Product Overview
Goodman 2.5 Ton 14.3 SEER2 Multi-Family Heat Pump Split Condenser R32
The unit features a high-efficiency scroll compressor with Smart-Shift technology for quiet defrosting. It includes an enhanced aluminum fin coil, a single-speed PSC fan motor, and factory-installed components such as a bi-flow filter drier, suction-line accumulator, compressor crankcase heater, and high-capacity muffler. It also has high- and low-pressure switches, service valves with easy gauge access, and is fully charged for 15 feet of tubing. Additional features include a contactor with a lug connection, ground lug connection, extended-life capacitors, and it is AHRI Certified and ETL Listed.
The unit features a removable grille-style top design that complies with UL 60335-2-40 standards. It is protected by a steel louver coil guard and housed in a heavy-gauge galvanized-steel cabinet with an attractive Architectural Gray powder-paint finish, approved for 500-hour salt-spray exposure. The design includes top and side maintenance access. When properly anchored, the unit meets the 2023 Florida Building Code requirements for hurricane-type winds.
- High-efficiency scroll compressor
- R32 Freon, meets the 2025 refrigerant change guidelines
- Smart-Shift technology for quiet defrost
- Enhanced aluminum fin coil with 5 mm (1.5T-3.5 Ton) and 7 mm diameter tubes (4.0-5.0 Ton)
- Single-speed PSC condenser fan motor
- Factory-installed bi-flow filter drier, suction-line accumulator, compressor crankcase heater, and high-capacity muffler
- High- and low-pressure switches
- Service valves with easy gauge access
- Fully charged for 15 feet of tubing
- Contactor with lug connection and ground lug
- Extended-life capacitors
- AHRI Certified; ETL Listed
- Removable grille-style top (UL 60335-2-40 compliant)
- Steel louver coil guard
- Heavy-gauge galvanized-steel cabinet with Architectural Gray powder-paint finish (500-hour salt-spray approved)
- Top and side maintenance access
- Meets 2023 Florida Building Code for hurricane-type winds when properly anchored
Goodman 2.5 Ton 14.3 SEER2 Multi-Family Heat Pump Split Condenser R32
| Warranty Type | Residential | Multi-Family | Commercial |
| Standard Warranty | 5 year parts | 5 year parts | 5 year parts |
| Registered Warranty | 10 year parts | 10 year parts | 5 year parts |
Product Benefits
- Meets the 2023 M1 Test Standards
Product Features
- High-efficiency compressor
- SmartShift® technology to ensure quiet reliable defrost
- Enhanced aluminum fin coil- 5 mm diameter on 1.5T-3.5 Ton
- Enhanced aluminum fin coil with 7mm diameter copper tubes in 4.0- to 5.0-ton
- Single-speed PSC condenser fan motor
- Factory-installed bi-flow liquid-line filter drier
- Factory-installed suction-line accumulator
- Factory-installed compressor crankcase heater
- Factory-installed high-capacity muffler
- High- and low-pressure switches
- Service valves with sweat connections and easy access to gauge ports
- Fully charged for 15’ of tubing length
- Fully enclosed contractor with lug connection
- Ground lug connection
- Capacitors with extended life
- AHRI Certified
- ETL Listed
Cabinet Features
- Removable grille-style top design compliant with UL 60335-2-40
- Steel louver coil guard
- Heavy-gauge galvanized-steel cabinet
- Attractive Architectural Gray powder-paint finish with 500-hour salt-spray approval
- Top and side maintenance access
- When properly anchored, meets the 2023 Florida Building Code unit integrity requirements for hurricane-type winds (Anchor bracket kits available).
Technical Specifications - GLZS4MA3010
| sku | GLZS4MA3010 |
|---|---|
| manufacturer | Goodman |
| product category | Unitary |
| product class | Split Heat Pump |
| system family | Unitary Split System |
| function category | Heat Pump |
| product type | Equipment |
| unit type | Outdoor |
| market type | Residential-Single Family |
| product family | GLZS4M |
| series name | GLZSM4 |
| short description | Goodman Split Heat Pump 14.3 SEER2, Single Stage |
| family description | Energy-Efficient Multi-Family R-32 Split System Heat Pump, up to 15.2 SEER2 and 7.8 HSPF2, 1-1/2 to 3 Tons |
| product description | Energy-Efficient Multi-Family R-32 Split System Heat Pump, up to 15.2 SEER2 and 7.8 HSPF2, 1-1/2 to 3 Tons |
| cooling btu | 28,600 |
| heating btu | 28,600 |
| seer2 | 14.3 |
| decibel level (dba) | 71 dBA |
| refrigerant | R-32 |
| compressor type | Scroll |
| liquid line | 3/8 in |
| suction line | 7/8 in |
| electrical | 208/240 V | 60 Hz | 1 Ph |
| max breaker size | 25 A |
| min. breaker size | 17 A |
| min/max outdoor temp for heating | -20 °F to 70 °F |
| min/max outdoor temp for cooling | 55 °F to 125 °F |
| height | 32.5 in |
| width | 29 in |
| depth | 29 in |
| weight | 174 lb |
| warranty | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| safety information | Proposition 65 Label: Yes |
| product class pim | Split Heat Pump |
| model efficiency | 14.3 SEER2 |
| installation type | Ducted |
| communication feature | No |
| export control classification number eccn | EAR99 |
| iso certified | Yes |
| product notes | R32 Outdoor |
| universal product code upc | 663051689718 |
| item stocking unit of measure uom | EA |
| pallet qty | 2 |
| country of origin | USA |
| us hts code | 8415.90.8065 |
| canadian hts code | 8415.90.90.00 |
| eer2 hsvtc | 12.5 |
| energy star certified | No |
| heating capacity nominal | 30000 Btu/H |
| hspf 2 hsvtc | 7.8 |
| seer 2 hsvtc | 14.5 |
| produced in us | Yes |
| cooling operation range std max | 125 °F |
| cooling operation range std min | 55 °F |
| heating operation range std max | 70 °F |
| heating operation range std min | -20 °F |
| rated cooling condition ambient db | 95 °F |
| rated cooling condition ambient wb | 75 °F |
| rated heating condition ambient db | 47 °F |
| rated heating condition ambient wb | 43 °F |
| max overcurrent protection | 25 A |
| max voltage | 253 V |
| min circuit amps | 17 A |
| min voltage | 197 V |
| power frequency | 60 Hz |
| power phase | 1 Ph |
| power voltage | 208/240 V |
| rated load amps | 12.8 A |
| compressor stages | Single Stage |
| dimensions unit depth | 29 in |
| dimensions unit height | 32.5 in |
| dimensions unit width | 29 in |
| expansion device | TXV |
| sound pressure high cooling | 71 dBA |
| weight unit | 174 lb |
| cooling capacity rated | 28600 Btu/H |
| heating capacity rated | 28600 Btu/H |
| additional refrigerant charge oz ft | 0.55 lb |
| factory std refrigerant charge | 78 oz |
| pipe size gas | 7/8 in |
| pipe size liquid | 3/8 in |
| refrigerant pre charged line length | 15 ft |
| refrigerant type | R-32 |
| standard line set length max | 200 ft |
| standard line set length vertical | 79 ft |
| valve size suction o d | 3/4 in |
| proposition 65 label | Yes |
| carton type | CTN |
| case qty | 1 |
| dimensions case depth | 30.50 in |
| dimensions case height | 42.00 in |
| dimensions case width | 30.00 in |
| dimensions distribution unit depth | 30.5 in |
| dimensions distribution unit height | 42 in |
| dimensions distribution unit width | 30 in |
| dimensions pallet depth | 30.50 in |
| dimensions pallet height | 42.00 in |
| dimensions pallet width | 60.00 in |
| dimensions shipping unit depth | 30.50 in |
| dimensions shipping unit height | 42.00 in |
| dimensions shipping unit width | 30.00 in |
| distribution shipping volume unit | 38430 in³ |
| shipping volume unit | 38430.000 in³ |
| truck factor | 0.0000 |
| volume case | 38430.000 in³ |
| volume distribution shipping unit | 38430 in³ |
| weight case | 192.000 lb |
| weight distribution shipping unit | 192 lb |
| weight shipping unit | 192.000 lb |
| registered parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| registered parts warranty multi family | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| registered parts warranty residential | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| standard parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty multi family | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty residential | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
Submittals
Leaflets & Manuals
Certificates
Documents
- Application Guide (English) - AG-TP-110
- Parts Manual (English) - PM-RP-G4340
- Product Flyer (English) - PF-G_HPSPLIT_04-25
- Product Flyer (English) - PF-G_HPSPLIT_06-25
- Product Flyer (English) - PF-G_HPSPLIT_08-25
- Specification Sheet (English) - SS-FGLZS4M-R32
- Specification Sheet (English) - SS-GLZS4M-R32






















































































