Product Overview
OVERVIEW
As a high-efficiency system, the GR9T961205DN Goodman gas furnace features many money saving features. The two-stage, 9-speed furnace uses a superior heat exchanger for better heat transfers to your home. Considered one of the best efficiencies on the market, the GR9T961205DN is a good way to go if you want to lower your gas bill.
QUICK FACTS
- This furnace is ideal to heat a larger house (depending on climate)
- 120,000 BTU 96% AFUE natural gas furnace
- Requires plastic/PVC flue venting
- Complies with Clean Air Act New Refrigerant Requirements
- Can be used in the upflow or horizontal orientation
- Can be converted to an LP furnace with an optional conversion kit (sold separately)
- Innovative design for electrical efficiency, safety, and lower sound output
120,000 BTU
Heating up to a larger house in normal conditions, the GR9T961205DN Goodman gas furnace has an input of 120,000 BTU's and an output of 115,200 BTU's. The output in this case is determined by taking the input times the efficiency rating.
96% AFUE
The GR9T961205DN Goodman gas furnace is a 96% efficient furnace, making it a condensing setup. This efficiency means that only 4% of the fuel going into the furnace is used up in furnace operations, while 96% of the fuel is used to heat your home. As a condensing furnace, this furnace will need to be vented with plastic or PVC flue venting. If you need to use metal flue venting, you would need an 80% efficient furnace.
Two Stage 9-Speed Furnace
With a two stage burner, the GR9T961205DN provides two heating outputs: one at a 60% heating output and one at a 100% output. The furnace also has a 9 speed ECM motor instead of the last-generation inefficient PSC motor. Both of these built-in upgrades allow for your furnace to adjust the heating output and airflow more precisely to better suit your home's comfort needs and provide a slightly higher efficiency.
Warranty
With installation that follows your state and local codes and with online registration, all Goodman furnaces come with a 10-year parts and lifetime heat exchanger warranty through the manufacturer.
Durability and Reliability
The exterior casing on the GR9T961205DN is heavy-gauge steel that is insulated for enhanced protection and to lower air leakage and sound output from normal furnace operation. The hot surface ignitor is more efficient than earlier models and standing pilot lights thanks to its revolutionary new technology. Both of these end up saving you money on installation, maintenance, and bills.
One to LPM-34
The cost-saving benefits of the Goodman brand doesn't stop at efficiency. The GR9T961205DN Goodman furnace can be upflow or horizontal, increasing the number of ways that your installer can install the system. The low-voltage terminals that are color-coded, the installation is faster and easier over standard non-colored systems. Straight from the factory, the GR9T961205DN comes with natural gas valves. However, increasing its versatility in installation, Goodman offers an LP conversion kit (found here at an additional cost) if you need it to be propane instead of natural gas. Not only does the Goodman brand save you money on installation costs, but also with maintenance and warranty work. In the event of a rare warranty issue, the on board self-diagnostic control board alerts you and your serviceman what is wrong with the unit for most basic issues for a faster solution.
Please note that this furnace requires a if installed horizontally. Upflow configurations do not require the kit.
Product Benefits
- "1. High reliability and quality2. Faster condensate water drainage and no unit water leakage3. Durable and long igniter life4. Provisions for electronic air cleaner and humidifier5. Quiet and Economical heating6. Energy Efficient and quiet circulation7. Lower NOx emission8. Self-diagnostic control board with constant memory9. Meets the performance requirements for AHRI certification and complies with ETL North American safety standards.10. Tax Credit11. Operates on two-stage or single-stage thermostats12. Easy Connection for EAC and Humidifier"
Product Features
- "1. Heavy-duty aluminized-steel tubular heat exchanger2. Stainless-steel sloped secondary heat exchanger3. Silicon Nitride igniter4. Color-coded low-voltage terminals5. Two-Stage gas valve6. Multi-speed ECM blower motor with continuous fan speed7. All models comply with California 40 ng/J8. Fault code LED Output9. AHRI Certified - ETL Listed10. Energy Star11. Two-stage gas valve12. Furnace control board with self-diagnostics and provisions for electronic air cleaner and 120-volt or 24-volt humidifiers"
Cabinet Features
- "1. Multi-position installation: upflow, horizontal left or right2. Certified for direct vent (2-pipe) or non-direct vent (1 pipe)3. Easy to install top venting with optional side vent4. Convenient left or right connection for gas and electrical service5. Cabinet air leakage (Qleak) less than or equal to 2%6. Fully insulated heat exchanger and blower section7. Bottom or side return air applications8. Heavy-gage steel cabinet with durable finish"
Technical Specifications - GR9T961205DN
| sku | GR9T961205DN |
|---|---|
| manufacturer | Goodman |
| product category | Unitary |
| product class | Gas Furnace |
| system family | Unitary Split System |
| function category | Heating Only |
| product type | Equipment |
| unit type | Indoor |
| market type | Residential-Single Family |
| product family | GR9T96 |
| series name | GR9T96 |
| short description | Goodman 96 % AFUE Gas Furnace Nine Speed ECM, Two Stage |
| family description | Two-Stage Multi-Speed ECM Gas Furnace up to 96% AFUE |
| product description | 96% multi spd ecm uf fur |
| cooling btu | 60,000 |
| electrical | 115 V | 60 Hz | 1 Ph |
| max breaker size | 25 A |
| min. breaker size | 14.4 A |
| height | 34-1/2 in |
| width | 24-1/2 in |
| depth | 28-7/8 in |
| weight | 154 lb |
| warranty | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS |
| safety information | Proposition 65 Label: Yes |
| seer2 | 0.96 |
| product class pim | Gas Furnace |
| model efficiency | 0.96 |
| installation type | Ducted |
| export control classification number eccn | EAR99 |
| universal product code upc | 663051686779 |
| item stocking unit of measure uom | EA |
| pallet qty | 4 |
| country of origin | USA |
| us hts code | 7322.90.0015 |
| canadian hts code | 7322.90.10.21 |
| afue | 96 % |
| cooling capacity nominal | 60000 Btu/H |
| installation configuration | Upflow/Horizontal |
| produced in us | Yes |
| temperature rise range high fire | 35-65 °F |
| temperature rise range low fire | 35-65 °F |
| max overcurrent protection | 25 A |
| min circuit amps | 14.4 A |
| power frequency | 60 Hz |
| power phase | 1 Ph |
| power voltage | 115 V |
| air flow rate high heating | 2110 ft³/min |
| air flow rate low heating | 1666 ft³/min |
| dimensions blower diameter | 11 in |
| dimensions blower width | 11 in |
| dimensions unit depth | 28-7/8 in |
| dimensions unit height | 34-1/2 in |
| dimensions unit width | 24-1/2 in |
| etl listed | Yes |
| heat exchanger type | Gas |
| motor speed type | Nine Speed ECM |
| nox burner type | Low NOx |
| weight unit | 154 lb |
| blower motor horsepower | 1 metric hp |
| high fire input capacity | 120000 Btu |
| high fire output capacity | 115200 |
| low fire input capacity | 84000 |
| low fire output capacity | 80640 |
| gas valve type | Two Stage |
| vent diameter | 4 in |
| proposition 65 label | Yes |
| carton type | CTN |
| case qty | 1 |
| dimensions case depth | 30.00 in |
| dimensions case height | 38.50 in |
| dimensions case width | 25.50 in |
| dimensions distribution unit depth | 30 in |
| dimensions distribution unit height | 38.5 in |
| dimensions distribution unit width | 25.5 in |
| dimensions pallet depth | 60.00 in |
| dimensions pallet height | 38.50 in |
| dimensions pallet width | 51.00 in |
| dimensions shipping unit depth | 30.00 in |
| dimensions shipping unit height | 38.50 in |
| dimensions shipping unit width | 25.50 in |
| distribution shipping volume unit | 29452.5 in³ |
| shipping volume unit | 29452.500 in³ |
| truck factor | 0.0000 |
| volume case | 29452.500 in³ |
| volume distribution shipping unit | 29452.5 in³ |
| weight case | 153.000 lb |
| weight distribution shipping unit | 153 lb |
| weight shipping unit | 153.000 lb |
| registered parts warranty commercial | HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| registered parts warranty multi family | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS |
| registered parts warranty residential | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS |
| registered unit replacement warranty residential | HEAT EXCHANGER - 10 YEARS UNIT REPLACEMENT;HEAT EXCHANGER - 10 YEARS UNIT REPLACEMENT;HEAT EXCHANGER - 10 YEARS UNIT REPLACEMENT |
| standard parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS |
| standard parts warranty multi family | HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty residential | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS |
Submittals
Leaflets & Manuals
Documents






















































































