
ACIQ
ACIQ 4 to 5 Ton 24.5" Width Vertical Evaporator Cased Coil - R32
Product Overview
OVERVIEW
The ACiQ AQ-CAPFA6030D3 Upflow/Downflow Cased Indoor Air Conditioner Evaporator Coil is made for use with split-system air conditioning and Evaporator systems. The ACiQ Air Conditioning and Heating Company has become one of the largest manufacturers of residential and light commercial air conditioning, heating, and indoor air quality products and systems by focusing on just one thing, building the most reliable and refreshingly affordable indoor comfort products in the market.
- R32: Complies with Clean Air Act New Refrigerant Requirements
- Rust-resistant, thermoplastic drain pans feature a low water-retention design
- Check flowrater expansion device for heat pump or cooling-only applications
- Rifled aluminum tubing and louvered aluminum fin coils on the CAPF, CAUF, and CHPF coils
- AHRI Certified; ETL Listed
- Foil-face insulation
- Galvanized-steel, leather-grain finish
- Architectural Gray paint finish on CAPF and CHPF cased coils
- Split-seam front for easy access
Technical Specifications — AQ-CAPFA6030D3
| sku | AQ-CAPFA6030D3 |
|---|---|
| weight (in lbs) | 50.000000 |
| brand/manufacturer | Private Brand |
| product features | New Refrigerant Compliant |
| configuration | Upflow / Downflow |
| refrigerant | R32 |
| liquid line | 3/8" |
| suction line | 7/8" |
| tonnage | 5 Ton |
| style | A-Coil |
| height | 30" |
| width | 24.5" |
| depth | 21" |
| warranty | 10 Years with Online Registration |
| safety information | PROPOSITION 65 WARNINGThis product and many products on our site may contain a chemical know to the state of California to cause cancer or birth defects or other reproductive harm. For more information about Proposition 65 pleaseClick Here. |
Submittals
Warranty





















































































