Product Overview
OVERVIEW
With the CAPFA3022C3 evaporator coil, Goodman provides an enhanced comfort to your home. With its ability to work with AC-only systems or with heat pumps and its ability to be installed in both the upflow or downflow orientations, the CAPFA3022C3 is designed to be versatile in design and to provide an efficient comfort at a low cost.
QUICK FACTS
- 2.5 ton evaporator coil
- Installable in the upflow or downflow configurations
- R32: Complies with Clean Air Act New Refrigerant Requirements
- Usable with either a heat pump or an AC-only condenser
- Low air leakage
- Check flowrater expansion device for use in any application
2.5 Tons
The Goodman CAPFA3022C3 evaporator coil is rated for a 2.5 ton output. In many system configurations, this coil may be larger in tonnage than its paired condenser. This is intentional, to maintain the overall efficiency of the entire system.Please note that in order for this coil to function, a furnace or blower and a condenser is required, all sold separately.
Warranty
The CAPFA3022C3 coil is covered under Goodman's standard 10 year parts warranty when the unit is installed following your state and local codes, the coil is paired with a compatible condenser, and the entire system is registered online through the manufacturer.
Installation and Durability
The Goodman CAPFA3022C3 evaporator coil is able to be installed in upflow and downflow applications. With its rust-resistant, thermoplastic drain plan, water retention rate is significantly lower than previous models. For even more enhanced durability, the cabinet is made of a strong galvanized-steel with a leather-grain finish. If you ever need to perform maintenance on your coil, there is a split-seam on the front of the casing for easy internal access. Please note that this coil will not work as a replacement for any single-piece air handler coils.
Enhanced Comfort
The CAPFA3022C3 evaporator coil's foil-faced insulation lowers air leakage, increasing the amount of air flow going into your ductwork, keeping you more comfortable while decreasing the unit's run time. With compatible equipment, the CAPFA3022C3 evaporator coil lives up to Goodman's enhanced comfort and efficiency standards at a reasonable price.
Product Features
- All-Aluminum evaporator coil
- Optimized for use with R-32 refrigerant including circuits and manifolds
- R-32 sensor designed for the life span of the coil
- Factory-installed optimized metering device (piston)
- Standardized copper suction tube stub length
- 21" depth for easier attic access
- Single front access panel
- Foil-faced insulation covers the internal casing to reduce cabinet condensation
- Vertical application
- Galvanized, leather grain-embossed finish
- Rust resistant, thermoplastic drain pans featuring a low water-retention design
- DecaBDE-free thermoplastic drain pan with secondary drain connections
- Drain pan rails designed to remove and reposition coils with ease without compromising structural integrity
- UV-resistant drain pan
- AHRI certified
- ETL listed
Technical Specifications - CAPFA3022C3
| sku | CAPFA3022C3 |
|---|---|
| weight (in lbs) | 50.000000 |
| brand/manufacturer | Goodman |
| product features | New Refrigerant Compliant |
| configuration | Upflow / Downflow |
| refrigerant | R32 |
| liquid line | 3/8" |
| suction line | 3/4" |
| tonnage | 2.5 Ton |
| style | A-Coil |
| height | 22" |
| width | 21" |
| depth | 21" |
| warranty | 10 Years with Online Registration |
| safety information | PROPOSITION 65 WARNINGThis product and many products on our site may contain a chemical know to the state of California to cause cancer or birth defects or other reproductive harm. For more information about Proposition 65 pleaseClick Here. |
| product category | Unitary |
| product class pim | Coil |
| system family | Unitary Split System |
| function category | Cooling Only |
| product type | Equipment |
| unit type | Indoor |
| market type | Residential-Single Family |
| product family | CAPFA_32 |
| series name | CAPFA AlumaFin7™ |
| family description | CAPFA AlumaFin7™ Evaporator Coil |
| installation type | Ducted |
| communication feature | No |
| export control classification number eccn | EAR99 |
| universal product code upc | 663051696259 |
| item stocking unit of measure uom | EA |
| pallet qty | 12 |
| country of origin | USA |
| us hts code | 8415.90.8025 |
| canadian hts code | 8415.90.90.00 |
| produced in us | Yes |
| cabinet finish | Painted |
| cased vs uncased | Cased |
| dimensions unit depth | 21 in |
| dimensions unit height | 21 in |
| dimensions unit width | 22 in |
| evap coil rows | 3 |
| evap fin density fins per inch | 17 |
| expansion device | Orifice |
| tonnage range | 2;2.5 |
| condensate drain outlet | 3/4 in |
| pipe size gas | 3/4 in |
| pipe size liquid | 3/8 in |
| refrigerant type | R-32 |
| proposition 65 label | Yes |
| carton type | CTN |
| case qty | 1 |
| dimensions case depth | 26.25 in |
| dimensions case height | 24.50 in |
| dimensions case width | 23.50 in |
| dimensions distribution unit depth | 26.25 in |
| dimensions distribution unit height | 24.5 in |
| dimensions distribution unit width | 23.5 in |
| dimensions pallet depth | 54.00 in |
| dimensions pallet height | 78.00 in |
| dimensions pallet width | 50.00 in |
| dimensions shipping unit depth | 26.25 in |
| dimensions shipping unit height | 24.50 in |
| dimensions shipping unit width | 23.50 in |
| distribution shipping volume unit | 15113.4375 in³ |
| shipping volume unit | 15113.437 in³ |
| truck factor | 0.0000 |
| volume case | 15113.437 in³ |
| volume distribution shipping unit | 15113.4375 in³ |
| weight case | 50.000 lb |
| weight distribution shipping unit | 50 lb |
| weight shipping unit | 50.000 lb |
| registered parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| registered parts warranty multi family | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| registered parts warranty residential | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| registered unit replacement warranty multi family | 10 YEARS UNIT REPLACEMENT |
| registered unit replacement warranty commercial | 5 YEARS UNIT REPLACEMENT |
| registered unit replacement warranty residential | 10 YEARS UNIT REPLACEMENT |
Submittals
- CAPFA Specifications Sheet
- CAPFA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Upflow/Downflow, 2.5 Ton, R-32
- CAPFA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Upflow/Downflow, 2.5 Ton, R-32
- CAPFA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Upflow/Downflow, 2.5 Ton, R-32
- CAPFA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Upflow/Downflow, 2.5 Ton, R-32
- CAPFA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Upflow/Downflow, 2.5 Ton, R-32
Leaflets & Manuals
- CAPFA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Upflow/Downflow, 2.5 Ton, R-32
- CAPFA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Upflow/Downflow, 2.5 Ton, R-32
- CAPFA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Upflow/Downflow, 2.5 Ton, R-32
- CAPFA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Upflow/Downflow, 2.5 Ton, R-32
- CAPFA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Upflow/Downflow, 2.5 Ton, R-32
- CAPFA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Upflow/Downflow, 2.5 Ton, R-32
- CAPFA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Upflow/Downflow, 2.5 Ton, R-32
- CAPFA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Upflow/Downflow, 2.5 Ton, R-32
- CAPFA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Upflow/Downflow, 2.5 Ton, R-32
- CAPFA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Upflow/Downflow, 2.5 Ton, R-32
- CAPFA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Upflow/Downflow, 2.5 Ton, R-32
- CAPFA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Upflow/Downflow, 2.5 Ton, R-32
Certificates
Warranty






















































































