Product Overview
OVERVIEW
Built with a superior design, Goodman manufactured the GLXT7CA2410 to be whisper-quiet, to be extremely efficient, and to provide the best comfort possible. The GLXT7CA2410 is considered from the best of the best series of AC condenser that Goodman has to offer, making it a top-quality unit to suit the all of your cooling needs.
QUICK FACTS
- Ideal size to cover a smaller house in ideal climates
- 2 Ton, 17.2 SEER2 AC-only condenser
- R32: Complies with Clean Air Act New Refrigerant Requirements
- Two Stage
- Lowest possible sound output
- Fully charged for up to 15' of line set
- Factory-installed filter drier
2 Ton
The Goodman GLXT7CA2410 air conditioning condenser is rated for 2 tons, which can cover up to a small house in an ideal climate. In order to maintain the unit's efficiency, this condenser may be paired with a higher-tonnage coil.
17.2 SEER2
The Goodman GLXT7CA condenser series is designed to be the most efficient AC series in Goodman's lineup. Specifically, the GLXT7CA2410 is 17.2 SEER2, the highest efficiency rating offered by Goodman. This unit will save you the most money when it comes to your energy bills, at a whopping approximate of 25% more efficient than the 13.4 SEER2 industry standard minimum.
Superior Comfort with Two Stages
The GLXT7CA2410 condenser is designed to be one of the quietest and most stable temperature output condensers made by Goodman today. With its two stage Copeland UltraTech scroll compressor, temperature stability is at its peak, allowing the condenser to only use the highest output when needed, and using the lower output more often to prevent overshooting the desired temperature and lowering the amount of time that the fan is at its loudest. Further enhancing comfort, the two stage compressor also allows for a better dehumidification of your home. Moreover, the cabinet is insulated and the compressor has a built-in foam compressor sound blanket, further decreasing the unit's sound output.
Warranty
With Goodman's standard 10 year parts warranty, the GLXT7CA2410 provides a peace of mind in the rare occurrence that something goes wrong on your unit. On top of this, Goodman also offers an astounding lifetime warranty on the unit's compressor when it is paired with a new coil or air handler that is a Goodman-certified configuration. All of Goodman's warranties require a professional installation that follows your state and local codes and an online registration within 60 days of your installation through the manufacturer.
Durability and Reliability
With its durable galvanized-steel cabinet and its painted finish that is approved for 500 hours of salt spray, the GLXT7CA2410 condenser stands up to Goodman's high durability standards. The durable design of the cabinet also makes it 2010 Florida building code integrity requirements for hurricane-type winds compliant when it is properly anchored.
Installation and Maintenance
With its compact footprint and rust-resistant coated screws, the GLXT7CA2410 is designed to be suitable in almost any installation location. For easier installation, Goodman designed the gauge ports and service valves to be easily accessible and with sweat connections. The cabinet has a maintenance access panel on both the top and the side of the unit. All of this allows you to keep money in your pocket and have a lower resolution time if a rare system issue occurs, providing comfort with a peace of mind.
Disclaimer: This condenser contains R-32 refrigerant, classified as an A2L refrigerant, and requires a refrigerant leakage detection system to be installed. To comply with safety standards, this unit must be paired with an R-32 air handler or evaporator coil already equipped with a leakage detection system. Failure to comply with these requirements may result in safety hazards and could void the warranty.
Product Features
- Two-Stage Copeland Ultra-Tech scroll compressor
- Quiet two-speed ECM outdoor fan motor
- Integrated communicating ComfortBridge™ Technology
- Commissioning and diagnostics via Bluetooth indoor board via CoolCloud™ App
- Copeland® ComfortAlert™ built in diagnostics
- Copper tube/enhanced aluminum fin coil - 5mm on 2.0-3.0T
- Color-coded terminal strip for non-communicating set-up
- Only two low-voltage wires required in communication mode
- Factory-installed filter drier
- Factory-installed transformer
- Factory-installed high and low-pressure switches
- High-density foam compressor sound blanket
- Fully charged for 15’ of tubing length
- Ambient temperature sensors
- Ground lug connection
- AHRI Certified - ETL Listed
Cabinet Features
- Removable grille-style top design compliant with UL 60335-2-40
- Venturi for increased velocity of airflow
- Heavy-gauge galvanized steel cabinet
- Baked-on powder-paint finish with 500-hour salt-spray approval
- Steel louver coil guard with rust-resistant screws.
- Top and side maintenance access
- Single-panel access to controls with space for field-installed accessories
- Service valves with sweat connections and easy-access gauge ports
- When properly anchored, meets the 2023 Florida Building Code unit integrity requirements for hurricane-type winds(Anchor bracket kits available.)
Technical Specifications - GLXT7CA2410
| sku | GLXT7CA2410 |
|---|---|
| manufacturer | Goodman |
| product category | Unitary |
| product class | Split Air Conditioner |
| system family | Unitary Split System |
| function category | Cooling Only |
| product type | Equipment |
| unit type | Outdoor |
| market type | Residential-Single Family |
| product family | GLXT7C |
| series name | GLXT7C |
| short description | Goodman Split Air Conditioner 17.2 SEER2, Two Stage |
| product description | 17.2 seer2 ac, 2stg 2.0t |
| cooling btu | 24,000 |
| seer2 | 17.2 |
| decibel level (dba) | 69 dBA |
| refrigerant | R-32 |
| compressor type | Scroll |
| liquid line | 3/8 in |
| suction line | 3/4 in |
| electrical | 208/230 V | 60 Hz | 1 Ph |
| max breaker size | 20 A |
| min. breaker size | 15 A |
| tonnage | 2 |
| btu/tonnage | 24,000 BTU/2 Ton |
| min/max outdoor temp for cooling | 55 °F to 125 °F |
| height | 39.5 in |
| width | 35-1/2 in |
| depth | 35.5 in |
| weight | 214 lb |
| warranty | COMPRESSORS - 10 YEARS PARTS;COMPRESSORS - 10 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;COMPRESSORS - 10 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| safety information | Proposition 65 Label: Yes |
| product class pim | Split Air Conditioner |
| model efficiency | 17.2 SEER2 |
| export control classification number eccn | EAR99 |
| universal product code upc | 663051743915 |
| item stocking unit of measure uom | EA |
| pallet qty | 1 |
| country of origin | USA |
| us hts code | 8415.90.8065 |
| canadian hts code | 8415.90.90.00 |
| eer2 hsvtc | 12.2 |
| energy star certified | No |
| seer 2 hsvtc | 15.2 |
| produced in us | Yes |
| cooling operation range std max | 125 °F |
| cooling operation range std min | 55 °F |
| rated cooling condition ambient db | 95 °F |
| rated cooling condition ambient wb | 75 °F |
| fan compressor drive input | 9.9 A |
| max overcurrent protection | 20 A |
| min circuit amps | 15 A |
| power frequency | 60 Hz |
| power phase | 1 Ph |
| power voltage | 208/230 V |
| compressor stages | Two Stage |
| dimensions unit depth | 35.5 in |
| dimensions unit height | 39.5 in |
| dimensions unit width | 35-1/2 in |
| expansion device | TXV |
| sound pressure high cooling | 69 dBA |
| weight unit | 214 lb |
| cooling capacity rated | 24000 Btu/H |
| factory std refrigerant charge | 104 oz |
| pipe size gas | 3/4 in |
| pipe size liquid | 3/8 in |
| refrigerant pre charged line length | 15 ft |
| refrigerant type | R-32 |
| standard line set length max | 200 ft |
| standard line set length vertical | 79 ft |
| valve size suction o d | 3/4 in |
| proposition 65 label | Yes |
| carton type | CTN |
| case qty | 1 |
| dimensions case depth | 37.00 in |
| dimensions case height | 42.00 in |
| dimensions case width | 37.00 in |
| dimensions distribution unit depth | 37 in |
| dimensions distribution unit height | 42 in |
| dimensions distribution unit width | 37 in |
| dimensions pallet depth | 37.00 in |
| dimensions pallet height | 42.00 in |
| dimensions pallet width | 37.00 in |
| dimensions shipping unit depth | 37.00 in |
| dimensions shipping unit height | 42.00 in |
| dimensions shipping unit width | 37.00 in |
| distribution shipping volume unit | 57498 in³ |
| shipping volume unit | 57498.000 in³ |
| truck factor | 0.0000 |
| volume case | 57498.000 in³ |
| volume distribution shipping unit | 57498 in³ |
| weight case | 226.000 lb |
| weight distribution shipping unit | 226 lb |
| weight shipping unit | 226.000 lb |
| registered parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| registered parts warranty multi family | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| registered parts warranty residential | COMPRESSORS - 10 YEARS PARTS;COMPRESSORS - 10 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;COMPRESSORS - 10 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| registered unit replacement warranty residential | COMPRESSORS - 10 YEARS UNIT REPLACEMENT;COMPRESSORS - 10 YEARS UNIT REPLACEMENT;COMPRESSORS - 10 YEARS UNIT REPLACEMENT |
| standard parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty multi family | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty residential | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
Submittals
Leaflets & Manuals
Documents






















































































