Product Overview
OVERVIEW
An AC or heat pump system is only as good as its evaporator coil. The Goodman CAPTA evaporator coils are designed with this simple thought in mind for its longevity, accessibility, and value as their other heating and cooling equipment. The advanced design and all-aluminum constriction of this coil improves its durability and heat transfer efficiency. The CAPTA series are cased A-Coils for use in Upflow/Downflow applications. These units include an internal TXV (thermostatic expansion valve), which is perfect for high-performance systems. Goodman pressure tests each coil twice prior to it leaving the factory. Whether you are replacing an old failing coil or installing a new system, you can choose Goodman's CAPTA units with confidence.
Features
- All-Aluminum Coil: Goodman's evaporator coils maximize surface area and optimize heat transfer for efficient comfort by using a reliable all-aluminum design complete with sine fins and grooved tubes.
- Internal Thermostatic Expansion Valve: Goodman's CAPTA units have a factory-installed internal thermostatic expansion valve, which streamlines installation and maintains ideal refrigerant flow for your system.
- Cabinet Durability: Providing superior longevity and efficiency, CAPTA units have a galvanized, embossed, and insulated cabinet that protects the coil and prevents air leakage.
- Condensate Management: Keeping your system sage and operational, the CAPTA units feature a foil-faced insulation to inhibit the formation of condensate and a rust-resistant, DecaBDE-free thermoplastic drain pan secondary drain connections. The drain pan is UV-resistant.
- R32 Compatibility: Complies with Clean Air Act New Refrigerant Requirements.
- 10-Year Limited Warranty
Why Goodman? Goodman is focused on providing high-quality products at an affordable price and protecting them with one of the best warranties in the industry. This has led to Goodman being a leading unit manufacturer of residential and light commercial heating and air conditioning products and systems in North America. Goodman creates products that are engineered for reliable long life, using the best components with some of the lowest failures rates in the industry.
Product Features
- All-Aluminum evaporator coil
- Optimized for use with R-32 refrigerant including circuits and manifolds
- R-32 sensor designed for the life span of the coil
- Factory-installed thermal expansion valves for cooling and heat pump applications
- Standardized copper suction tube stub length
- Check flowrator for cooling and heat pump applications
- Vertical application
- 21" depth for easier attic access
- Single front access panel
- Foil-faced insulation covers the internal casing to reduce cabinet condensation
- Galvanized, leather grain-embossed finish
- Rust resistant, thermoplastic drain pan featuring a low water-retention design
- DecaBDE-free thermoplastic drain pan with secondary drain connections
- Drain pan rails designed to remove and reposition coils with ease without compromising structural integrity
- UV-resistant drain pan
- AHRI certified
- ETL Listed
Technical Specifications - CAPTA1818A3
| sku | CAPTA1818A3 |
|---|---|
| weight (in lbs) | 30.000000 |
| brand/manufacturer | Goodman |
| product features | New Refrigerant Compliant |
| configuration | Upflow / Downflow |
| refrigerant | R32 |
| liquid line | 3/8" |
| suction line | 3/4" |
| tonnage | 1.5 Ton |
| style | A-Coil |
| certification | ETL Listed, AHRI Certified |
| height | 18" |
| width | 14" |
| depth | 21" |
| warranty | 10 Years Parts with Online Registration |
| safety information | PROPOSITION 65 WARNINGThis product and many products on our site may contain a chemical know to the state of California to cause cancer or birth defects or other reproductive harm. For more information about Proposition 65 pleaseClick Here. |
| product category | Unitary |
| product class pim | Coil |
| system family | Unitary Split System |
| function category | Cooling Only |
| product type | Equipment |
| unit type | Indoor |
| market type | Residential-Single Family |
| product family | CAPTA_3 |
| series name | CAPTA AlumaFin7™ |
| family description | CAPTA AlumaFin7™ Evaporator Coil |
| installation type | Ducted |
| communication feature | No |
| export control classification number eccn | EAR99 |
| universal product code upc | 663051688308 |
| item stocking unit of measure uom | EA |
| pallet qty | 12 |
| country of origin | USA |
| us hts code | 8415.90.8025 |
| canadian hts code | 8415.90.90.00 |
| produced in us | Yes |
| cabinet finish | Painted |
| cased vs uncased | Cased |
| dimensions unit depth | 21 in |
| dimensions unit height | 18 in |
| dimensions unit width | 14 in |
| expansion device | TXV |
| tonnage range | 1.5 |
| condensate drain outlet | 3/4 in |
| pipe size gas | 3/4 in |
| pipe size liquid | 3/8 in |
| refrigerant type | R-32 |
| proposition 65 label | Yes |
| carton type | CTN |
| case qty | 1 |
| dimensions case depth | 26.00 in |
| dimensions case height | 20.50 in |
| dimensions case width | 16.25 in |
| dimensions distribution unit depth | 26 in |
| dimensions distribution unit height | 20.5 in |
| dimensions distribution unit width | 16.25 in |
| dimensions pallet depth | 54.00 in |
| dimensions pallet height | 45.50 in |
| dimensions pallet width | 50.00 in |
| dimensions shipping unit depth | 26.00 in |
| dimensions shipping unit height | 20.50 in |
| dimensions shipping unit width | 16.25 in |
| distribution shipping volume unit | 8661.25 in³ |
| shipping volume unit | 8661.250 in³ |
| truck factor | 0.0000 |
| volume case | 8661.250 in³ |
| volume distribution shipping unit | 8661.25 in³ |
| weight case | 36.000 lb |
| weight distribution shipping unit | 36 lb |
| weight shipping unit | 36.000 lb |
| registered parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| registered parts warranty multi family | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| registered parts warranty residential | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| registered unit replacement warranty multi family | 10 YEARS UNIT REPLACEMENT |
| registered unit replacement warranty commercial | 5 YEARS UNIT REPLACEMENT |
| registered unit replacement warranty residential | 10 YEARS UNIT REPLACEMENT |
| standard parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty multi family | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty residential | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard unit replacement warranty commercial | 5 YEARS UNIT REPLACEMENT |
| standard unit replacement warranty multi family | 5 YEARS UNIT REPLACEMENT |
| standard unit replacement warranty residential | 5 YEARS UNIT REPLACEMENT |
Submittals
- CAPTA Specifications Sheet
- CAPTA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Upflow/Downflow, 1.5 Ton, R-32
- CAPTA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Upflow/Downflow, 1.5 Ton, R-32
- CAPTA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Upflow/Downflow, 1.5 Ton, R-32
- CAPTA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Upflow/Downflow, 1.5 Ton, R-32
- CAPTA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Upflow/Downflow, 1.5 Ton, R-32
Leaflets & Manuals
- CAPTA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Upflow/Downflow, 1.5 Ton, R-32
- CAPTA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Upflow/Downflow, 1.5 Ton, R-32
- CAPTA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Upflow/Downflow, 1.5 Ton, R-32
- CAPTA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Upflow/Downflow, 1.5 Ton, R-32
- CAPTA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Upflow/Downflow, 1.5 Ton, R-32
- CAPTA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Upflow/Downflow, 1.5 Ton, R-32
- CAPTA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Upflow/Downflow, 1.5 Ton, R-32
- CAPTA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Upflow/Downflow, 1.5 Ton, R-32
- CAPTA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Upflow/Downflow, 1.5 Ton, R-32
- CAPTA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Upflow/Downflow, 1.5 Ton, R-32
Certificates
Warranty






















































































