Product Overview
OVERVIEW
Goodman has always set its goals at superior comfort at a high efficiency, all the while balancing the unit's cost. The GLXS5BA1810 is no exception, with its durability, reliability, and one of the highest efficiencies available.
QUICK FACTS
- Ideal size to cover a smaller house in ideal climates
- 1.5 ton, 15.2 SEER2 AC-only condenser
- R32: Complies with Clean Air Act New Refrigerant Requirements
- Fully charged for up to 15' of line set
- Low sound output
- Factory-installed filter drier
1.5 Ton
The GLXS5BA1810 AC-only condenser is 1.5 tons, normally enough to cover up to a smaller house. Please note that in some cases, the system bundle pairs this unit with a larger tonnage coil to maintain the system's efficiency.
15.2 SEER2
The GLXS5BA1810 condenser is designed to be up to 15.2 SEER2 in ideal system configurations. Considered a high-efficiency, 15.2 SEER2 is around 12% more efficient than a 14.3 SEER2 system, saving you a lot of money in energy bills. 15.2 SEER2 efficiency ratings tend to be where cost meets efficiency, and is normally the best value for the efficiency.
Warranty
The GLXS5BA1810 condenser comes with Goodman's standard 10 year parts warranty with online registration through the manufacturer. An installation that follows your state and local codes is required for the warranty to be upheld.
Durability and Reliability
The cabinet of Goodman's condensers are manufactured out of heavy-gauge galvanized-steel with a baked-on painted finish that is approved for 500 hours of salt spray. The durable cabinet of the GLXS5BA1810 is also compliant with 2010 Florida building code integrity requirements for hurricane-strength weather.
Installation and Maintenance
For easier maintenance, Goodman designed the GLXS5BA1810's cabinet with two maintenance access panels - one on the top and one on the side. For easier installation, the GLXS5BA1810 is made with easy-access gauge ports and service valves with sweat connections. Both of these lower installation and maintenance times and costs, keeping money in your pocket for the things you care about most.
Comfort in Mind
Superior comfort has always been the primary goal for Goodman. The GLXS5BA1810 follows this goal, made with high-quality parts and even designed to have one of the lowest sound outputs on the market, thanks to superior sound-dampening and insulation technology. All of this makes you comfortable and lowers your bills while staying in-budget.
Disclaimer: This condenser contains R-32 refrigerant, classified as an A2L refrigerant, and requires a refrigerant leakage detection system to be installed. To comply with safety standards, this unit must be paired with an R-32 air handler or evaporator coil already equipped with a leakage detection system. Failure to comply with these requirements may result in safety hazards and could void the warranty.
Product Features
- High-efficiency scroll compressor
- Factory-installed filter drier
- Fully charged for 15’ of tubing length
- Copper tube/enhanced aluminum fincoil -5mm diameter on 1.5-3.0T
- Service valves with sweat connectionsand easy-to-access gauge ports
- Enclosed contactor with lug connection
- Ground lug connection
- High-pressure switch
- AHRI Certified
- ETL Listed
Cabinet Features
- Removable grille-style top designcompliant with UL 60335-2-40
- Heavy-gauge galvanized-steel cabinet
- Attractive Architectural Gray powder-paintfinish with 500-hour salt-spray approval
- Steel louver coil guard
- Single-panel access to controls with spaceprovided for field-installed accessories
- When properly anchored, meets the 2023 FloridaBuilding Code unit integrity requirements forhurricane-type winds (Anchor bracket kits available.)
Technical Specifications - GLXS5BA1810
| sku | GLXS5BA1810 |
|---|---|
| manufacturer | Goodman |
| product category | Unitary |
| product class | Split Air Conditioner |
| system family | Unitary Split System |
| function category | Cooling Only |
| product type | Equipment |
| unit type | Outdoor |
| market type | Residential-Single Family |
| product family | GLXS5 |
| series name | GLXS5B |
| short description | Goodman Split Air Conditioner 15.2 SEER2, Single Stage |
| product description | 15.2 SEER2 R-32 AC 1.5 Ton |
| decibel level (dba) | 72.6 dBA |
| refrigerant | R-32 |
| compressor type | Scroll |
| liquid line | 3/8 in |
| suction line | 3/4 in |
| electrical | 208/230 V | 60 Hz | 1 Ph |
| max breaker size | 15 A |
| min. breaker size | 11.1 A |
| tonnage | 1.5 |
| min/max outdoor temp for cooling | 55 °F to 115 °F |
| height | 27 in |
| width | 26 in |
| depth | 26 in |
| warranty | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| safety information | Proposition 65 Label: Yes |
| seer2 | 15.2 |
| product class pim | Split Air Conditioner |
| model efficiency | 15.2 SEER2 |
| communication feature | No |
| communication feature type | Non-Communicating |
| export control classification number eccn | EAR99 |
| universal product code upc | 663051735460 |
| item stocking unit of measure uom | EA |
| pallet qty | 2 |
| country of origin | USA |
| us hts code | 8415.90.8065 |
| canadian hts code | 8415.90.90.00 |
| produced in us | Yes |
| cooling operation range std max | 115 °F |
| cooling operation range std min | 55 °F |
| rated cooling condition ambient db | 95 °F |
| rated cooling condition ambient wb | 72 °F |
| rated cooling condition room db | 80 °F |
| rated cooling condition room wb | 67 °F |
| compressor rla | 8.3 A |
| max overcurrent protection | 15 A |
| min circuit amps | 11.1 A |
| power frequency | 60 Hz |
| power phase | 1 Ph |
| power voltage | 208/230 V |
| compressor stages | Single Stage |
| dimensions unit depth | 26 in |
| dimensions unit height | 27 in |
| dimensions unit width | 26 in |
| sound pressure high cooling | 72.6 dBA |
| factory std refrigerant charge | 54 oz |
| pipe size gas | 3/4 in |
| refrigerant pre charged line length | 15 ft |
| refrigerant type | R-32 |
| standard line set length max | 79 ft |
| standard line set length vertical | 50 ft |
| valve size liquid o d | 3/8 in |
| valve size suction o d | 3/4 in |
| proposition 65 label | Yes |
| carton type | CTN |
| case qty | 1 |
| dimensions case depth | 27.50 in |
| dimensions case height | 29.50 in |
| dimensions case width | 27.50 in |
| dimensions distribution unit depth | 27.5 in |
| dimensions distribution unit height | 29.5 in |
| dimensions distribution unit width | 27.5 in |
| dimensions pallet depth | 27.50 in |
| dimensions pallet height | 29.50 in |
| dimensions pallet width | 55.00 in |
| dimensions shipping unit depth | 27.50 in |
| dimensions shipping unit height | 29.50 in |
| dimensions shipping unit width | 27.50 in |
| distribution shipping volume unit | 22309.375 in³ |
| shipping volume unit | 22309.375 in³ |
| truck factor | 0.0000 |
| volume case | 22309.375 in³ |
| volume distribution shipping unit | 22309.375 in³ |
| weight case | 137.000 lb |
| weight distribution shipping unit | 137 lb |
| weight shipping unit | 137.000 lb |
| registered parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| registered parts warranty multi family | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| registered parts warranty residential | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| standard parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty multi family | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty residential | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
Leaflets & Manuals
Documents






















































































