Goodman
Goodman 1.5 Ton Wall Mounted Air Handler w/ 3kW Heat - R32
Product Overview
The Goodman AWST wall-mounted air handler is a space-saving alternative to traditional air handlers. Designed to be stud-mounted to a wall or installed in tight recessed spaces, this air handler comes built with a fully insulated, galvanized-steel cabinet for added durability. These air handlers are excellent options for any multi-tenant buildings, such as apartments, condos, and townhomes. With the AWST air handler, Goodman upholds its goals to bring efficiency and enhanced comfort to a cost-effective solution.
Features
- Suitable for use with R32 refrigerant
- Equipped with a fully adjustable TXV for cooling-only and heat pump operation
- Direct-drive, multi-speed motor allows air volume variation for heating and cooling
- Sequence-controlled, rust-resistant nickel chromium heating elements of 3, 5, 8, and 10 kW
- Factory-installed pull-type disconnect
- Aluminum tube coils on all models
- AHRI Certified
- ETL Listed
- Thermoplastic drain pan with bottom primary and secondary drain connections
- Built-in filter rack (filter included)
- Large chassis (2.5- and 3-ton units) - front return only
- Small chassis (1.5- and 2-ton units) - front or bottom return
- Wall-hanging bracket provided
Product Benefits
- All Aluminum Coil
- Improved Reliability and Quality
- Factory TXV Installed for Quicker Install
- More Efficient Refrigerant Metering
Product Features
- AWST Models: Equipped wit a fully adjustable TXV
- Direct-drive, multi-speed motors allows air volume variation for heating/cooling
- Direct-drive, multi-speed motors allows air volume variation for heating/cooling
- Sequence-controlled, rust-resistant nickel chromium heating elements of 3, 5, 8, and 10 kW
- Aluminum tubing coils on all models
- Factory-installed pull-type disconnect
- Thermoplastic drain pan with bottom primary and secondary drain connections
- AHRI Certified and ETL Listed
- Optimized for use with R-32 refrigerant with factory installed leak detection sensor for A2L mitigation.
Cabinet Features
- Cabinet air leakage less than 2.0% at 1.0 inch H2O when tested in accordance with ASHRAE standard 193
- Cabinet air leakage less than 1.4% at 0.5 inch H2O when tested in accordance with ASHRAE standard 193
- Built-in filter rack (filter included)
- Large chassis (2-1/2 and 3 ton units), front return only
- Small chassis (1-1/2 and 2 ton units), front or bottom return
- Wall-hanging bracket provided
Technical Specifications - AWST18SU1303
| sku | AWST18SU1303 |
|---|---|
| weight (in lbs) | 84.000000 |
| brand/manufacturer | Goodman |
| product features | Space-Saving |
| additional information | 14" x 18" x 1" Small Chassis Filter |
| cooling btu | 18,000 BTU |
| blower motor | Multi Speed Direct Drive Motor |
| maximum cfm | 846 |
| horsepower | 1/3 HP |
| electric heat | 3 Kilowatts |
| refrigerant | R32 |
| liquid line | 3/8" |
| suction line | 5/8" |
| electrical | 208/230v Single Phase 60 Hz |
| max breaker size | 20/20 Amps |
| min. breaker size | 16.8/18.9 Amps |
| tonnage | 1.5 Ton |
| fuel type | Electric |
| height | 36" |
| width | 20 1/4" |
| depth | 16 1/8" |
| warranty | 10 Years Parts with Online Registration |
| safety information | PROPOSITION 65 WARNINGThis product and many products on our site may contain a chemical know to the state of California to cause cancer or birth defects or other reproductive harm. For more information about Proposition 65 pleaseClick Here. |
| product category | Unitary |
| product class pim | Air Handler |
| system family | Unitary Split System |
| function category | Air Handler |
| product type | Equipment |
| unit type | Indoor |
| market type | Residential-Single Family |
| product family | AWST_32 |
| series name | AWST |
| family description | Wall-Mount Air Handler 1½ to 3 Tons |
| installation type | Ducted Wall Mounted |
| communication feature | No |
| export control classification number eccn | EAR99 |
| universal product code upc | 663051683624 |
| item stocking unit of measure uom | EA |
| pallet qty | 6 |
| country of origin | Mexico |
| us hts code | 8415.90.8065 |
| canadian hts code | 8415.90.90.00 |
| cooling capacity nominal | 18000 Btu/H |
| produced in us | No |
| indoor blower fla | 2.6 A |
| max overcurrent protection | 20/20 A |
| max voltage | 253 V |
| min circuit amps | 16.8/18.9 A |
| min voltage | 197 V |
| power frequency | 60 Hz |
| power phase | 1 Ph |
| power voltage | 208/230 V |
| dimensions blower diameter | 10 in |
| dimensions blower width | 6 in |
| dimensions evap wheel diameter | 10 in |
| dimensions evap wheel width | 6 in |
| dimensions unit depth | 13-1/8 in |
| dimensions unit height | 36 in |
| dimensions unit width | 20-3/13 in |
| evap coil face area ft | 1.8 |
| evap motor rpm | 1050 r/min |
| expansion device | TXV |
| motor speed type | Multi Speed ECM |
| number of speeds | 5 |
| weight unit | 84 lb |
| blower motor horsepower | 1/3 metric hp |
| tonnage range | 1.5;3 |
| factory std refrigerant charge | 0.5 oz |
| pipe size gas | 3/4 in |
| pipe size liquid | 3/8 in |
| refrigerant type | R-32 |
| proposition 65 label | Yes |
| carton type | CTN |
| case qty | 1 |
| dimensions case depth | 17.00 in |
| dimensions case height | 39.00 in |
| dimensions case width | 21.50 in |
| dimensions distribution unit depth | 17 in |
| dimensions distribution unit height | 39 in |
| dimensions distribution unit width | 21.5 in |
| dimensions pallet depth | 52.00 in |
| dimensions pallet height | 44.00 in |
| dimensions pallet width | 46.00 in |
| dimensions shipping unit depth | 17.00 in |
| dimensions shipping unit height | 39.00 in |
| dimensions shipping unit width | 21.50 in |
| distribution shipping volume unit | 14254.5 in³ |
| shipping volume unit | 14254.500 in³ |
| truck factor | 0.0000 |
| volume case | 14254.500 in³ |
| volume distribution shipping unit | 14254.5 in³ |
| weight case | 80.000 lb |
| weight distribution shipping unit | 80 lb |
| weight shipping unit | 80.000 lb |
| registered parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| registered parts warranty multi family | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| registered parts warranty residential | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| standard parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty multi family | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty residential | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
Submittals
Leaflets & Manuals
- AWST Air Handler, Multi Speed ECM Motor, 1.5 Ton
- AWST Air Handler, Multi Speed ECM Motor, 1.5 Ton
- AWST Air Handler, Multi Speed ECM Motor, 1.5 Ton
- AWST Air Handler, Multi Speed ECM Motor, 1.5 Ton
- AWST Air Handler, Multi Speed ECM Motor, 1.5 Ton
- AWST Air Handler, Multi Speed ECM Motor, 1.5 Ton
- AWST Air Handler, Multi Speed ECM Motor, 1.5 Ton
- AWST Air Handler, Multi Speed ECM Motor, 1.5 Ton
- AWST Air Handler, Multi Speed ECM Motor, 1.5 Ton
- AWST Air Handler, Multi Speed ECM Motor, 1.5 Ton
- AWST Air Handler, Multi Speed ECM Motor, 1.5 Ton
- AWST Air Handler, Multi Speed ECM Motor, 1.5 Ton
- AWST Air Handler, Multi Speed ECM Motor, 1.5 Ton
- AWST Air Handler, Multi Speed ECM Motor, 1.5 Ton
- AWST Air Handler, Multi Speed ECM Motor, 1.5 Ton
- AWST Air Handler, Multi Speed ECM Motor, 1.5 Ton
- AWST Air Handler, Multi Speed ECM Motor, 1.5 Ton
Certificates
Warranty






















































































