Product Overview
OVERVIEW
The Goodman GLXS3BN1810 is a cooling-only condenser unit. Providing a 13.4 SEER2 efficiency with a single stage, reciprocating compressor, the GLXS3BN1810 is an inexpensive condenser to cool your home when paired with an AC coil.
QUICK FACTS
- Ideal size to cover a small house
- 1.5 ton, 13.4 SEER2 AC-only condenser
- R32: Complies with Clean Air Act New Refrigerant Requirements
- Low sound output
- Fully charged for up to 15' of line set
- Factory-installed filter drier
1.5 ton
The GLXS3BN1810 condenser is a 1.5 ton AC only unit. In an ideal climate situation, the GLXS3BN1810 can usually cover a small house. For this unit to function, an indoor air handler or coil is required, and this unit is cooling only with no heating capacity on its own.
13.4 SEER2
The Goodman GLXS3BN1810 AC condenser is designed to be 13.4 SEER2. This is the lowest efficiency on the market today, making it an inexpensive option for northern states. Please note that this product is regulated by DOE Efficiency Standards.
Due to efficiency requirements, this unit cannot be installed in the following states: Alabama, Arizona, Arkansas, California, Delaware, Florida, Georgia, Kentucky, Louisiana, Maryland, Mississippi, Nevada, New Mexico, North Carolina, Oklahoma, South Carolina, Tennessee, Texas, and Virginia.
Warranty
The GLXS3BN1810A condenser comes with Goodman's standard 10 year parts warranty with online registration through the manufacturer. An installation that follows your state and local codes is required for the warranty to be upheld.
Durability and Reliability
With an enhanced copper tube and aluminum fin coil, the GLXS3BN1810 is designed to prevent coil degradation. With the baked-on powder-paint finish, the condenser's heavy-gauge galvanized-steel cabinet is approved for up to 500 hours of salt-spray. The factory-installed filter dryer lowers general wear-and-tear on the unit. All of these features provide you with a durable, reliable condenser to be used whenever you need to cool your home.
Installation and Maintenance
The Goodman GLXS3BN1810 AC condenser comes standard with service valves that have sweat connections and easy-access gauge ports, both providing a lower installation difficulty and time to lower installation costs. The outer casing has both a top and a side access to allow for easier maintenance and warranty access when necessary.
Comfort in Mind
The Goodman brand always has its customer's comfort in mind. The GLXS3BN1810 is no exception, with not only using high-quality components but also providing enhanced sound-dampening features that allows the brand to manufacture some of the lowest sound output levels in the industry.
Disclaimer: This condenser contains R-32 refrigerant, classified as an A2L refrigerant, and requires a refrigerant leakage detection system to be installed. To comply with safety standards, this unit must be paired with an R-32 air handler or evaporator coil already equipped with a leakage detection system. Failure to comply with these requirements may result in safety hazards and could void the warranty.
Product Features
- Energy-Efficienct Compressor
- Fully charged for 15' of tubing length
- Copper tube/ enhanced aluminum fin coil-5mm diameter
- Factory-installed filter drier
- Sweat connection service valves with easy access to gauge ports
- Enclosed contactor with lug connection
- High-pressure switch
- Capacitors with extended life
- AHRI Certified
- ETL Listed
Cabinet Features
- Removable grille-style top design compliant with UL 60335-2-40
- Venturi for increased velocity of airflow
- Attractive Architectural Gray powder-paint finish with 500-hour salt-spray approval
- Wire fan discharge grille
- Steel louver coil guard
- Top and side maintenance access
- Single-panel access to controls with space provided for field-installed accessories
- When properly anchored, meets the 2023 Florida Building Code unit integrity requirements for hurricane-type winds (Anchor bracket kits available.)
Technical Specifications - GLXS3BN1810
| sku | GLXS3BN1810 |
|---|---|
| manufacturer | Goodman |
| product category | Unitary |
| product class | Split Air Conditioner |
| system family | Unitary Split System |
| function category | Cooling Only |
| product type | Equipment |
| unit type | Outdoor |
| market type | Residential-Single Family |
| product family | GLXS3B |
| series name | GLXS3B |
| short description | Goodman Split Air Conditioner 13.4 SEER2, Single Stage |
| product description | 13.4 SEER2 R-32 AC, 1.5T |
| cooling btu | 18,000 |
| seer2 | 13.4 |
| decibel level (dba) | 74 dBA |
| refrigerant | R-32 |
| compressor type | Rotary |
| liquid line | 3/8 in |
| suction line | 3/4 in |
| electrical | 208/230 V | 60 Hz | 1 Ph |
| max breaker size | 15 A |
| min. breaker size | 10.9 A |
| tonnage | 1.5 |
| btu/tonnage | 18,000 BTU/1.5 Ton |
| min/max outdoor temp for cooling | 55 °F to 115 °F |
| height | 27.5 in |
| width | 26 in |
| depth | 26 in |
| weight | 114 lb |
| warranty | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| safety information | Proposition 65 Label: Yes |
| product class pim | Split Air Conditioner |
| model efficiency | 13.4 SEER2 |
| communication feature | No |
| communication feature type | Non-Communicating |
| export control classification number eccn | EAR99 |
| universal product code upc | 663051715868 |
| item stocking unit of measure uom | EA |
| pallet qty | 2 |
| country of origin | USA |
| us hts code | 8415.90.8085 |
| canadian hts code | 8415.90.90.00 |
| cooling capacity nominal | 18000 Btu/H |
| eer2 hsvtc | 11.2 |
| energy star certified | No |
| seer 2 hsvtc | 13.4 |
| produced in us | Yes |
| cooling operation range std max | 115 °F |
| cooling operation range std min | 55 °F |
| rated cooling condition ambient db | 95 °F |
| rated cooling condition ambient wb | 75 °F |
| max overcurrent protection | 15 A |
| min circuit amps | 10.9 A |
| power frequency | 60 Hz |
| power phase | 1 Ph |
| power voltage | 208/230 V |
| rated load amps | 8.2 A |
| compressor stages | Single Stage |
| dimensions unit depth | 26 in |
| dimensions unit height | 27.5 in |
| dimensions unit width | 26 in |
| sound pressure high cooling | 74 dBA |
| weight unit | 114 lb |
| cooling capacity rated | 18000 Btu/H |
| additional refrigerant charge oz ft | 0.55 lb |
| factory std refrigerant charge | 53 oz |
| pipe size gas | 3/4 in |
| pipe size liquid | 3/8 in |
| refrigerant pre charged line length | 15 ft |
| refrigerant type | R-32 |
| standard line set length max | 150 ft |
| standard line set length vertical | 79 ft |
| valve size suction o d | 3/4 in |
| proposition 65 label | Yes |
| carton type | CTN |
| case qty | 1 |
| dimensions case depth | 27.50 in |
| dimensions case height | 29.50 in |
| dimensions case width | 27.50 in |
| dimensions distribution unit depth | 27.5 in |
| dimensions distribution unit height | 29.5 in |
| dimensions distribution unit width | 27.5 in |
| dimensions pallet depth | 27.50 in |
| dimensions pallet height | 29.50 in |
| dimensions pallet width | 55.00 in |
| dimensions shipping unit depth | 27.50 in |
| dimensions shipping unit height | 29.50 in |
| dimensions shipping unit width | 27.50 in |
| distribution shipping volume unit | 22309.375 in³ |
| shipping volume unit | 22309.375 in³ |
| truck factor | 0.0000 |
| volume case | 22309.375 in³ |
| volume distribution shipping unit | 22309.375 in³ |
| weight case | 129.000 lb |
| weight distribution shipping unit | 129 lb |
| weight shipping unit | 129.000 lb |
| registered parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| registered parts warranty multi family | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| registered parts warranty residential | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| standard parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty multi family | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty residential | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
Submittals
Leaflets & Manuals
Documents






















































































