Goodman
Goodman 2 Ton Ceiling Mount Air Handler with 5kW Heat - R32
Product Overview
Goodman is one of the biggest names in home heating, cooling and energy-efficient home comfort. The Goodman ACST series Ceiling Mounted Air Handler is designed for use with R-32 refrigerant and intended for homes where a traditional air handler will not fit.
Features
- All-Aluminum tube/aluminum fin coil
- Direct-drive, resilient-mount, multi-speed motor
- Sequence-controlled and rust-resistant nickel chromium heating elements of 5, 6, 8 and 10 kW
- High-efficiency evaporator coil
- Quiet operation
- AHRI Certified; ETL Listed
- Primary/secondary drain connection in a high-temperature plastic drain pan
- Suitable for free-return installation (non-ducted return air)
- Galvanized-steel construction
- Factory-installed pull-type disconnect
- Easy service access
- 10 Year Parts Warranty with online registration
Product Benefits
- Factory installed TXV for heat pump and cooling-only applications
- All-Aluminum tube/aluminum fin coil
- Direct-drive, resilient-mount, multi-speed motor
- Sequence-controlled and rust-resistant nickel chromium heating elements of 5, 6, 8 and 10 kW
- High-efficiency evaporator coil
- Quiet operation
- AHRI Certified
- Suitable for both front and bottom return
- Factory installed casing
- UL 2-40 cerified
- ETL Listed
- Suitable for free-return installation (non-ducted return air)
- Galvanized-steel construction
- Factory-installed pull-type disconnect
- Easy service access
Product Features
- Factory installed TXV for heat pump and cooling-only applications
- All-Aluminum tube/aluminum fin coil
- Direct-drive, resilient-mount, multi-speed motor
- Sequence-controlled and rust-resistant nickel chromium heating elements of 5, 6, 8 and 10 kW
- High-efficiency evaporator coil
- Quiet operation
- AHRI Certified
- Suitable for both front and bottom return
- Factory installed casing
- UL 2-40 cerified
- ETL Listed
- Suitable for free-return installation (non-ducted return air)
- Galvanized-steel construction
- Factory-installed pull-type disconnect
- Easy service access
- Optimized for use with R-32 refrigerant with factory installed leak detection sensor for A2L mitigation.
Cabinet Features
- Primary/secondary drain connection in a high-temperature plastic drain pan
- Suitable for free-return installation (non-ducted return air)
- Galvanized-steel construction
- Factory-installed pull-type disconnect
- Easy service access
- Suitable for both front and bottom return
- Factory installed casing
Technical Specifications - ACST24LU1305
| sku | ACST24LU1305 |
|---|---|
| weight (in lbs) | 97.000000 |
| brand/manufacturer | Goodman |
| product features | Space-Saving |
| cooling btu | 24,000 |
| blower motor | Multi-Speed ECM |
| maximum cfm | 934 |
| electric heat | 5 Kilowatts |
| configuration | Ceiling Mounted |
| refrigerant | R32 |
| liquid line | 3/8" |
| suction line | 3/4" |
| electrical | 208/230v 1 Phase 60 Hz |
| max breaker size | 30 Amps/30 Amps |
| min. breaker size | 28.5 Amps/25.1 Amps |
| tonnage | 2 Ton |
| height | 11" |
| width | 54.2" |
| depth | 22.27" |
| warranty | 10 Years Parts with Online Registration |
| safety information | PROPOSITION 65 WARNINGThis product and many products on our site may contain a chemical know to the state of California to cause cancer or birth defects or other reproductive harm. For more information about Proposition 65 pleaseClick Here. |
| product category | Unitary |
| product class pim | Air Handler |
| system family | Unitary Split System |
| function category | Air Handler |
| product type | Equipment |
| unit type | Indoor |
| market type | Residential-Single Family |
| product family | ACST |
| series name | ACST |
| family description | Ceiling mount Air HAndler |
| installation type | Ducted Ceiling Mounted |
| communication feature | No |
| communication feature type | Non-Communicating |
| export control classification number eccn | EAR99 |
| universal product code upc | 663051719491 |
| item stocking unit of measure uom | EA |
| pallet qty | 8 |
| country of origin | USA |
| us hts code | 8415.90.8025 |
| canadian hts code | 8415.90.90.00 |
| cooling capacity nominal | 24000 Btu/H |
| produced in us | Yes |
| indoor blower fla | 2 A |
| max overcurrent protection | 30/30 A |
| max voltage | 253 V |
| min circuit amps | 25.1/28.5 A |
| min voltage | 197 V |
| power frequency | 60 Hz |
| power phase | 1 Ph |
| power voltage | 208/230 V |
| dimensions blower diameter | 6.7 in |
| dimensions blower width | 8.06 in |
| dimensions unit depth | 22.2 in |
| dimensions unit height | 11 in |
| dimensions unit width | 54-1/5 in |
| evap coil face area ft | 2.34 |
| evap motor rpm | 1550 r/min |
| expansion device | TXV |
| motor speed type | Multi Speed ECM |
| number of speeds | 5 |
| weight unit | 97 lb |
| blower motor horsepower | 1/4 metric hp |
| tonnage range | 2 |
| factory std refrigerant charge | 0 oz |
| pipe size gas | 3/4 in |
| pipe size liquid | 3/8 in |
| proposition 65 label | Yes |
| carton type | CTN |
| case qty | 1 |
| dimensions case depth | 51.50 in |
| dimensions case height | 10.00 in |
| dimensions case width | 23.00 in |
| dimensions distribution unit depth | 51.5 in |
| dimensions distribution unit height | 10 in |
| dimensions distribution unit width | 23 in |
| dimensions pallet depth | 52.00 in |
| dimensions pallet height | 45.00 in |
| dimensions pallet width | 46.00 in |
| dimensions shipping unit depth | 51.50 in |
| dimensions shipping unit height | 10.00 in |
| dimensions shipping unit width | 23.00 in |
| distribution shipping volume unit | 11845 in³ |
| shipping volume unit | 11845.000 in³ |
| truck factor | 0.0000 |
| volume case | 11845.000 in³ |
| volume distribution shipping unit | 11845 in³ |
| weight case | 85.090 lb |
| weight distribution shipping unit | 85.09 lb |
| weight shipping unit | 85.090 lb |
| registered parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| registered parts warranty multi family | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| registered parts warranty residential | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| standard parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty multi family | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty residential | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
Submittals
Leaflets & Manuals
Warranty






















































































