Product Overview
OVERVIEW
Considered part of the highest quality series offered by Goodman, the GLZT7CA4810 heat pump condenser is superior to any other series made by Goodman. With all of its features, the GLZT7CA4810 continues to promote Goodman's goals to provide enhanced comfort at a high efficiency while staying under budget.
Utilizing advanced technology, the Goodman heat pump condenser efficiently transfers heat between the indoors and outdoors, providing both heating and cooling functionalities in a single unit for year-round comfort. With its straightforward installation process, it not only ensures convenience but it's also cost-efficient, making it an ideal choice for those seeking an energy-efficient and hassle-free heating and cooling solution.
QUICK FACTS
- Designed to cover a larger house in average climates
- 4 ton, 17 SEER2 heat pump condenser
- R32: Complies with Clean Air Act New Refrigerant Requirements
- Two stage compressor
- Low sound output
- Fully charged for up to 15 ft of line set
- Factory installed bi-flow filter drier
4 Ton
At 4 tons, the GLZT7CA4810 heat pump by Goodman is suitable for a larger house in average climate conditions. Please note that for this unit to function, a compatible air handler or coil is required. Sometimes, the air handler or coil that is paired in a system bundle will be larger than the heat pump condenser in tonnage to maintain the unit's overall efficiency.
17 SEER2
At 17 SEER2, the GLZT7CA4810 condenser is manufactured to be the highest possible efficiency made by Goodman today. The GLZT7CA4810 can save you around 25% in energy bills in comparison to a 17 SEER2 standard efficiency condenser, saving you a significant amount of money over time to spend on the things you care about most instead of on your energy bills.
Efficiency Choices for Every Climate
Not all heat pumps are built the same. Depending on the climate of where you live, your best fit can depend dramatically on the efficiency of the heat pump at lower temperatures. The right fit saves you money by reducing energy bills. At 0°F, this heat pump operates at 90% efficiency, making it a good fit for maximizing efficiency in the coldest climates.
Two Stage Compressor, Designed with Comfort in Mind
The Goodman GLZT7CA4810 heat pump is built with a two stage compressor, allowing for a more stable temperature output. With its built-in compressor muffler, noise blanket, and superior cabinet insulation, the noise output is decreased to make it almost whisper quiet, along with the two stage compressor that decreases operation noise output when on the lower stage.
Warranty
The GLZT7CA4810 heat pump condenser comes standard with a 10 year parts warranty. To provide a peace of mind on its two stage compressor, Goodman also offers a lifetime heat exchanger warranty when paired with a new air handler or coil. All of these warranties require an installation that follows your state and local codes and the unit must be registered online through the manufacturer.
Durability and Reliability
With its durable structure designed for harsh conditions and its paint layer that makes it approved for up to 500 hours of salt spray, the Goodman GLZT7CA4810 heat pump condenser is compliant with Florida 2010 integrity building codes when properly anchored. For enhanced reliability, the liquid line is fitted with a bi-flow filter drier, lowering general wear and tear by filtering out impurities and system contaminants. All of these features provide peace of mind to system owners, lowering the costs of equipment upkeep.
Installation and Maintenance
In order to provide a faster and less expensive installation, the Goodman GLZT7CA4810 heat pump is factory installed with pressure switches, a high capacity muffler, easily accessible gauge ports, and service valves with sweat connections. The cabinet of the unit is also fitted with dual access panels one on the side and one on the top - to allow for a much easier maintenance procedure should the need for maintenance arise.
Product Benefits
- Meets the 2023 M1 Test Standards
Product Features
- Two-Stage Copeland® UltraTech scroll compressor
- High-density foam compressor sound blanket
- Integrated communicating ComfortBridge™ technology
- Commissioning and diagnostics via indoor board Bluetooth with the CoolCloud™ phone and tablet application
- ComfortAlert™ built in diagnostics
- Copper tube/enhanced aluminum fin coil- 5mm on 2.0-3.0T
- Copper tube/enhanced aluminum fin coil - 7mm on 4.0-5.0T
- Efficient, two-speed ECM condenser fan motor
- Simple low-voltage wiring to outdoor unit in communicating mode
- Diagnostic indicator lights and storage of six fault codes
- Color-coded terminal strip for non-communicating set-up
- High- and low-pressure switches
- Time-delay technology with short-cycle protection to ensure quiet, reliable defrost
- Factory-installed bi-flow liquid-line filter drier
- Factory-installed suction-line accumulator
- Factory-installed compressor crankcase heater
- Factory-installed high-capacity muffler
- Factory-installed coil and ambient temperature sensors
- AHRI Certified
- ETL Listed
Cabinet Features
- Grille-style sound control top design
- Custom Nickel Gray powder-paint finish
- 500-hour salt-spray tested
- Wire fan discharge grille
- Steel louver coil guard
- Single panel access to controls with space provided for field-installed accessories
- Sweat connection service valves with easy access to gauge ports
- When properly anchored, meets the 2023 Florida Building Code unit integrity requirements for hurricane-type winds (Anchor bracket kits available.)
Technical Specifications - GLZT7CA4810
| sku | GLZT7CA4810 |
|---|---|
| manufacturer | Goodman |
| product category | Unitary |
| product class | Split Heat Pump |
| system family | Unitary Split System |
| function category | Heat Pump |
| product type | Equipment |
| unit type | Outdoor |
| market type | Residential-Single Family |
| product family | GLZT7C |
| series name | GLZT7C |
| short description | Goodman Split Heat Pump 17.2 SEER2, Two Stage |
| family description | High-Effciency, Communication, Split System Heat Pump Up to 17.2 SEER2 & 8.2 HSPF2 |
| product description | 17.2 SEER2 HP R32, 4 ton |
| cooling btu | 47,000 |
| heating btu | 48,500 |
| seer2 | 17.2 |
| decibel level (dba) | 75 dBA |
| refrigerant | R-32 |
| compressor type | Scroll |
| liquid line | 3/8 in |
| suction line | 3/4 in |
| electrical | 208/240 V | 60 Hz | 1 Ph |
| max breaker size | 50 A |
| min. breaker size | 31.6 A |
| tonnage | 4 |
| btu/tonnage | 47,000 BTU/4 Ton |
| min/max outdoor temp for heating | -20 °F to 70 °F |
| min/max outdoor temp for cooling | 55 °F to 125 °F |
| height | 35.5 in |
| width | 35-1/2 in |
| depth | 41.625 in |
| weight | 308 lb |
| warranty | COMPRESSORS - 10 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;COMPRESSORS - 10 YEARS PARTS;COMPRESSORS - 10 YEARS PARTS |
| safety information | Proposition 65 Label: Yes |
| product class pim | Split Heat Pump |
| model efficiency | 17.2 SEER2 |
| installation type | Ducted |
| communication feature | Yes |
| communication feature type | Goodman GTST Smart Thermostat |
| export control classification number eccn | EAR99 |
| iso certified | Yes |
| product notes | R32 Outdoor |
| universal product code upc | 663051747678 |
| item stocking unit of measure uom | EA |
| pallet qty | 1 |
| country of origin | USA |
| us hts code | 8415.90.8065 |
| canadian hts code | 8415.90.90.00 |
| eer2 hsvtc | 12.5 |
| energy star certified | Yes |
| heating capacity nominal | 48000 Btu/H |
| hspf 2 hsvtc | 8.2 |
| hspf ducted | 8.2 |
| seer 2 hsvtc | 17.2 |
| produced in us | Yes |
| cooling operation range std max | 125 °F |
| cooling operation range std min | 55 °F |
| heating operation range std max | 70 °F |
| heating operation range std min | -20 °F |
| rated cooling condition ambient db | 95 °F |
| rated cooling condition ambient wb | 75 °F |
| rated heating condition ambient db | 47 °F |
| rated heating condition ambient wb | 43 °F |
| max overcurrent protection | 50 A |
| min circuit amps | 31.6 A |
| power frequency | 60 Hz |
| power phase | 1 Ph |
| power voltage | 208/240 V |
| rated load amps | 23.3 A |
| compressor stages | Two Stage |
| dimensions unit depth | 41.625 in |
| dimensions unit height | 35.5 in |
| dimensions unit width | 35-1/2 in |
| energy source | Electric |
| expansion device | TXV |
| sound pressure high cooling | 75 dBA |
| weight unit | 308 lb |
| cooling capacity rated | 47000 Btu/H |
| heating capacity rated | 48500 Btu/H |
| additional refrigerant charge oz ft | 0.64 lb |
| factory std refrigerant charge | 229 oz |
| pipe size gas | 3/4 in |
| pipe size liquid | 3/8 in |
| refrigerant pre charged line length | 15 ft |
| refrigerant type | R-32 |
| standard line set length max | 150 ft |
| standard line set length vertical | 80 ft |
| valve size suction o d | 1-1/8 in |
| proposition 65 label | Yes |
| carton type | CTN |
| case qty | 1 |
| dimensions case depth | 37.00 in |
| dimensions case height | 44.00 in |
| dimensions case width | 37.00 in |
| dimensions distribution unit depth | 37 in |
| dimensions distribution unit height | 44 in |
| dimensions distribution unit width | 37 in |
| dimensions pallet depth | 37.00 in |
| dimensions pallet height | 44.00 in |
| dimensions pallet width | 37.00 in |
| dimensions shipping unit depth | 37.00 in |
| dimensions shipping unit height | 44.00 in |
| dimensions shipping unit width | 37.00 in |
| distribution shipping volume unit | 60236 in³ |
| shipping volume unit | 60236.000 in³ |
| truck factor | 0.0000 |
| volume case | 60236.000 in³ |
| volume distribution shipping unit | 60236 in³ |
| weight case | 324.000 lb |
| weight distribution shipping unit | 318.09 lb |
| weight shipping unit | 324.000 lb |
| registered parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| registered parts warranty multi family | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| registered parts warranty residential | COMPRESSORS - 10 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;COMPRESSORS - 10 YEARS PARTS;COMPRESSORS - 10 YEARS PARTS |
| registered unit replacement warranty residential | COMPRESSORS - 10 YEARS UNIT REPLACEMENT;COMPRESSORS - 10 YEARS UNIT REPLACEMENT;COMPRESSORS - 10 YEARS UNIT REPLACEMENT |
| standard parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty multi family | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty residential | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
Submittals
Leaflets & Manuals
Documents






















































































