Product Overview
MBVK16CH1X00 Modular Blower, 1600 CFM, ECM, Climatalk (ComfortNet) Protocol, 21" Width, For Use with All-Climate Heat Pumps
MBVK Multi-Position, Variable-Speed ECM-Based, Modular Blower
Multi-Position, Variable-Speed
ECM-Based, Modular Blower
ComfortNet™ Compatible
Product Features
• Variable-speed ECM blower motor
• Integrated communicating ComfortNet™ Technology
• Commissioning and diagnostics via on board Bluetooth with the CoolCloud phone and tablet application
• Advanced configuration of the airflow and tonnage in communicating mode
• Provides constant CFM over a wide range of static pressure conditions independent of duct system
• CFM indicator
• Fault recall of six most recent faults
• Provides adjustable low CFM for efficient fan-only operation
• Improved humidity and comfort control
• Built-in compatibility with multi-stage heat pump and cooling applications
• Blower section usable as electric heater
• AHRI certified; ETL listed
• Horizontal or vertical configuration capabilities
• 21" depth for easier attic access
• Foil-faced insulation covers the internal casing to reduce cabinet condensation
• Galvanized, leather grain-embossed finish
• Cabinet air leakage less than 2% at 1.0 inch H₂0 when tested in accordance with ASHRE standard 193
• Cabinet air leakage less than 1.4% at 0.5 inch H₂0 when tested in accordance with ASHRE standard 193
• Field Installed 3 kW – 25 kW electric heater kits available
Warranty
The MBVB and MBVK air handler models come with a 10-year parts Limited Warranty where online registration is completed within 60 days of installation.
Model: MBVK16CH1X00
Airflow Class: 1600 CFM
Motor: Variable‑speed ECM
Voltage: 208/230V, 1‑phase, 60 Hz
MCA: 6.5 A
MOP: 15 A
Blower Wheel: 11.9" × 10.7"
Blower Motor HP: 3/4 HP
Cabinet Width: 21"
Cabinet Depth: 21"
Cabinet Height: 30"
Ship Weight: 72 lbs
Cooling Airflow (Outdoor‑Unit‑Matched):
• 2T: 900 CFM
• 3T: 1450 CFM
• 5T: 1640 CFM
Certifications: AHRI Certified, ETL Listed, UL 60335‑2‑40 Compliant
Product Features
- Variable-speed ECM blower motor;Compatible with Daikin One+ smart thermostat and other Daikin communicating equipment
- Advanced configuration of the airflow and tonnage in communicating mode
- Provides constant CFM over a wide range of static pressure conditions independent of duct system
- CFM indicator
- Fault recall of six most recent faults
- Provides adjustable low CFM for efficient fan-only operation
- Improved humidity and comfort control
- Built-in compatibility with multi-stage heat pump and cooling applications;10. 3 kW – 21 kW electric heat kits
- Blower section usable as electric heater
- AHRI certified
- ETL listed
- Compatible with both R410A and R32 (use Intergration Kit)
- Feild-installed 3 stage Electric Heat kit avaliable for certain models
Cabinet Features
- Horizontal or vertical configuration capabilities;2. 21" depth for easier attic access
- Foil-faced insulation covers the internal casing to reduce cabinet condensation
- Galvanized, leather grain-embossed finish
- Cabinet air leakage less than 2% at 1.0 inch H20 when tested in accordance with ASHRE standard 193
- Cabinet air leakage less than 1.4% at 0.5 inch H20 when tested in accordance with ASHRE standard 193
Technical Specifications - MBVK16CH1X00
| sku | MBVK16CH1X00 |
|---|---|
| manufacturer | Corporate |
| product category | Unitary |
| product class | Air Handler |
| system family | Unitary Split System |
| function category | Air Handler |
| product type | Equipment |
| unit type | Indoor |
| market type | Residential-Single Family |
| product family | MBVK |
| series name | Modular Blower |
| short description | Modular Blower Air Handler, Variable Speed ECM Motor, 3 Ton |
| product description | Modular Blower |
| cooling btu | 0 |
| liquid line | 0 in |
| suction line | 0 in |
| electrical | 208/230 V | 60 Hz | 1 Ph |
| max breaker size | 15/15 A |
| min. breaker size | 6.5 A |
| tonnage | 3 |
| btu/tonnage | 0 BTU/3 Ton |
| height | 30 in |
| width | 23.5 in |
| depth | 21 in |
| weight | 80 lb |
| warranty | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| safety information | Proposition 65 Label: Yes |
| product class pim | Air Handler |
| installation type | Ducted |
| communication feature | Yes |
| communication feature type | Daikin One+ Smart Thermostat compatible |
| export control classification number eccn | EAR99 |
| item stocking unit of measure uom | EA |
| pallet qty | 8 |
| country of origin | Mexico |
| us hts code | 8414.59.6560 |
| canadian hts code | 8414.59.00.92 |
| cooling capacity nominal | 0 Btu/H |
| produced in us | No |
| indoor blower fla | 5.2 A |
| max overcurrent protection | 15/15 A |
| max voltage | 253 V |
| min circuit amps | 6.5 A |
| min voltage | 197 V |
| power frequency | 60 Hz |
| power phase | 1 Ph |
| power voltage | 208/230 V |
| dimensions blower diameter | 11.9 in |
| dimensions blower width | 10.7 in |
| dimensions unit depth | 21 in |
| dimensions unit height | 30 in |
| dimensions unit width | 23.5 in |
| evap motor rpm | 1250 r/min |
| indoor orifice size | 0 in |
| motor speed type | Variable Speed ECM |
| weight unit | 80 lb |
| blower motor horsepower | 3/4 metric hp |
| tonnage range | 2;3 |
| condensate drain outlet | 0 in |
| factory std refrigerant charge | 0 oz |
| pipe size gas | 0 in |
| pipe size liquid | 0 in |
| proposition 65 label | Yes |
| carton type | CTN |
| case qty | 1 |
| dimensions case depth | 26.00 in |
| dimensions case height | 33.00 in |
| dimensions case width | 23.50 in |
| dimensions distribution unit depth | 26 in |
| dimensions distribution unit height | 33 in |
| dimensions distribution unit width | 23.5 in |
| dimensions pallet depth | 54.00 in |
| dimensions pallet height | 70.00 in |
| dimensions pallet width | 50.00 in |
| dimensions shipping unit depth | 26.00 in |
| dimensions shipping unit height | 33.00 in |
| dimensions shipping unit width | 23.50 in |
| distribution shipping volume unit | 20163 in³ |
| shipping volume unit | 20163.000 in³ |
| truck factor | 0.0000 |
| volume case | 20163.000 in³ |
| volume distribution shipping unit | 20163 in³ |
| weight case | 77.090 lb |
| weight distribution shipping unit | 77.09 lb |
| weight shipping unit | 77.090 lb |
| registered parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| registered parts warranty multi family | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| registered parts warranty residential | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| standard parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty multi family | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty residential | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
Submittals
Leaflets & Manuals
Warranty






















































































