Product Overview
ACiQ 96% 100,000 BTU Single Stage Gas Furnace - 21" Width - Multi-Positional
OVERVIEW
Designed to be a high-efficiency furnace, the ACiQ N96MSN1002120A is a money saving unit to provide heating throughout even the coldest months of the year. With its multi-positional design, this unit is a good all-around choice for nearly any application.
QUICK FACTS
- 100,000 BTU, 96% AFUE natural gas furnace
- Generally suitable for up to a medium to large house in ideal applications
- Multi-positional design can be installed in the upflow, downflow, or horizontal orientations
- Single stage burner with a multi-speed blower
- Field-convertible to propane with an optional LP kit
- On board self-diagnostics
- Energy Star certified
100,000 BTU, 96% AFUE
The ACiQ N96MSN1002120A has an input of 100,000 BTU. With an efficiency of 96%, this means that the furnace has an output of 96,000 BTU. The 96% AFUE also means that for the gas going into the furnace, 96% of it is used to heat your home while only 4% is lost out of the flue piping and lost to normal furnace operations. All furnaces at this efficiency (90% and above) requires plastic/PVC flue venting, and if metal flue venting is required for your installation, an 80% efficient furnace would be needed instead. While this unit uses natural gas as fuel out of the box, we also have an LP conversion kit, available at an additional cost. Please note that this furnace is not Ultra Low NOx compliant and if shipped to California may be subject to a mitigation fee.
Warranty
ACiQ offers 10 year parts warranty and lifetime (20 year) heat exchanger limited warranty. Please note that in order for these warranties to be upheld, installation following your state and local codes are required, along with timely registration through the manufacturer.
Installation and Durability
With its ability to be installed in any configuration, upflow, downflow, or horizontal, the ACiQ N96MSN1002120A is very versatile in application potential. The unit has a durable outer casing that can withstand wear-and-tear through its entire lifetime, providing the peace of mind that your home will stay comfortable year-round. Please note that this furnace is not intended for use in a mobile home on its own.


Quiet Comfort
Every ACiQ furnace is designed to keep your family warm and comfortable year after year. Whisper-quiet ECM blower fans, solid construction with thicker sheet metal and
more cabinet insulation give you near-silent operation. From entry level to top-of-the-line, your comfort is the priority.
High Efficiency
ACiQ saves you money up front, but also over time by reducing energy bills. Multi-speed or Variable Speed ECM blowers come in every furnace. Adding options such as high-efficiency secondary heat exchangers, two stage heating, modulating burners and variable blowers all can further reduce your energy bills while increasing comfort.




Longer life, longer warranty
Thicker sheet metal, more cabinet insulation and aluminized steel heat exchangers reflect the highest build quality you can get. Every furnace is backed by ACiQ’s 10 year, 20 year or lifetime (depending on model) heat exchanger extended warranty with online registration.
4.5 Ton 14.3 SEER2 ACiQ High Efficiency Air Conditioner Condenser | Inverter - R454B
OVERVIEW
Inverter Technology - Inverter technology converts AC power to DC, allowing the compressor inside your condenser to speed up and slow down. This enables the system to automatically self-adjust BTU output based on demand, ensuring optimal cooling performance as the weather changes.
Learning Condenser - Equipped with advanced sensors, this condenser monitors air temperature inside and outside, overall system performance, duct pressure, and refrigerant temperature. During the initial startup, it enters a learning mode to optimize efficiency for future operation by continuously gathering and storing critical data so future startups and run cycles will be at max efficiency.
Optimized Cooling - The self-adjusting inverter design allows the condenser to operate all the way down to a 1 ton unit when needed, keeping you cool and comfortable, making it an ideal seasonal device for hot climates where additional air conditioning is needed for homes already heated by boilers, fireplaces, or other sources of heat. For optimal performance, pair the ACIQ-54-AC-B unit with the ACiQ-48-ACL-B coil.
QUICK FACTS
- 12,000 BTU to 54,000 BTU variable output based on demand
- Efficient cooling from 5°F to 122°F outdoor temperatures
- Durable Gold Fin condenser coil coating
- Quiet operation even at the highest workloads
54,000 BTU, 14.3 SEER2
With an efficiency rating of 14.3 SEER2, the variable output ACIQ-54-AC-B will keep you comfortable across a wide range of conditions. Use our handy size calculator to determine the demand for your home. For cooling, this system can operate anywhere from 12,000 BTU to 48,000 BTU without short cycling.

Quality Construction
State-of-the-Art manufacturing is behind every ACiQ product, resulting in quiet, effective operation over a long service life. Most models have low ambient heating and cooling.
Highest Efficiency
ACiQ saves you money up front, but also over time by reducing energy bills. Every ACiQ condenser features a variable inverter twin rotary compressor, lowering wear and increasing performance. Compare specs against other brands in the same price category, and you will agree, ACiQ is the best value.


Longer life, longer warranty
Intelligent design goes into every element of ACiQ’s manufacturing ensuring flawless performance for years. Low friction, variable inverter twin rotary compressors give bulletproof reliability. Register equipment at ACiQ.com to extend warranty protection to 7 years parts, 12 years compressor.
ACIQ 4 Ton 21" Width Multi-Positional Evaporator Cased Coil - R454B
OVERVIEW
ACIQ takes pride in its ability to provide a high-quality system, including all system components.The ACIQ-48-ACL-B multi-positional A-coil stands out as a superior choice for various applications, ensuring optimal unit efficiency through its factory-integrated TXV kit, maximizing energy optimization. With its outstanding performance features and versatile orientation options, this coil becomes the ultimate solution for achieving unmatched comfort in your home.
QUICK FACTS
- 4 ton multi-positional evaporator coil
- Works in almost any upflow, downflow, or horizontal system setup
- Compatible with both AC-only and heat pump condensers
- Factory-installed TXV kit for enhanced energy optimization
- Sturdy and compact design
4 Tons
The ACIQ-48-ACL-B is rated for up to 4 tons of heating and cooling. With its ability to be installed with either an AC-only condenser or a heat pump condenser, this unit is ideal for many applications. In some packages, this coil will be larger than its paired condenser, which will increase the overall efficiency of the entire unit, but the coil should never be smaller than its paired condenser. Please note that this item cannot operate independently from a compatible condenser and blower or furnace, each available at an additional cost.
Technical Specifications — ACIQ-54-AC-B
| sku | ACIQ-54-AC-B |
|---|---|
| refrigerant charge | 25' |
| weight (in lbs) | 52.000000 |
| brand/manufacturer | ACiQ |
| product features | High Efficiency / Inverter, Two Stage Condenser, Variable Speed Condenser |
| cooling btu | 54,000 BTU |
| maximum cfm | 3037 |
| decibel level (dba) | 65 |
| refrigerant | R454B |
| seer2 (efficiency) | 14.3 |
| condenser stages | Variable Speed |
| compressor type | Rotary |
| liquid line | 3/8" |
| suction line | 3/4" |
| electrical | 208/230V 1 Phase 60 Hz |
| phase | Single Phase |
| max breaker size | 40 Amps |
| min. breaker size | 36 Amps |
| tonnage | 4.5 Ton |
| operating mode | Cooling |
| height | 38.39" |
| width | 38.58" |
| depth | 16.34" |
| warranty | 12 year compressor, 7 year parts with online registration |
| safety information | PROPOSITION 65 WARNINGThis product and many products on our site may contain a chemical know to the state of California to cause cancer or birth defects or other reproductive harm. For more information about Proposition 65 pleaseClick Here. |
Technical Specifications — ACIQ-48-ACL-B
| sku | ACIQ-48-ACL-B |
|---|---|
| weight (in lbs) | 115.000000 |
| brand/manufacturer | ACiQ |
| configuration | Multi-Positional |
| refrigerant | R454B |
| liquid line | 3/8" |
| suction line | 3/4" |
| tonnage | 4 Ton |
| style | A-Coil |
| certification | UL Listed |
| height | 27 3/4" |
| width | 21 5/8" |
| depth | 21 1/2" |
| warranty | 10 Years Parts Warranty with Online Registration |
| resources | ACiQ ACL-B Coil Installation ManualACiQ ACL-B Coil Service ManualSubmittal with ACiQ-48-EHPDSubmittal with ACiQ-48-HPDSubmittal with ACiQ-60-EHPDSubmittal with ACiQ-60-HPDExtended Performance Table with ACiQ-48-HPDExtended Performance Table with ACiQ-60-HPDAHRI Certificate with ACiQ-48-EHPDAHRI Certificate with ACiQ-48-HPDAHRI Certificate with ACiQ-60-EHPDAHRI Certificate with ACiQ-60-HPDWarrantyYou will need Adobe® Acrobat® Reader to view PDF documents. |
| safety information | PROPOSITION 65 WARNINGThis product and many products on our site may contain a chemical know to the state of California to cause cancer or birth defects or other reproductive harm. For more information about Proposition 65 pleaseClick Here. |
Technical Specifications — N96MSN1002120A
| sku | N96MSN1002120A |
|---|---|
| weight | 164.000000 |
| ahri certificate number | 213148762 |
| manufacturer | ACiQ |
| replaces | N95ESN1002120A |
| product features | New Refrigerant Compliant |
| furnace efficiency / afue | 96% |
| heating btu | 100,000 |
| blower motor | ECM |
| maximum cfm | 2125 |
| configuration | Upflow/Downflow/Horizontal |
| energy star | Yes |
| burner stages | Single |
| fuel type | Propane, Natural Gas |
| height | "35\"" |
| width | "21\"" |
| depth | "29 1/2\"" |
| warranty | 20 Year Heat Exchanger / 10 Year Parts with Online Registration |
| safety information | PROPOSITION 65 WARNING |
Manuals
Documents
- ACIQ-54-AC-B / ACiQ-48-ACL-B Submittal
- AHRI Certificate
- Disassembly Guide
- ACiQ 24 Volt Wiring Notice
- Submittal with ACiQ-48-EHPD
- Submittal with ACiQ-48-HPD
- Submittal with ACiQ-60-EHPD
- Submittal with ACiQ-60-HPD
- Extended Performance Table with ACiQ-48-HPD
- Extended Performance Table with ACiQ-60-HPD
- AHRI Certificate with ACiQ-48-EHPD
- AHRI Certificate with ACiQ-48-HPD
- AHRI Certificate with ACiQ-60-EHPD
- AHRI Certificate with ACiQ-60-HPD
- https://portal.aciq.com/media/pdf/ACiQ%20N96MSN%20Furnace%20Warranty.pdf
Warranty






















































































