Product Overview
OVERVIEW
With a 96% efficiency rating, a variable-speed blower motor, and two stage gas valves, the GRVT961205DN is part of Goodman's top-tier furnace series. If you're looking to reduce your gas bill, the GRVT961205DN is an excellent choice, offering one of the best efficiency levels available on the market.
QUICK FACTS
- Ideal to heat a small to medium house (in an ideal climate)
- 120,000 BTU 96% AFUE modulating variable speed natural gas furnace
- Requires plastic/PVC flue venting
- Can be installed in the upflow or horizontal orientation
- Can be converted to propane with an LP conversion kit (sold separately)
- Innovative design for electrical efficiency, safety, and lower sound output
120,000 BTU
With an input of 120,000 BTU’s and an efficiency of 96%, the GRVT961205DN has an output of 115,320 BTU’s. This is calculated by taking 120,000 BTU’s times the efficiency of 96%. As such, the GRVT961205DN Goodman gas furnace is designed to be able to cover up to a small to medium house in ideal climate conditions.
96% AFUE
With one of the highest efficiencies possible with today’s technology, Goodman saves you a lot of money in utility bills for the lifetime of the unit. The GRVT961205DN gas furnace is 96% efficient, meaning that a whopping 96% of the gas going into the furnace is used to heat your home, and only 4% of the fuel going into the furnace is lost out of the exhaust. Thanks to its efficiency, the GRVT961205DN is a condensing furnace, meaning that it requires plastic or PVC pipe flue venting.
Two Stage Variable Speed Furnace
Goodman manufactured the GRVT961205DN gas furnace to utilize the best burner and blower technologies available. With a two stage gas valve and a variable speed blower motor, the GRVT961205DN gas furnace provides the most stable indoor temperatures and the lowest running times possible. The enhanced comfort and small efficiency increase provided by these features make this furnace a part of Goodman’s top of the line series.
Warranty
The Goodman brand allows you to protect your investment with a 10 year parts and hassle free replacement warranty. To provide a longer peace-of-mind, Goodman now offers a phenomenal lifetime heat exchanger warranty. Please note that all Goodman warranties require installation that follows your state and local codes, and the unit must be registered online post-installation on the manufacturer’s website.
Durability and Reliability
Not stopping at an enhanced functionality, Goodman designed the GRVT961205DN with a thermally insulated, heavy-gauge cabinet, providing enhanced protection and lowers air leakage to less than 2% to maximize heat transfer and efficiency, as well as to lower the sound output from normal operation. Made of silicon nitride, the ignitor on the GRVT961205DN is more durable and efficient than a pilot light. The heat exchanger on this furnace is made of aluminized steel, resulting in a product that balances reliability, durability, and efficiency in one durable cabinet.
Fuel Types
Out of the factory, the GRVT961205DN has a built-in natural gas orifice set. However, an can be purchased as an accessory and field-installed if propane is required for your installation.
Installation and Maintenance
For a furnace of such prestige, the installation and maintenance may seem daunting, however Goodman has made everything easy for you and your contractor, from the beginning and throughout the unit’s life. To allow for installation in more situations, the GRVT961205DN gas furnace can be installed in the upflow or horizontal orientations. The two stage gas valve is self-calibrating, allowing it to automatically configure for each installation. For ease of maintenance, there is an integrated self-diagnostic control board that continuously monitors the system for any possible issues in operation, reliability, and even efficiency, and if there are any issues, there is an easy-to-read display for you and your contractor to quickly identify the problem and solve it faster. Moreover, the GRVT961205DN is ComfortNet communicating system compatible, providing more advanced diagnostics, automated maintenance alerts, and enhancing furnace performance when implemented. All of these features allow you to keep more money in your pocket and provides a peace of mind throughout the life of your unit, all while still providing the best comfort that Goodman has to offer with this top of the line furnace.
Product Benefits
- High reliabilitynd quality;2.irflow system gently ramps up or downccording to heating or cooling demandnd provides better comfort
- Faster condensate water drainagend no unit water leakage
- Durablend long igniter life
- Self-diagnostic control board with constant memory fault code history output
- Provisions for electronicir cleanernd humidifier
- Quietnd Economical heating
- Lower NOx emission
- Meets the performance requirements forHRI certificationnd complies with ETL Northmerican safety standards.
- Tax Credit
- Operates on two-stage or single-stage thermostats
- Easy Connection for EACnd Humidifier
Product Features
- Heavy-dutyluminized-steel tubular heat exchanger
- Efficientnd quiet variable-speed Blower
- Integrated communicating ComfortBridge™ technology
- Commissioningnd diagnostics via on board Bluetooth with the CoolCloud™ phonend tabletpplication
- Stainless-steel sloped secondary heat exchanger
- Silicon Nitride igniter
- Dual 7-segment display
- Color-coded low-voltage terminals
- Two-Stage gas valve;10.ll models comply with California 40 ng/J;11.HRI Certified, ETL Listed
- Energy Star
- Furnace control board with self-diagnosticsnd provisions for electronicir cleanernd 120-volt or 24-volt humidifiers
Cabinet Features
- Multi-position installation: upflow, horizontal left or right
- Certified for direct vent (2-pipe) or non-direct vent (1 pipe)
- Easy to install top venting with optional side vent
- Convenient left or right connection for gasnd electrical service
- Cabinetir leakage (Qleak) less than or equal to 2%
- Fully insulated heat exchangernd blower section
- Bottom or side returnirpplications
- Heavy-gage steel cabinet with durable finish
Technical Specifications - GRVT961205DN
| sku | GRVT961205DN |
|---|---|
| manufacturer | Goodman |
| product category | Unitary |
| product class | Gas Furnace |
| system family | Unitary Split System |
| function category | Heating Only |
| product type | Equipment |
| unit type | Indoor |
| market type | Residential-Single Family |
| product family | GRVT96 |
| series name | GRVT96 |
| short description | Goodman 96% AFUE Gas Furnace Variable Speed ECM, Two Stage |
| product description | 96% ecm uf furnace |
| cooling btu | 60,000 |
| electrical | 115 V | 60 Hz | 1 Ph |
| max breaker size | 20 A |
| min. breaker size | 13.9 A |
| height | 34-1/2 in |
| width | 24-1/2 in |
| depth | 28-7/8 in |
| warranty | HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS |
| safety information | Proposition 65 Label: Yes |
| seer2 | 0.96 |
| product class pim | Gas Furnace |
| model efficiency | 0.96 |
| communication feature | Yes |
| export control classification number eccn | EAR99 |
| universal product code upc | 663051702943 |
| item stocking unit of measure uom | EA |
| pallet qty | 4 |
| country of origin | USA |
| us hts code | 7322.90.0015 |
| canadian hts code | 7322.90.10.21 |
| afue | 96 % |
| cooling capacity nominal | 60000 Btu/H |
| energy star certified | Yes |
| installation configuration | Upflow/Horizontal |
| produced in us | Yes |
| temperature rise range high fire | 35-65 °F |
| temperature rise range low fire | 35-65 °F |
| current type | AC |
| max overcurrent protection | 20 A |
| min circuit amps | 13.9 A |
| power frequency | 60 Hz |
| power phase | 1 Ph |
| power voltage | 115 V |
| dimensions blower diameter | 11 in |
| dimensions blower width | 11 in |
| dimensions unit depth | 28-7/8 in |
| dimensions unit height | 34-1/2 in |
| dimensions unit width | 24-1/2 in |
| heat exchanger type | Gas |
| motor speed type | Variable Speed ECM |
| nox burner type | Low NOx |
| number of burners | 6 |
| blower motor horsepower | 1 metric hp |
| high fire input capacity | 120000 Btu |
| high fire output capacity | 115320 |
| low fire input capacity | 84000 |
| low fire output capacity | 80724 |
| gas valve type | Two Stage |
| vent diameter | 2 in;3 in |
| proposition 65 label | Yes |
| carton type | CTN |
| case qty | 1 |
| dimensions case depth | 30.00 in |
| dimensions case height | 38.50 in |
| dimensions case width | 25.50 in |
| dimensions distribution unit depth | 30 in |
| dimensions distribution unit height | 38.5 in |
| dimensions distribution unit width | 25.5 in |
| dimensions pallet depth | 60.00 in |
| dimensions pallet height | 38.50 in |
| dimensions pallet width | 51.00 in |
| dimensions shipping unit depth | 30.00 in |
| dimensions shipping unit height | 38.50 in |
| dimensions shipping unit width | 25.50 in |
| distribution shipping volume unit | 29452.5 in³ |
| shipping volume unit | 29452.500 in³ |
| truck factor | 0.0000 |
| volume case | 29452.500 in³ |
| volume distribution shipping unit | 29452.5 in³ |
| weight case | 156.000 lb |
| weight distribution shipping unit | 140.09 lb |
| weight shipping unit | 156.000 lb |
| registered parts warranty commercial | HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| registered parts warranty multi family | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS |
| registered parts warranty residential | HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS |
| registered unit replacement warranty residential | HEAT EXCHANGER - 10 YEARS UNIT REPLACEMENT;HEAT EXCHANGER - 10 YEARS UNIT REPLACEMENT;HEAT EXCHANGER - 10 YEARS UNIT REPLACEMENT |
| standard parts warranty commercial | HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty multi family | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS |
| standard parts warranty residential | HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
Submittals
Leaflets & Manuals






















































































