Daikin
Daikin 18,000 BTU Aurora 21 SEER2 Single Zone Wall Mount Mini Split Heat Pump System - R32 | 230V
Product Overview
Product Details
System Overview
Features
- Hot start technology
- Auto-restart (after power failure)
- IR controller included
Benefits
- Quiet operation
- Low ambient cooling operation down to -4°F (-20°C) with field setting and air adjustment grille
- Operating Range - Cooling (50°F - 114.8°F)
- Operating Range - Heating (-13°F - 64.4°F)
Technical Specifications — RXT18AVJU9
| sku | RXT18AVJU9 |
|---|---|
| manufacturer | Daikin |
| product category | Ductless Mini-Splits |
| product class | Mini-Split Heat Pump |
| system family | Mini-Split |
| function category | Heat Pump |
| product type | Equipment |
| unit type | Outdoor |
| market type | Residential-Single Family |
| product family | RXT_AVJU9 |
| series name | AURORA |
| short description | Series Outdoor Mini-Split Heat Pump, Single Zone |
| family description | 0.75 - 2.0 Ton AURORA R-32 Split Heat Pump Up to 21.0 SEER2 / 10.5 HSPF2 / 12.2 EER2 |
| product description | 21.0 SEER2, Heat Pump, Ductless ODU, 1.5 Ton, Daikin AURORA R-32 |
| cooling btu | 18,000 |
| heating btu | 21,600 |
| decibel level (dba) | 55 dBA |
| refrigerant | R-32 |
| compressor type | Swing |
| liquid line | 1/4 in |
| suction line | 1/2 in |
| electrical | 208-230 V | 60 Hz | 1 Ph |
| max breaker size | 25 A |
| min. breaker size | 21.4 A |
| tonnage | 1.5 |
| btu/tonnage | 18,000 BTU/1.5 Ton |
| min/max outdoor temp for heating | -13 °F to 60 °F |
| min/max outdoor temp for cooling | 50 °F to 115 °F |
| zone compatibility | Single Zone |
| height | 29-1/2 in |
| width | 34-1/4 in |
| depth | 12-5/8 in |
| weight | 127 lb |
| warranty | ALL PARTS - 12 YEARS PARTS |
| safety information | Proposition 65 Label: Yes |
Technical Specifications — FTXV18AVJU9
| sku | FTXV18AVJU9 |
|---|---|
| manufacturer | Daikin |
| product category | Ductless Mini-Splits |
| product class | Multi-Split Fan Coil |
| system family | Multi-Split |
| function category | Cooling Only |
| product type | Equipment |
| unit type | Indoor |
| market type | Residential-Single Family |
| product family | FTXV_AVJU9 |
| series name | Multi-Split Fan Coil Indoor |
| short description | Multi-Split Fan Coil Indoor Indoor Multi-Split Fan Coil |
| family description | R-32 0.75 - 2.0 Ton Wall Mounted Unit |
| product description | 1.5 Ton Wall Mount - R-32 |
| decibel level (dba) | 48 dBA |
| refrigerant | R-32 |
| liquid line | 1/4 in |
| suction line | 1/2 in |
| electrical | 208-230 V | 60 Hz | 1 Ph |
| zone compatibility | Multi Zone |
| height | 11-5/8 in |
| width | 39 in |
| depth | 10-3/8 in |
| weight | 27 lb |
| warranty | ALL PARTS - 12 YEARS PARTS |
| safety information | Proposition 65 Label: Yes |
Manuals
- Engineering Data Manual (English) - EM-EDUS092401 AURORA R32 Pair
- Installation Manual (English) - IM-IM_RXT-15-18-24_AVJU9
- Installation Manual (French) - IM-IM_FR_RXT-15-18-24_AVJU9
- Installation Manual (Spanish) - IM-03_ES_3P740831-1D
- Engineering Data Manual (English) - EM-EDUS122402A_MXM-A_MXT-A_MXT
- Installation Manual (English) - IM-3P741458-2D-FTXV15-24
- Installation Manual (English) - IM-EN_3P741458-2G FTXV15-24
- Operation Manual (English) - OM-EN_3P741457-2K FTXV15-24






















































































