Cooper&Hunter Olivia 2-Zone Ductless Mini Split AC & Heat Pump 18000 BTU (9K+9K), Wall Mount Units, 230V - R410A
The Cooper & Hunter Olivia Series system features a 18000 BTU outdoor unit paired with CH-18MES-230VO + 2X CH-09MOLVWM-230VI wall-mounted indoor units. This high-efficiency model with auto-swing louvers will heat & cool down to -13 F. The DC inverter heat pump provides independent control in 2 zones.
Key features
Capacity & comfort modes
- Available capacities from 6,000 to 36,000 BTU/h (varies by model)
- 2-zone independent temperature control
- Auto-swing louvers (horizontal + vertical)
- Follow Me mode (remote-based temperature sensing)
- Turbo mode for rapid cooling/heating
- Sleep mode + Timer On/Off scheduling
- New user-friendly remote controller design
Efficiency & protection
- High efficiency operation (22.9 SEER2)
- Low-ambient performance down to -13 F
- 46°F Freeze Protection
- Eco mode (single-zone only, if equipped)
- Self-Clean function (single-zone only, if equipped)
Smart & convenience
- Smart Kit ready
- Timer On/Off
- Remote control included
Build & materials
- TU1 copper tubes
- Quiet operation (Outdoor as low as 58.5 dB(A); Indoor as low as 23.5 dB(A))
At-a-glance
2 zones
18000
22.9
-13 F
R410a
58.5 dB(A)
23.5 dB(A)
CH-18MES-230VO
Smart Kit Included
Warranty requires licensed HVAC installation and registration within 60 days (if required).
Control options
- Smart Kit ready with downloadable C&H app
- Remote control included
- Wall thermostat compatible (purchased separately, if supported by the model)
Outdoor technology
- High-Frequency Racer Technology: enables the compressor to reach maximum speed within ~6 seconds on startup
- Electronic expansion valve: helps manage refrigerant flow for stable performance
- Intelligent dusting switch: reverses the fan to help clear dust, sand, and other debris from the coil
- Genius Core ultra-low compressor speed of 12Hz
Refrigerant information
- Refrigerant type: R410A
- R410A note: R410A is a high-pressure refrigerant used in many ductless systems. Service tools, gauges, and recovery equipment must be rated for R410A pressures.
- Charging: Follow the installation manual for the required charge method and any additional charge per foot beyond the factory pre-charge.
- Installation best practice: Keep the refrigeration circuit sealed and dry to reduce moisture exposure during installation/service.
{REFRIGERANT_NOTE}
Installation & electrical
- Indoor line sizes (varies by head): 1/4"/3/8"
- Refrigerant: R410a
- Factory pre-charge: up to 50
- Additional refrigerant charge (1/4 liquid line): 0.16
- Additional refrigerant charge (3/8 liquid line): 0.32
- Minimum circuit ampacity: 18
- Max fuse / breaker: 25
Use the installation manual to confirm charge units and when additional charge is required (based on line length and piping configuration).
Product video
What’s included
Cooper & Hunter Olivia Series Ductless Mini Split System
Outdoor Unit: 18000 BTU (1 pc) — Model: CH-18MES-230VO
Indoor Units:
- 9,000 BTU (x2) — Model: CH-09MOLVWM-230VI
- Installation Kits options (No Installation / 16 ft / 25 ft / 50 ft)
- (INSTALLATION KIT SIZE MUST BE SELECTED, TO INCLUDE)
- Wireless Remote Controls (2 remotes)
- Wi-Fi Adapter (17310900A05963)
- Installation Manual
- User's Manual
- Manufacturer Warranty
Complete technical specifications — Indoor
Indoor Unit Specifications — CH-09MOLVWM-230VI
| Refrigerant type | R410A |
|---|---|
| System type | Single/Multi-zone unit |
| BTU Rated | 9,000 |
| Power source | 208-230V, 1Ph, 60Hz |
| Dehumidification value (pnt/day) | 2.64 |
| Voltage range (V) | 187-253 |
| Packing dimensions (WxDxH) | 34.45x11.22x14.96 |
| Controller | RG10K-exclusive remote |
| Refrigerant piping Liquid/Gas side (inch) | 1/4"/3/8" |
| EER2 | 15.8 |
| SEER2 | 26.4 |
| Unit Net/Gross weight | 18.96/24.25 |
| Unit dimensions (W*H*D) | 31.57x7.87x11.61 |
| Operation Range - Heating | 32~86 |
| Operation Range - Cooling | 60~90 |
| Minimum circuit ampacity | 3 |
| Max.fuse | 15 |
| Indoor Noise Level H/M/L | 40/34/23.5 |
| Indoor Air Flow | 341.18/291.18/194.12/152.94 |
| Drainage water pipe diameter | 5/8" |
Manuals
- https://media.cooperandhunter.us/3757/Olivia-Leaflet-2024.pdf
- https://media.cooperandhunter.us/3759/Accessories-Leaflet-2023.pdf
- https://media.cooperandhunter.us/1126/QUICK-START-GUIDE.pdf
- https://media.cooperandhunter.us/1143/WALL-MOUNTED-INSTALLATION-MANUAL.pdf
- https://media.cooperandhunter.us/1145/WIRED-CONTROL-FOR-AIR-CONDITIONER-INSTALLATION-MANUAL.pdf
- https://media.cooperandhunter.us/2809/Installation-Manual.pdf
- https://media.cooperandhunter.us/2810/Owners-manual.pdf
- https://media.cooperandhunter.us/2811/Remote-manual.pdf
- https://media.cooperandhunter.us/3818/Remote-manual-content.pdf
Submittals
- https://media.cooperandhunter.us/3103/CH-09MOLVWM-230VI.pdf
- https://media.cooperandhunter.us/3119/CH-ES09-230VO-%2B-CH-09MOLVWM-230VI.pdf
- https://media.cooperandhunter.us/3129/CH-HPR09-230VO-%2B-CH-09MOLVWM-230VI.pdf
Documents
Complete technical specifications — Outdoor
Outdoor Unit Specifications — CH-18MES-230VO
| Refrigerant type | R410A |
|---|---|
| System type | Multi-zone unit |
| BTU Rated | 18,000 |
| Power source | 208-230V, 1Ph, 60Hz |
| Dehumidification value (pnt/day) | 2.20 |
| Max. pipe length (ft) | 131 |
| Voltage range (V) | 187-253 |
| Packing dimensions (WxDxH) | 40.55x17.24x29.53 |
| Refrigerant piping Liquid/Gas side (inch) | 2x1/4" - 2x3/8" |
| HSPF2-5 | 7.6 |
| HSPF2-4 | 9.8 |
| EER2 | 12 |
| Cooling capacity (Min/Max) (BTU/h) | 18,000(3,850~22,400) |
| SEER2 | 19 |
| Unit Net/Gross weight | 100.31/108.69 |
| Unit dimensions (W*H*D) | 35.04x13.46x26.50 |
| Refrigerant precharge | up to 50 |
| Outdoor Noise Level | 58.5 |
| Outdoor Air Flow | 1,764.71 |
| Minimum circuit ampacity | 18 |
| Max.fuse | 25 |
| Max height difference between Indoor and Outdoor unit | 49.21 |
| Heating capacity (Min/Max) (Btu/h) | 19,000(4,350~25,800) |
| COP | 3.62 |
| Ambient temperature - Heating (F) | -13~75 |
| Ambient temperature - Cooling (F) | 5~122 |
| Additional Refrigerant Charge 3/8 liquid line | 0.32 |
| Additional Refrigerant Charge 1/4 liquid line | 0.16 |
Manuals
- https://media.cooperandhunter.us/3755/Multi-Zone-Leaflet-2024.pdf
- https://media.cooperandhunter.us/4433/Installation-manual.pdf
Submittals
- https://media.cooperandhunter.us/3160/CH-18MES-230VO-%28Ducted%29.pdf
- https://media.cooperandhunter.us/3161/CH-18MES-230VO-%28Non-ducted%29.pdf
Documents
Warranty information
- 7-Year Compressor Warranty
- 5-Year Parts Warranty
- 1-Year Remote Control Warranty
Note: Warranty valid only when installed by a licensed HVAC technician and registered within 60 days of installation.
Summary
Expand
The Cooper & Hunter Olivia Series system features a 18000 BTU outdoor unit paired with CH-18MES-230VO + 2X CH-09MOLVWM-230VI wall-mounted indoor units. This high-efficiency model with auto-swing louvers will heat & cool down to -13 F. The DC inverter heat pump provides independent control in 2 zones.






















































































