Product Overview
ACiQ 96% 140,000 BTU Single Stage Gas Furnace - 24.5" Width - Multi-Positional
OVERVIEW
Designed to be a high-efficiency furnace, the ACiQ N96MSN1402422A is a money saving unit to provide heating throughout even the coldest months of the year. With its multi-positional design, this unit is a good all-around choice for nearly any application.
QUICK FACTS
- 140,000 BTU, 96% AFUE natural gas furnace
- Generally suitable for up to a large house in ideal applications
- Multi-positional design - can be installed in the upflow, downflow, or horizontal orientations
- Single stage burner with a multi-speed blower
- Field-convertible to propane with an optional LP kit
- On board self-diagnostics
- Energy Star certified
140,000 BTU, 96% AFUE
The ACiQ N96MSN1402422A has an input of 140,000 BTU. With an efficiency of 96%, this means that the furnace has an output of 134,400 BTU. The 96% AFUE also means that for the gas going into the furnace, 96% of it is used to heat your home while only 4% is lost out of the flue piping and lost to normal furnace operations. All furnaces at this efficiency (90% and above) requires plastic/PVC flue venting, and if metal flue venting is required for your installation, an 80% efficient furnace would be needed instead. While this unit uses natural gas as fuel out of the box, we also have an LP conversion kit, available at an additional cost. Please note that this furnace is not Low NOx or Ultra Low NOx compliant and if shipped to California may be subject to a mitigation fee.
Warranty
ACiQ offers a standard 10 year parts warranty and lifetime (20 year) heat exchanger limited warranty. Please note that in order for these warranties to be upheld, installation following your state and local codes are required, along with timely registration through the manufacturer.
Installation and Durability
With its ability to be installed in any configuration - upflow, downflow, or horizontal - the ACiQ N96MSN1402422A is very versatile in application potential. The unit has a durable outer casing that can withstand wear-and-tear through its entire lifetime, providing the peace of mind that your home will stay comfortable year-round. Please note that this furnace is not intended for use in a mobile home on its own.
ACIQ 4 Ton 24.5" Width Multi-Positional Evaporator Cased Coil - R454B
OVERVIEW
ACIQ takes pride in its ability to provide a high-quality system, including all system components. Leaving no exception, the EAM5X48M24A horizontal coil is a superior option for almost any application while maintaining the entire unit's efficiency with a factory-integrated TXV kit for enhanced energy optimization. With its unique performance features along with its ability to be applied in any orientation, this coil is a superior option for your home's comfort.
QUICK FACTS
- 4 ton multi-positional evaporator coil
- Works in almost any upflow, downflow, or horizontal system setup
- Compatible with both AC-only and heat pump condensers
- Factory-installed TXV kit for enhanced energy optimization
- Sturdy and compact design
4 Tons
The ACIQ EAM5X48M24A is rated for up to 4 tons of heating and cooling. With its ability to be installed with either an AC-only condenser or a heat pump condenser, this unit is ideal for many applications. In some packages, this coil will be larger than its paired condenser, which will increase the overall efficiency of the entire unit, but the coil should never be smaller than its paired condenser. Please note that this item cannot operate independently from a compatible condenser and blower or furnace, each available at an additional cost.
Warranty
ACIQ offers a 10 year parts warranty on their coils when they are installed following your state and local codes, as well as the system is paired with a certified system matchup. Please note that in order to obtain the entire length of this warranty, the entire unit must be registered through the manufacturer.
Technical Specifications — N96MSN1402422A
| sku | N96MSN1402422A |
|---|---|
| weight | 179.000000 |
| ahri certificate number | 213148528 |
| manufacturer | ACiQ |
| replaces | N95ESN1402422A |
| product features | New Refrigerant Compliant |
| furnace efficiency / afue | 96% |
| heating btu | 140,000 |
| blower motor | ECM |
| maximum cfm | 2105 |
| configuration | Upflow/Downflow/Horizontal |
| energy star | Yes |
| burner stages | Single |
| fuel type | Propane, Natural Gas |
| height | "35\"" |
| width | "24.5\"" |
| depth | "29 1/2\"" |
| warranty | 10 Years with Online Registration |
| safety information | PROPOSITION 65 WARNING |
Technical Specifications — EAM5X48M24A
| sku | EAM5X48M24A |
|---|---|
| weight (in lbs) | 90.500000 |
| brand/manufacturer | ACiQ |
| replaces | EAM4X48L24A |
| equivalent | Carrier Equivalent: CAPMP2414ALATempstar Equivalent: EAM4X24L14ABryant Equivalent: CAPMP2414ALA |
| configuration | Multi-Positional |
| refrigerant | R454B |
| liquid line | 3/8" |
| suction line | 7/8" |
| tonnage | 4 Ton |
| style | A-Coil |
| connection | Sweat |
| certification | UL Listed |
| height | 35" |
| width | 24 1/2" |
| depth | 20 5/8" |
| warranty | 10 Year Parts Limited Warranty with Online Registration |
| safety information | PROPOSITION 65 WARNINGThis product and many products on our site may contain a chemical know to the state of California to cause cancer or birth defects or other reproductive harm. For more information about Proposition 65 pleaseClick Here. |
Manuals
Submittals
Documents
Warranty






















































































