Goodman
Goodman 1.5 to 3 Ton 17.5" Wide Variable Speed Modular Blower with Optional Electric Heater
Product Overview
Variable-Speed Air Handler with ComfortBridge Technology – MBVB Series
Upgrade your home’s comfort with the MBVB Series Variable-Speed Air Handler, featuring advanced ComfortBridge Technology. Engineered for efficiency and reliability, this air handler delivers precise temperature control and enhanced airflow for a consistently comfortable environment. With its sleek design and cutting-edge technology, the MBVB Series ensures energy savings while keeping your home cozy year-round.
Perfect for modern homes seeking superior performance and innovative climate solutions.
Features
- Vertical or Horizontal Installation: Flexible design to fit any space requirement.
- Variable-Speed Motor: Ensures efficient, quiet, and consistent airflow.
- Field-Installed Heat Strips: Customizable heating options for added comfort.
- Blower Section Usable as Electric Heater: Versatile functionality to meet your heating needs.
Product Features
- Variable-speed ECM blower motor
- Integrated communicating ComfortBridge™ technology
- Commissioning and diagnostics via on board Bluetooth with the CoolCloud phone and tablet application.
- Advanced configuration of the airflow and tonnage in communicating mode
- Provides constant CFM over a wide range of static pressure conditions independent of duct system
- CFM indicator
- Provides adjustable low CFM for efficient fan-only operation
- Improved humidity and comfort control
- Built-in compatibility with multi-stage heat pump and cooling applications;10. 3 kW – 21 kW electric heat kits
- Blower section usable as electric heater
- AHRI certified
- ETL listed
- Compatible with both R410A and R32 (use integration kit)
Cabinet Features
- Horizontal or vertical configuration capabilities;2. 21" depth for easier attic access
- Foil-faced insulation covers the internal casing to reduce cabinet condensation
- Galvanized, leather grain-embossed finish
- Cabinet air leakage less than 2% at 1.0 inch H20 when tested in accordance with ASHRE standard 193
- Cabinet air leakage less than 1.4% at 0.5 inch H20 when tested in accordance with ASHRE standard 193
Technical Specifications - MBVB12BP1X00
| sku | MBVB12BP1X00 |
|---|---|
| weight (in lbs) | 67.000000 |
| brand/manufacturer | Goodman |
| blower motor | Variable Speed ECM |
| horsepower | 1/2 |
| refrigerant | R32 |
| electrical | 208/230v 1 Phase 60 Hz |
| tonnage | 3 Ton |
| height | 26" |
| width | 17 1/2" |
| depth | 21" |
| warranty | 10 Years Parts with Online Registration |
| safety information | PROPOSITION 65 WARNINGThis product and many products on our site may contain a chemical know to the state of California to cause cancer or birth defects or other reproductive harm. For more information about Proposition 65 pleaseClick Here. |
| product category | Unitary |
| product class pim | Air Handler |
| system family | Unitary Split System |
| function category | Air Handler |
| product type | Equipment |
| unit type | Indoor |
| market type | Residential-Single Family |
| product family | MBVB |
| series name | Modular Blower |
| communication feature | Yes |
| communication feature type | ComfortBridge Technology compatible |
| export control classification number eccn | EAR99 |
| universal product code upc | 663051692886 |
| item stocking unit of measure uom | EA |
| pallet qty | 8 |
| country of origin | Mexico |
| us hts code | 8414.59.6560 |
| canadian hts code | 8414.59.00.92 |
| produced in us | No |
| indoor blower fla | 3.9 A |
| max overcurrent protection | 15/15 A |
| max voltage | 253 V |
| min voltage | 197 V |
| power frequency | 60 Hz |
| power voltage | 208/230 V |
| dimensions blower diameter | 10 in |
| dimensions blower width | 8 in |
| dimensions unit depth | 21 in |
| dimensions unit height | 26 in |
| dimensions unit width | 17-1/2 in |
| motor speed type | Fixed Speed ECM |
| blower motor horsepower | 0.5 metric hp |
| tonnage range | 1.5;5 |
| proposition 65 label | Yes |
| carton type | CTN |
| case qty | 1 |
| dimensions case depth | 26.00 in |
| dimensions case height | 29.00 in |
| dimensions case width | 20.00 in |
| dimensions distribution unit depth | 26 in |
| dimensions distribution unit height | 29 in |
| dimensions distribution unit width | 20 in |
| dimensions pallet depth | 54.00 in |
| dimensions pallet height | 62.50 in |
| dimensions pallet width | 41.00 in |
| dimensions shipping unit depth | 26.00 in |
| dimensions shipping unit height | 29.00 in |
| dimensions shipping unit width | 20.00 in |
| distribution shipping volume unit | 15080 in³ |
| shipping volume unit | 15080.000 in³ |
| truck factor | 0.0000 |
| volume case | 15080.000 in³ |
| volume distribution shipping unit | 15080 in³ |
| weight case | 69.000 lb |
| weight distribution shipping unit | 69 lb |
| weight shipping unit | 69.000 lb |
| registered parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| registered parts warranty multi family | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| registered parts warranty residential | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| standard parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty multi family | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty residential | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
Submittals
Leaflets & Manuals
Certificates
Warranty






















































































