Product Overview
OVERVIEW
The GR9S961205DN Goodman gas furnace features high-quality construction and efficient operation at a great value. The GR9S961205DN single-stage, 9-speed furnace utilizes Goodman's superior heat exchanger design to provide efficient, reliable heating to your home. If you're looking to cut your energy bills and improve your comfort without breaking the bank, your search stops with the Goodman GR9S961205DN.
QUICK FACTS
- This furnace is ideal to heat a large house (depending on climate)
- 120,000 BTU 96% efficient natural gas furnace
- Requires plastic/PVC flue venting
- Complies with Clean Air Act New Refrigerant Requirements
- Can be used in the upflow or horizontal orientation
- Can be converted to an LP furnace with a conversion kit (sold separately)
- Innovative design for electrical efficiency, safety, and lower sound output
120,000 BTU
The GR9S961205DN Goodman gas furnace is 120,000 BTU's, which is the largest Goodman furnace size currently available. This BTU count is a measure of the input of the furnace per hour, while the output of this furnace is 115,200 BTU's (120,000 X 96% AFUE) per hour. In ideal climate conditions, this 120,000 BTU furnace is usually used to heat a large house.
96% Efficiency Rating
The GR9S961205DN Goodman gas furnace is 96% efficient, which is one of the highest efficiencies for gas furnaces on the market today. This efficiency means that 96% of the gas going into the furnace is used to heat your home, while the remaining 4% is lost to the furnace operation itself. Please note that all furnaces that are 90% efficient and above require plastic/PVC flue venting, while 80% efficient furnaces require plastic/PVC flue venting.
Single Stage Furnace
The GR9S961205DN Goodman gas furnace is a single stage furnace has only one heat output. Regardless of the indoor temperature, this furnace will burn at 100% output whenever the thermostat calls for it. Like a light switch, this furnace's burner will either be on or off and nothing in between. A single stage furnace is the standard efficient furnace since every time your furnace turns on the furnace uses the same amount of energy.
Natural Gas or LP Furnace
From the factory, the GR9S961205DN runs on natural gas. However all Goodman gas furnaces can be converted to propane using the furnace's corresponding LP conversion kit, an optional accessory at an additional cost that consists of a replacement set of orifices and springs.
9-Speed ECM Blower Motor
Instead of the last generation PSC blower motor, the GR9S961205DN utilizes a 9-speed ECM motor, which uses less power and provides smarter air circulation. All of this causes an overall increase in the electrical efficiency of your furnace, which saves you money.
Warranty
With installation that follows your state and local codes and with online registration, all Goodman furnaces come with a 10-year parts and lifetime heat exchanger warranty through the manufacturer.
Durable Hot Surface Igniter
The hot surface igniter on modern Goodman furnaces are more durable than previous designs, decreasing related issues and lowering maintenance costs. These hot surface ignitors are also more efficient than standing pilot and older HSI designs, saving you even more money.
Self-Diagnostic Control Board
The Goodman brand has improved technology from years of production experience, allowing for a long-lasting product that rarely has any issues. However, if something does go wrong on the furnace, the control board has a set of sensors that allow it to diagnose basic issues, allowing for easy troubleshooting and to notify the owner if basic maintenance or warranty work is recommended. This increases the overall safety of the unit, for the furnace itself and the occupants of the home where it is installed.
Heavy Gauge Steel Cabinet
The heavy-gauge steel cabinet on new Goodman furnaces provide adequate protection to the internal mechanisms of the unit. The cabinet is also more air-tight than previous models, allowing for a quiet, more economical unit due to losing less heat and preventing more sound from exiting the unit.
Ease of Installation
The value of modern Goodman furnaces doesn't end at efficiency. Today's Goodman furnaces feature many different connection options to reduce installation. The GR9S961205DN model has a more universal design, which consists of its ability to be installed in both an upflow or horizontal configuration. This allows for an easier installation in more locations, from your attic to your basement. The furnace also comes with color-coded low-voltage terminals that allow for a shorter and easier installation time, which decreases installation costs.
Please note that this furnace requires a if installed horizontally. Upflow configurations do not require the kit.
Product Benefits
- High reliabilitynd quality
- Faster condensate water drainagend no unit water leakage
- Durablend long igniter life
- Provisions for electronicir cleanernd humidifier
- Energy Efficientnd quiet circulation
- Self-diagnostic control board with constant memory
- Meets the performance requirements forHRI certificationnd complies with ETL Northmerican safety standards.
- Tax Credit
- Simple installationnd setup
- Easy Connection for EACnd Humidifier
- Extra option forir flow
- High staticirflow capability
- Lower NOx emission
Product Features
- Heavy-dutyluminized-steel tubular heat exchanger
- Stainless-steel sloped secondary heat exchanger
- Silicon Nitride igniter
- Color-coded low-voltage terminals
- Multi-speed ECM blower motor with continuous fan speed
- Fault code LED Output;7.HRI Certified - ETL Listed
- Energy Star
- Single-Stage gas Valve
- Furnace control board with self-diagnosticsnd provisions for electronicir cleanernd 120-volt or 24-volt humidifiers
- Low constant fan speed circulatesir throughout the home
- High static;13.ll models comply with California Ultra-Low N0x 14 ng/J
Technical Specifications - GR9S961205DN
| sku | GR9S961205DN |
|---|---|
| manufacturer | Goodman |
| product category | Unitary |
| product class | Gas Furnace |
| system family | Unitary Split System |
| function category | Heating Only |
| product type | Equipment |
| unit type | Indoor |
| market type | Residential-Single Family |
| product family | GR9S96 |
| short description | Goodman 96% AFUE Gas Furnace Multi Speed ECM, Single Stage |
| family description | Single-Stage Multi-Speed ECM Gas Furnace Up to 96% AFUE |
| product description | fer uf furnace |
| cooling btu | 60,000 |
| electrical | 115 V | 60 Hz | 1 Ph |
| max breaker size | 25 A |
| min. breaker size | 16.7 A |
| zone compatibility | Multi Zone |
| height | 34-1/2 in |
| width | 24-1/2 in |
| depth | 28-7/8 in |
| weight | 154 lb |
| warranty | HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS |
| safety information | Proposition 65 Label: Yes |
| seer2 | 0.96 |
| product class pim | Gas Furnace |
| model efficiency | 0.96 |
| installation type | Ducted |
| communication feature | No |
| export control classification number eccn | EAR99 |
| universal product code upc | 663051686281 |
| item stocking unit of measure uom | EA |
| pallet qty | 4 |
| country of origin | USA |
| us hts code | 7322.90.0015 |
| canadian hts code | 7322.90.10.21 |
| afue | 96 % |
| cooling capacity nominal | 60000 Btu/H |
| installation configuration | Upflow/Horizontal |
| produced in us | Yes |
| temperature rise range high fire | 35-65 °F |
| max overcurrent protection | 25 A |
| min circuit amps | 16.7 A |
| power frequency | 60 Hz |
| power phase | 1 Ph |
| power voltage | 115 V |
| air flow rate high heating | 2143.4758475 ft³/min |
| dimensions blower diameter | 11 in |
| dimensions blower width | 11 in |
| dimensions unit depth | 28-7/8 in |
| dimensions unit height | 34-1/2 in |
| dimensions unit width | 24-1/2 in |
| heat exchanger type | Gas |
| motor speed type | Multi Speed ECM |
| nox burner type | Low NOx |
| weight unit | 154 lb |
| blower motor horsepower | 1 metric hp |
| high fire input capacity | 120000 Btu |
| high fire output capacity | 115320 |
| gas valve type | Single Stage |
| proposition 65 label | Yes |
| carton type | CTN |
| case qty | 1 |
| dimensions case depth | 30.00 in |
| dimensions case height | 38.50 in |
| dimensions case width | 25.50 in |
| dimensions distribution unit depth | 30 in |
| dimensions distribution unit height | 38.5 in |
| dimensions distribution unit width | 25.5 in |
| dimensions pallet depth | 60.00 in |
| dimensions pallet height | 38.50 in |
| dimensions pallet width | 51.00 in |
| dimensions shipping unit depth | 30.00 in |
| dimensions shipping unit height | 38.50 in |
| dimensions shipping unit width | 25.50 in |
| distribution shipping volume unit | 29452.5 in³ |
| shipping volume unit | 29452.500 in³ |
| truck factor | 0.0000 |
| volume case | 29452.500 in³ |
| volume distribution shipping unit | 29452.5 in³ |
| weight case | 152.000 lb |
| weight distribution shipping unit | 152 lb |
| weight shipping unit | 152.000 lb |
| registered parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS |
| registered parts warranty multi family | HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| registered parts warranty residential | HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;ALL PARTS - 10 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 79 YEARS PARTS |
| registered unit replacement warranty residential | HEAT EXCHANGER - 10 YEARS UNIT REPLACEMENT;HEAT EXCHANGER - 10 YEARS UNIT REPLACEMENT;HEAT EXCHANGER - 10 YEARS UNIT REPLACEMENT |
| standard parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS |
| standard parts warranty multi family | HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty residential | HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
Submittals
Leaflets & Manuals
Documents






















































































