Product Overview
ACiQ 96% 120,000 BTU Single Stage Gas Furnace - 24.5" Width - Multi-Positional
OVERVIEW
Designed to be a high-efficiency furnace, the ACiQ N96MSN1202422A is a money saving unit to provide heating throughout even the coldest months of the year. With its multi-positional design, this unit is a good all-around choice for nearly any application.
QUICK FACTS
- 120,000 BTU, 96% AFUE natural gas furnace
- Generally suitable for up to a large house in ideal applications
- Multi-positional design can be installed in the upflow, downflow, or horizontal orientations
- Single stage burner with a multi-speed blower
- Field-convertible to propane with an optional LP kit
- On board self-diagnostics
- Energy Star certified
120,000 BTUs
The ACiQ N96MSN1202422A has an input of 120,000 BTU. With an efficiency of 96%, this means that the furnace has an output of 115,200 BTU. The 96% AFUE also means that for the gas going into the furnace, 96% of it is used to heat your home while only 4% is lost out of the flue piping and to normal furnace operations.
All furnaces at this efficiency (90% and above) requires plastic/PVC flue venting. If metal flue venting is required for your installation, an 80% efficient furnace would be needed instead. While this unit uses natural gas as fuel out of the box, we also have an LP conversion kit available at an additional cost. Please note that this furnace is not Ultra Low NOx compliant and if shipped to California may be subject to a mitigation fee.
Warranty
ACiQ offers 10 year parts warranty and lifetime (20 year) heat exchanger limited warranty. Please note that in order for these warranties to be upheld, installation following your state and local codes are required as well as timely registration through the manufacturer.
Installation and Durability
With its ability to be installed in any configuration - upflow, downflow, or horizontal - the ACiQ N96MSN1202422A is very versatile in application potential. The unit has a durable outer casing that can withstand wear-and-tear through its entire lifetime, providing the peace of mind that your home will stay comfortable year-round. Please note that this furnace is not intended for use in a mobile home on its own.


Quiet Comfort
Every ACiQ furnace is designed to keep your family warm and comfortable year after year. Whisper-quiet ECM blower fans, solid construction with thicker sheet metal and
more cabinet insulation give you near-silent operation. From entry level to top-of-the-line, your comfort is the priority.
High Efficiency
ACiQ saves you money up front, but also over time by reducing energy bills. Multi-speed or Variable Speed ECM blowers come in every furnace. Adding options such as high-efficiency secondary heat exchangers, two stage heating, modulating burners and variable blowers all can further reduce your energy bills while increasing comfort.




Longer life, longer warranty
Thicker sheet metal, more cabinet insulation and aluminized steel heat exchangers reflect the highest build quality you can get. Every furnace is backed by ACiQ’s 10 year, 20 year or lifetime (depending on model) heat exchanger extended warranty with online registration.
ACIQ 5 Ton 24.5" Width Multi-Positional Cased Evaporator Coil - R454B
ACIQ patent-pending multipoise evaporator coil with Power-V technology features a V-shape coil design provides excellent heat transfer over the coil needed to keep your system operating at peak energy efficiency and delivering consistent comfort.
Features
- Cased V coil design for efficient heat transfer in a compact size.
- Efficiency-optimizing Thermostatic Expansion Valve (TXV) metering device.
- Corrosion-resistant all-aluminum coil.
- Fully insulated cabinet.
- 10-year parts limited warranty upon registration.
- Corrosion-resistant drain pan is designed in a Polybutylene Terephthalate (PBT) material that offers unsurpassed pan strength.
The V-coil design has a lighter, corrosion-resistant aluminum construction that increases system efficiency and durability. The all-aluminum recyclable coils supports our respect for the environment while providing durable and lasting resistance to multiple sources of corrosion.
The multipoise design allows the flexibility for the coil to be installed in multiple orientations, including upflow, downflow and horizontal applications.
ACIQ's V-coils with Power-V Technology features a variety of design improvements that allow for improved installation and serviceability by your HVAC technician.
Technical Specifications — N96MSN1202422A
| sku | N96MSN1202422A |
|---|---|
| weight (in lbs) | 179.000000 |
| ahri certificate number | 213148763 |
| brand/manufacturer | ACiQ |
| equivalent | Carrier Equivalent: 59SC5B120E24--22Tempstar Equivalent: TN96MSN1202422ABryant Equivalent: 915SB60120E24 |
| product features | New Refrigerant Compliant |
| furnace efficiency / afue | 96% |
| heating btu | 120,000 |
| blower motor | ECM |
| maximum cfm | 2105 |
| configuration | Upflow/Downflow/Horizontal |
| energy star | Yes |
| burner stages | Single |
| fuel type | Propane, Natural Gas |
| height | 35" |
| width | 24.5" |
| depth | 29 1/2" |
| warranty | 20 Year Heat Exchanger / 10 Year Parts with Online Registration |
| safety information | This gas appliance requires a trained technician to install. Improperly connecting gas lines or improperly connecting a gas flue or venting may result in death. By purchasing this item, you are agreeing that you are using a trained technician to install this gas appliance. We will not be responsible for any injury or property damage arising from improper service or service procedures. Whoever installs or services this unit assumes responsibility for any personal injury or property damage which may result. Many jurisdictions require a license to install this equipment.PROPOSITION 65 WARNINGThis product and many products on our site may contain a chemical know to the state of California to cause cancer or birth defects or other reproductive harm. For more information about Proposition 65 pleaseClick Here. |
Technical Specifications — EVM5X61M24A
| sku | EVM5X61M24A |
|---|---|
| weight | 71.300000 |
| manufacturer | ACiQ |
| replaces | EVM4X |
| additional information | Metering Device: TXV; Coil Type: Aluminum V-Coil |
| configuration | Multi-Positional |
| refrigerant | R454B |
| liquid line | "3/8\"" |
| suction line | "7/8\"" |
| tonnage | 5 Ton |
| style | V-Coil |
| connection | Sweat |
| certification | UL and c-UL Listed |
| height | "35\"" |
| width | "24 1/2\"" |
| depth | "20 5/8\"" |
| warranty | 10 Year Parts Limited Warranty with Online Registration |
| safety information | PROPOSITION 65 WARNING |
Manuals
Submittals
Warranty






















































































