Product Overview
OVERVIEW
The Goodman CHPTA1822A3 evaporator coil is ready for any horizontal installation that you need it for. With a built-in TXV kit for efficiency, the CHPTA1822A3 lives up to Goodman's expectations to provide an enhanced comfort with a superior efficiency, all while staying within your budget. If you want the best possible coil for your home, this is it.
Quick Facts
- 1.5 ton horizontal evaporator coil
- Can be used with heat pump and AC-only condensers
- R32: Complies with Clean Air Act New Refrigerant Requirements
- Galvanized, embossed, and insulated coil cabinet to protect the coil and prevent air leakage
- Factory-installed TXV kit
1.5 Tons
At an output of 1.5 tons, the Goodman CHPTA1822A3 evaporator coil is ready for almost any horizontal application that matches that output need. In entire system configurations, the coil will be either larger or the same size as the condenser's tonnage. As such, the tonnages of the coil and the condenser may be different in order to maintain the unit's efficiency. Please note that for this coil to function, a furnace or blower and a condenser is required, all sold separately. This coil is not designed to replace a coil in a single-piece air handler.
Warranty
The CHPTA1822A3 coil is covered under Goodman's standard 10 year parts warranty when the unit is installed following your state and local codes, the coil is paired with a compatible R32 condenser, and the entire system is registered online through the manufacturer.
Installation and Durability
The Goodman CHPTA1822A3 horizontal evaporator coil is designed with aluminum tubing and fin coils, lowering wear and tear on the unit. The coil also comes with a TXV kit factory-installed, making it one less thing for your installer to have to install, lowering installation costs. For easier maintenance access, the front of the coil's durable cabinet has a split-seam.
Enhanced Comfort and Efficiency
The Goodman CHPTA1822A3 horizontal evaporator coil's built-in TXV kit provides a significant increase in refrigerant control, increasing the overall efficiency of the entire system and providing a more precise temperature output to make you more comfortable in your home. On top of that, the coil has a mold-resistant, thermoplastic drain pan set that lowers potentially dangerous particle buildup. All of these features allow the CHPTA1822A3 to live up to the Goodman quality name.
Product Benefits
- Factory-installed thermal expansion valves for cooling and heat pump applications
Product Features
- All-Aluminum evaporator coil
- Optimized for use with R-32 refrigerant including circuits and manifold including circuits and manifolds
- R-32 sensor designed for the life span of the coil
- Factory-installed thermal expansion valves for cooling and heat pump applications
- Standardized copper suction tube stub length
- Check flowrator for cooling and heat pump applications
- Horizontal application
- 21" depth for easier attic access
- Single front access panel
- Foil-faced insulation covers the internal casing to reduce cabinet condensation
- Galvanized, leather grain-embossed finish
- Rust resistant, thermoplastic drain pan featuring a low water-retention design
- DecaBDE-free thermoplastic drain pan with secondary drain connections
- Drain pan rails designed to remove and reposition coils with ease without compromising structural integrity
- UV-resistant drain pan
- AHRI certified
- ETL Listed
Cabinet Features
- Single front access panelFoil-faced insulation covers the internal casing to reduce cabinet condensationGalvanized, leather grain-embossed finish
Technical Specifications - CHPTA1822A3
| sku | CHPTA1822A3 |
|---|---|
| weight (in lbs) | 46.000000 |
| brand/manufacturer | Goodman |
| product features | New Refrigerant Compliant |
| configuration | Horizontal |
| refrigerant | R32 |
| liquid line | 3/8" |
| suction line | 3/4" |
| tonnage | 1.5 Ton |
| style | A-Coil |
| certification | ETL Listed | AHRI Certified |
| height | 14" |
| width | 22" |
| depth | 21" |
| warranty | 10 Years Parts with Online Registration |
| safety information | PROPOSITION 65 WARNINGThis product and many products on our site may contain a chemical know to the state of California to cause cancer or birth defects or other reproductive harm. For more information about Proposition 65 pleaseClick Here. |
| seer2 | 13.4 |
| product category | Unitary |
| product class pim | Coil |
| system family | Unitary Split System |
| function category | Cooling Only |
| product type | Equipment |
| unit type | Indoor |
| market type | Residential-Single Family |
| product family | CHPTA_3 |
| series name | CHPTA AlumaFin7™ |
| model efficiency | 13.4 SEER2 |
| family description | CHPTA AlumaFin7™ Evaporator Coil |
| installation type | Ducted |
| communication feature | No |
| export control classification number eccn | EAR99 |
| universal product code upc | 663051688469 |
| item stocking unit of measure uom | EA |
| pallet qty | 12 |
| country of origin | USA |
| us hts code | 8415.90.8025 |
| canadian hts code | 8415.90.90.00 |
| produced in us | Yes |
| cabinet finish | Painted |
| cased vs uncased | Cased |
| dimensions unit depth | 21 in |
| dimensions unit height | 14 in |
| dimensions unit width | 22 in |
| expansion device | TXV |
| tonnage range | 1.5 |
| pipe size gas | 3/4 in |
| pipe size liquid | 3/8 in |
| refrigerant type | R-32 |
| proposition 65 label | Yes |
| carton type | CTN |
| case qty | 1 |
| dimensions case depth | 25.75 in |
| dimensions case height | 16.75 in |
| dimensions case width | 24.00 in |
| dimensions distribution unit depth | 25.75 in |
| dimensions distribution unit height | 16.75 in |
| dimensions distribution unit width | 24 in |
| dimensions pallet depth | 54.00 in |
| dimensions pallet height | 54.75 in |
| dimensions pallet width | 50.00 in |
| dimensions shipping unit depth | 25.75 in |
| dimensions shipping unit height | 16.75 in |
| dimensions shipping unit width | 24.00 in |
| distribution shipping volume unit | 10351.5 in³ |
| shipping volume unit | 10351.500 in³ |
| truck factor | 0.0000 |
| volume case | 10351.500 in³ |
| volume distribution shipping unit | 10351.5 in³ |
| weight case | 48.000 lb |
| weight distribution shipping unit | 48 lb |
| weight shipping unit | 48.000 lb |
| registered parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| registered parts warranty multi family | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| registered parts warranty residential | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| registered unit replacement warranty multi family | 10 YEARS UNIT REPLACEMENT |
| registered unit replacement warranty commercial | 5 YEARS UNIT REPLACEMENT |
| registered unit replacement warranty residential | 10 YEARS UNIT REPLACEMENT |
| standard parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty multi family | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty residential | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard unit replacement warranty commercial | 5 YEARS UNIT REPLACEMENT |
| standard unit replacement warranty multi family | 5 YEARS UNIT REPLACEMENT |
| standard unit replacement warranty residential | 5 YEARS UNIT REPLACEMENT |
Submittals
- CHPTA Specifications Sheet
- CHPTA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Horizontal A, Ton, R-32
- CHPTA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Horizontal A, Ton, R-32
- CHPTA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Horizontal A, Ton, R-32
- CHPTA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Horizontal A, Ton, R-32
- CHPTA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Horizontal A, Ton, R-32
Leaflets & Manuals
- CHPTA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Horizontal A, Ton, R-32
- CHPTA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Horizontal A, Ton, R-32
- CHPTA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Horizontal A, Ton, R-32
- CHPTA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Horizontal A, Ton, R-32
- CHPTA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Horizontal A, Ton, R-32
- CHPTA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Horizontal A, Ton, R-32
- CHPTA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Horizontal A, Ton, R-32
- CHPTA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Horizontal A, Ton, R-32
- CHPTA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Horizontal A, Ton, R-32
- CHPTA AlumaFin7™ Evaporator Coil, Horizontal A, Ton, R-32
Certificates
Warranty






















































































