Product Overview
OVERVIEW
At one of the higher efficiencies on the market, the Goodman GLZS5BA2410 heat pump condenser is designed to save you money both up front and in energy bills over time. With its high-quality construction, the GLZS5BA2410 is considered a good all-around choice for many applications.
Utilizing advanced technology, the Goodman heat pump condenser efficiently transfers heat between the indoors and outdoors, providing both heating and cooling functionalities in a single unit for year-round comfort. With its straightforward installation process, it not only ensures convenience but it's also cost-efficient, making it an ideal choice for those seeking an energy-efficient and hassle-free heating and cooling solution.
QUICK FACTS
- Designed to cover a smaller house in average climates
- 2 Ton, 15.2 SEER2 heat pump condenser
- R32: Complies with Clean Air Act New Refrigerant Requirements
- Low sound output
- Fully charged for up to 15' of line set
- Factory-installed bi-flow filter drier
2 Ton
The Goodman GLZS5BA2410 heat pump is rated for 2 tons, which is normally enough to cover a smaller house in average climates. A heat pump coil or air handler is required for this condenser to function, and some indoor units will be larger in tonnage than this condenser in some bundles to maintain the unit's overall efficiency.
15.2 SEER2
With its high-end 15.2 SEER2 efficiency rating, the GLZS5BA2410 is designed to save you money over the entire life of the unit. 15.2 SEER2 units will save you about 12% more in energy bills over a 14.3 SEER2 condenser, making this upgrade a smart upgrade to save you money over time with a small increase in your initial investment in the condenser.
Efficiency Choices for Every Climate
Not all heat pumps are built the same. Depending on the climate of where you live, your best fit can depend dramatically on the efficiency of the heat pump at lower temperatures. The right fit saves you money by reducing energy bills. At 0°F, this heat pump operates at 31% efficiency, making it a good fit for warmer climates where moderate heating is sufficient.
Warranty
The GLZS5BA2410 condenser comes with Goodman's standard 10 year parts warranty with online registration through the manufacturer. An installation that follows your state and local codes is required for the warranty to be upheld.
Durability and Reliability
The cabinet on the GLZS5BA2410 heat pump is designed to be durable in harsh conditions. With its baked-on polyester coat of paint, the unit is approved for up to 500 hours of salt spray. The enhanced durability and paint coat makes the GLZS5BA2410 compliant with 2010 Florida building codes for unit integrity for hurricane-like winds when the unit is properly anchored. For reliability, there is also a built-in bi-flow filter drier that lowers general wear-and-tear on the internals of the unit.
Installation and Maintenance
In order to provide a faster and less expensive installation, the Goodman GLZS5BA2410 heat pump is factory-installed with pressure switches, a high-capacity muffler, easily accessible gauge ports, and service valves with sweat connections. The cabinet of the unit is also fitted with dual access panels - one on the side and one on the top - to allow for a much easier maintenance procedure should the need for maintenance arise.
Comfort in Mind
The Goodman company has always promoted enhanced comfort, higher efficiency, and lower cost to all of its units. With SmartShift technology and an enhanced sound insulation structure, the GLZS5BA2410 is whisper-quiet, allowing Goodman to continue to follow its goals in achieving the best comfort levels possible at a low cost.
Product Benefits
- Meets the 2023 M1 Test Standards
Product Features
- High-efficiency scroll compressor
- SmartShift® technology to ensure quiet reliable defrost
- Enhanced aluminum fin with coil-5mm diameter copper tubes in 1.5T-3.5T
- Enhanced aluminum fin coil with 7mm diameter copper tubes 4.0-5.0 ton
- Single-speed PSC condenser fan motor
- Factory-installed suction-line accumulator
- Factory-installed compressor crankcase heater
- Factory-installed high-capacity muffler
- High- and low-pressure switches
- Service valves with sweat connections and easy access to gauge ports
- Fully charged for 15’ of tubing length
- Fully enclosed contactor
- Ground lug connection
- Capacitor with extended life
- AHRI Certified
- ETL Listed
Cabinet Features
- Removable grille style top design compliant with UL 60335-2-40
- Steel louver coil guard
- Heavy-gauge galvanized-steel cabinet
- Attractive Architectural Gray powder-paint finish with 500-hour salt-spray approval
- Top and side maintenance access
- Single panel access to controls with space provided for field-installed accessories
- When properly anchored, meets the 2023 Florida Building Code unit integrity requirements for hurricane-type winds (Anchor bracket kits available.)
Technical Specifications - GLZS5BA2410
| sku | GLZS5BA2410 |
|---|---|
| manufacturer | Goodman |
| product category | Unitary |
| product class | Split Heat Pump |
| system family | Unitary Split System |
| function category | Heat Pump |
| product type | Equipment |
| unit type | Outdoor |
| market type | Residential-Single Family |
| product family | GLZS5B |
| series name | GLZS5B |
| short description | Goodman Split Heat Pump 15.2 SEER2, Single Stage |
| family description | High-Effciency, Communication, Split System Heat Pump Up to 16 SEER2 & 8.2 HSPF2 |
| product description | High-Effciency, Communication, Split System Heat Pump Up to 16 SEER2 & 8.2 HSPF2 |
| heating btu | 23,000 |
| seer2 | 15.2 |
| decibel level (dba) | 73 dBA |
| refrigerant | R-32 |
| compressor type | Scroll |
| liquid line | 3/8 in |
| suction line | 7/8 in |
| electrical | 208/230 V | 60 Hz | 1 Ph |
| max breaker size | 25 A |
| min. breaker size | 15.2 A |
| tonnage | 2 |
| min/max outdoor temp for heating | -20 °F to 70 °F |
| min/max outdoor temp for cooling | 55 °F to 125 °F |
| height | 39.5 in |
| width | 29 in |
| depth | 29 in |
| weight | 171 lb |
| warranty | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| safety information | Proposition 65 Label: Yes |
| product class pim | Split Heat Pump |
| model efficiency | 15.2 SEER2 |
| installation type | Ducted |
| communication feature | No |
| communication feature type | Non-Communicating |
| export control classification number eccn | EAR99 |
| iso certified | Yes |
| product notes | R32 Outdoor |
| universal product code upc | 663051737648 |
| item stocking unit of measure uom | EA |
| pallet qty | 2 |
| country of origin | USA |
| us hts code | 8415.90.8065 |
| canadian hts code | 8415.90.90.00 |
| eer2 hsvtc | 12.5 |
| energy star certified | Yes |
| heating capacity nominal | 24000 Btu/H |
| hspf 2 hsvtc | 7.8 |
| hspf ducted | 7.8 |
| seer 2 hsvtc | 15.2 |
| produced in us | Yes |
| cooling operation range std max | 125 °F |
| cooling operation range std min | 55 °F |
| heating operation range std max | 70 °F |
| heating operation range std min | -20 °F |
| rated cooling condition ambient db | 95 °F |
| rated cooling condition ambient wb | 75 °F |
| rated heating condition ambient db | 47 °F |
| rated heating condition ambient wb | 43 °F |
| max overcurrent protection | 25 A |
| min circuit amps | 15.2 A |
| power frequency | 60 Hz |
| power phase | 1 Ph |
| power voltage | 208/230 V |
| rated load amps | 11.4 A |
| compressor stages | Single Stage |
| dimensions unit depth | 29 in |
| dimensions unit height | 39.5 in |
| dimensions unit width | 29 in |
| expansion device | TXV |
| sound pressure high cooling | 73 dBA |
| weight unit | 171 lb |
| heating capacity rated | 23000 Btu/H |
| additional refrigerant charge oz ft | 0.55 lb |
| factory std refrigerant charge | 83 oz |
| pipe size gas | 7/8 in |
| pipe size liquid | 3/8 in |
| refrigerant pre charged line length | 15 ft |
| refrigerant type | R-32 |
| standard line set length max | 200 ft |
| standard line set length vertical | 79 ft |
| valve size suction o d | 3/4 in |
| proposition 65 label | Yes |
| carton type | CTN |
| case qty | 1 |
| dimensions case depth | 30.50 in |
| dimensions case height | 42.00 in |
| dimensions case width | 30.00 in |
| dimensions distribution unit depth | 30.5 in |
| dimensions distribution unit height | 42 in |
| dimensions distribution unit width | 30 in |
| dimensions pallet depth | 30.50 in |
| dimensions pallet height | 42.00 in |
| dimensions pallet width | 60.00 in |
| dimensions shipping unit depth | 30.50 in |
| dimensions shipping unit height | 42.00 in |
| dimensions shipping unit width | 30.00 in |
| distribution shipping volume unit | 38430 in³ |
| shipping volume unit | 38430.000 in³ |
| truck factor | 0.0000 |
| volume case | 38430.000 in³ |
| volume distribution shipping unit | 38430 in³ |
| weight case | 183.000 lb |
| weight distribution shipping unit | 192.09 lb |
| weight shipping unit | 183.000 lb |
| registered parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| registered parts warranty multi family | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| registered parts warranty residential | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| standard parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty multi family | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty residential | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
Manuals
Submittals
Leaflets & Manuals
- Goodman Split Heat Pump 15.2 SEER2, Single Stage
- Goodman Split Heat Pump 15.2 SEER2, Single Stage
- Goodman Split Heat Pump 15.2 SEER2, Single Stage
- Goodman Split Heat Pump 15.2 SEER2, Single Stage
- Goodman Split Heat Pump 15.2 SEER2, Single Stage
- Goodman Split Heat Pump 15.2 SEER2, Single Stage
- Goodman Split Heat Pump 15.2 SEER2, Single Stage
- Goodman Split Heat Pump 15.2 SEER2, Single Stage
- Goodman Split Heat Pump 15.2 SEER2, Single Stage
Documents






















































































