER2 and 7.8 HSPF2, 1-1/2 to 5Tons |
| product description | Energy-Efficient Standard Family R-32 Split System Heat Pump, up to 15.2 SEER2 and 7.8 HSPF2, 1-1/2 to 5Tons |
| cooling btu | 45,500 |
| heating btu | 46,000 |
| seer2 | 14.3 |
| decibel level (dba) | 74 dBA |
| refrigerant | R-32 |
| compressor type | Scroll |
| liquid line | 3/8 in |
| suction line | 3/4 in |
| electrical | 208/240 V | 60 Hz | 1 Ph |
| max breaker size | 40 A |
| min. breaker size | 25.5 A |
| min/max outdoor temp for heating | -20 °F to 70 °F |
| min/max outdoor temp for cooling | 55 °F to 125 °F |
| height | 36.5 in |
| width | 35-1/2 in |
| depth | 35.5 in |
| weight | 269 lb |
| warranty | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| safety information | Proposition 65 Label: Yes |
| product class pim | Split Heat Pump |
| model efficiency | 14.3 SEER2 |
| installation type | Ducted |
| communication feature | No |
| export control classification number eccn | EAR99 |
| iso certified | Yes |
| product notes | R32 Outdoor |
| universal product code upc | 663051689671 |
| item stocking unit of measure uom | EA |
| pallet qty | 1 |
| country of origin | USA |
| us hts code | 8415.90.8085 |
| canadian hts code | 8415.90.90.00 |
| eer2 hsvtc | 12.5 |
| energy star certified | No |
| heating capacity nominal | 48000 Btu/H |
| hspf 2 hsvtc | 7.8 |
| seer 2 hsvtc | 15.2 |
| produced in us | Yes |
| cooling operation range std max | 125 °F |
| cooling operation range std min | 55 °F |
| heating operation range std max | 70 °F |
| heating operation range std min | -20 °F |
| rated cooling condition ambient db | 95 °F |
| rated cooling condition ambient wb | 75 °F |
| rated heating condition ambient db | 47 °F |
| rated heating condition ambient wb | 43 °F |
| max overcurrent protection | 40 A |
| min circuit amps | 25.5 A |
| power frequency | 60 Hz |
| power phase | 1 Ph |
| power voltage | 208/240 V |
| rated load amps | 19.4 A |
| compressor stages | Single Stage |
| dimensions unit depth | 35.5 in |
| dimensions unit height | 36.5 in |
| dimensions unit width | 35-1/2 in |
| expansion device | TXV |
| sound pressure high cooling | 74 dBA |
| weight unit | 269 lb |
| cooling capacity rated | 45500 Btu/H |
| heating capacity rated | 46000 Btu/H |
| additional refrigerant charge oz ft | 0.64 lb |
| factory std refrigerant charge | 174 oz |
| pipe size gas | 3/4 in |
| pipe size liquid | 3/8 in |
| refrigerant pre charged line length | 15 ft |
| refrigerant type | R-32 |
| standard line set length max | 200 ft |
| standard line set length vertical | 79 ft |
| proposition 65 label | Yes |
| carton type | CTN |
| case qty | 1 |
| dimensions case depth | 37.00 in |
| dimensions case height | 38.50 in |
| dimensions case width | 37.00 in |
| dimensions distribution unit depth | 37 in |
| dimensions distribution unit height | 38.5 in |
| dimensions distribution unit width | 37 in |
| dimensions pallet depth | 37.00 in |
| dimensions pallet height | 38.50 in |
| dimensions pallet width | 37.00 in |
| dimensions shipping unit depth | 37.00 in |
| dimensions shipping unit height | 38.50 in |
| dimensions shipping unit width | 37.00 in |
| distribution shipping volume unit | 52706.5 in³ |
| shipping volume unit | 52706.500 in³ |
| truck factor | 0.0000 |
| volume case | 52706.500 in³ |
| volume distribution shipping unit | 52706.5 in³ |
| weight case | 293.000 lb |
| weight distribution shipping unit | 293 lb |
| weight shipping unit | 293.000 lb |
| registered parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| registered parts warranty multi family | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| registered parts warranty residential | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| standard parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty multi family | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty residential | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
Submittals
Leaflets & Manuals
- Goodman Split Heat Pump 14.3 SEER2, Single Stage
- Goodman Split Heat Pump 14.3 SEER2, Single Stage
- Goodman Split Heat Pump 14.3 SEER2, Single Stage
- Goodman Split Heat Pump 14.3 SEER2, Single Stage
- Goodman Split Heat Pump 14.3 SEER2, Single Stage
- Goodman Split Heat Pump 14.3 SEER2, Single Stage
- Goodman Split Heat Pump 14.3 SEER2, Single Stage
Documents
- Application Guide (English) - AG-TP-110
- Parts Manual (English) - PM-RP-G4339
- Parts Manual (English) - PM-RP-G4339A
- Product Flyer (English) - PF-G_HPSPLIT_04-25
- Product Flyer (English) - PF-G_HPSPLIT_06-25
- Product Flyer (English) - PF-G_HPSPLIT_08-25
- Specification Sheet (English) - SS-FGLZS4B-R32
- Specification Sheet (English) - SS-GLZS4B-R32






















































































