Product Overview
88k BTU 80% AFUE Single Stage 21" Wide Furnace
OVERVIEW
The ACiQ N80MSN0902120A is an inexpensive model of furnace to provide reasonable comfort to your home. At a basic efficiency, this furnace will heat your home adequately with the right output, providing comfort to your home even in the coldest parts of the year.
QUICK FACTS
- 88,000 BTU, 80% AFUE natural gas furnace
- Generally suitable for up to a medium house in ideal applications
- Multi-positional design - can be installed in the upflow, downflow, or horizontal orientations
- Single stage burner with a multi-speed blower
- Field-convertible to propane with an optional LP kit
- On board self-diagnostics
88,000 BTU, 80% AFUE
The ACiQ N80MSN0902120A has an input of 88,000 BTU. With an efficiency of 80%, this means that the furnace has an output of 70,400 BTU. The 80% AFUE also means that for the gas going into the furnace, 80% of it is used to heat your home while the remaining 20% is lost out the flue piping and lost to normal furnace operations. All 80% furnaces require metal flue venting, and if you need it to be plastic/PVC venting a furnace with an efficiency of 90% or above is required. While this unit uses natural gas as fuel out of the box, we also have an LP conversion kit, available at an additional cost. Please note that this furnace is not Low NOx or Ultra Low NOx compliant and if shipped to California may be subject to a mitigation fee.
Warranty
ACiQ offers 10 year parts and 20 year heat exchanger limited warranties. Please note that in order for the heat exchanger and parts warranties to be upheld, the unit must be registered through the manufacturer within 90 days of installation. The installation must also follow your state and local codes.
Installation and Durability
With its ability to be installed in any configuration (upflow, downflow, or horizontal) the ACiQ N80MSN0902120A is very versatile in application potential. The unit has a durable outer casing that can withstand wear-and-tear through its entire lifetime, providing the peace of mind that your home will stay comfortable year-round. Please note that this furnace is not intended for mobile home installation on its own.


Quiet Comfort
Every ACiQ furnace is designed to keep your family warm and comfortable year after year. Whisper-quiet ECM blower fans, solid construction with thicker sheet metal and
more cabinet insulation give you near-silent operation. From entry level to top-of-the-line, your comfort is the priority.
High Efficiency
ACiQ saves you money up front, but also over time by reducing energy bills. Multi-speed or Variable Speed ECM blowers come in every furnace. Adding options such as high-efficiency secondary heat exchangers, two stage heating, modulating burners and variable blowers all can further reduce your energy bills while increasing comfort.




Longer life, longer warranty
Thicker sheet metal, more cabinet insulation and aluminized steel heat exchangers reflect the highest build quality you can get. Every furnace is backed by ACiQ’s 10 year, 20 year or lifetime (depending on model) heat exchanger extended warranty with online registration.
3 Ton 15.6 SEER2 ACiQ High Efficiency Air Conditioner Condenser | Inverter - R454B
OVERVIER
Inverter Technology - Inverter technology converts AC power to DC, allowing the compressor inside your condenser to speed up and slow down. This enables the system to automatically self-adjust BTU output based on demand, ensuring optimal cooling performance as the weather changes.
Learning Condenser - Equipped with advanced sensors, this condenser monitors air temperature inside and outside, overall system performance, duct pressure, and refrigerant temperature. During the initial startup, it enters a learning mode to optimize efficiency for future operation by continuously gathering and storing critical data so future startups and run cycles will be at max efficiency.
Optimized Cooling - The self-adjusting inverter design allows the condenser to operate all the way down to a 1 ton unit when needed, keeping you cool and comfortable, making it an ideal seasonal device for hot climates where additional air conditioning is needed for homes already heated by boilers, fireplaces, or other sources of heat. For optimal performance, pair the ACIQ-36-AC-B unit with the ACiQ-36-ACL-B coil or ACiQ-36-ACL-17-B coil.
QUICK FACTS
- 12,000 BTU to 36,000 BTU variable output based on demand
- Efficient cooling from 5°F to 122°F outdoor temperatures
- Durable Gold Fin condenser coil coating
- Quiet operation at even the highest workloads
36,000 BTU, 15.6 SEER2
With an efficiency rating of 15.6 SEER2, the variable output ACIQ-36-AC-B will keep you comfortable across a wide range of conditions. Use our handy size calculator to determine the demand for your home. This condenser can operate anywhere from 12,000 BTU to 36,000 BTU without short cycling.

Quality Construction
State-of-the-Art manufacturing is behind every ACiQ product, resulting in quiet, effective operation over a long service life. Most models have low ambient heating and cooling.
Highest Efficiency
ACiQ saves you money up front, but also over time by reducing energy bills. Every ACiQ condenser features a variable inverter twin rotary compressor, lowering wear and increasing performance. Compare specs against other brands in the same price category, and you will agree, ACiQ is the best value.


Longer life, longer warranty
Intelligent design goes into every element of ACiQ’s manufacturing ensuring flawless performance for years. Low friction, variable inverter twin rotary compressors give bulletproof reliability. Register equipment at ACiQ.com to extend warranty protection to 7 years parts, 12 years compressor.
ACIQ 3 Ton 21" Width Multi-Positional Evaporator Cased Coil - R454B
OVERVIEW
ACIQ takes pride in its ability to provide a high-quality system, including all system components.The ACIQ-36-ACL-B multi-positional A-coil stands out as a superior choice for various applications, ensuring optimal unit efficiency through its factory-integrated TXV kit, maximizing energy optimization. With its outstanding performance features and versatile orientation options, this coil becomes the ultimate solution for achieving unmatched comfort in your home.
QUICK FACTS
- 3 ton multi-positional evaporator coil
- Works in almost any upflow, downflow, or horizontal system setup
- Compatible with both AC-only and heat pump condensers
- Factory-installed TXV kit for enhanced energy optimization
- Sturdy and compact design
3 Tons
The ACIQ-36-ACL-B is rated for up to 3 tons of heating and cooling. With its ability to be installed with either an AC-only condenser or a heat pump condenser, this unit is ideal for many applications. In some packages, this coil will be larger than its paired condenser, which will increase the overall efficiency of the entire unit, but the coil should never be smaller than its paired condenser. Please note that this item cannot operate independently from a compatible condenser and blower or furnace, each available at an additional cost.
Technical Specifications — ACIQ-36-AC-B
| sku | ACIQ-36-AC-B |
|---|---|
| weight (in lbs) | 144.400000 |
| brand/manufacturer | ACiQ |
| product features | High Efficiency / Inverter, Two Stage Condenser, Variable Speed Condenser |
| cooling btu | 34,000 BTU |
| maximum cfm | 3002 |
| decibel level (dba) | 58 |
| refrigerant | R454B |
| seer2 (efficiency) | 15.6 |
| condenser stages | Variable Speed |
| compressor type | Rotary |
| liquid line | 3/8" |
| suction line | 3/4" |
| electrical | 208/230V 1 Phase 60 Hz |
| phase | Single Phase |
| max breaker size | 25 Amps |
| min. breaker size | 25 Amps |
| tonnage | 3 Ton |
| zone compatibility | Single Zone |
| operating mode | Cooling |
| height | 31.89" |
| width | 37.24" |
| depth | 16.14" |
| warranty | 12 year compressor, 7 year parts with online registration |
| safety information | PROPOSITION 65 WARNINGThis product and many products on our site may contain a chemical know to the state of California to cause cancer or birth defects or other reproductive harm. For more information about Proposition 65 pleaseClick Here. |
Technical Specifications — ACIQ-36-ACL-B
| sku | ACiQ-36-ACL-B |
|---|---|
| weight (in lbs) | 74.000000 |
| brand/manufacturer | ACiQ |
| configuration | Multi-Positional |
| refrigerant | R454B |
| liquid line | 3/8" |
| suction line | 3/4" |
| tonnage | 3 Ton |
| style | A-Coil |
| certification | UL Listed |
| height | 24" |
| width | 21" |
| depth | 21" |
| warranty | 10 Years Parts Warranty with Online Registration |
| resources | ACiQ ACL-B Coil Installation ManualACiQ ACL-B Coil Service ManualSubmittal with ACIQ-30-EHPDSubmittal with ACIQ-30-HPDSubmittal with ACIQ-36-EHPDSubmittal with ACIQ-36-HPDExtended Performance Table with ACiQ-36-HPDAHRI Certificate with ACiQ-30-EHPDAHRI Certificate with ACiQ-30-HPDAHRI Certificate with ACiQ-36-EHPDAHRI Certificate with ACiQ-36-HPDWarrantyYou will need Adobe® Acrobat® Reader to view PDF documents. |
| safety information | PROPOSITION 65 WARNINGThis product and many products on our site may contain a chemical know to the state of California to cause cancer or birth defects or other reproductive harm. For more information about Proposition 65 pleaseClick Here. |
Technical Specifications — N80MSN0902120A
| sku | N80MSN0902120A |
|---|---|
| weight | 140.000000 |
| ahri certificate number | 213146211 |
| exhaust flue requirement | Metal |
| manufacturer | ACiQ |
| equivalent | |
| product features | New Refrigerant Compliant |
| furnace efficiency / afue | 80% |
| heating btu | 88,000 |
| blower motor | Multi 18-Speed Constant Torque (MCT) |
| drive type | Direct |
| maximum cfm | 1980 |
| motor rpm | 1050 |
| horsepower | 1 HP |
| configuration | Upflow/Downflow/Horizontal |
| electrical | 115v 1 Phase 60 Hz |
| max breaker size | 15 Amps |
| connection | "1/2"" NPT" |
| maximum inlet pressure | "13.6""wc" |
| burner stages | Single |
| ignition type | Direct Ignition with Silicon Nitride Hot Surface Ignitor |
| fuel type | Propane, Natural Gas |
| certification | AHRI Certified |
| height | "33 1/3"" |
| width | "21"" |
| depth | "29"" |
| warranty | 20 Year Heat Exchanger and 10 Year Parts with Online Registration |
| safety information | PROPOSITION 65 WARNING |
Manuals
- Installation Manual
- Owner's Manual
- Service Manual
- ACiQ ACL-B Coil Installation Manual
- ACiQ ACL-B Coil Service Manual
- https://portal.aciq.com/media/pdf/N80MSN-Install.pdf
- https://portal.aciq.com/media/pdf/N80MSN-OwnersManual.pdf
- https://portal.aciq.com/media/pdf/N80MSN-GasConversionKitInstructions.pdf
Documents
- Cooling Only Wiring Guide
- Disassembly Guide
- ACiQ 24 Volt Wiring Notice
- ACIQ-36-AC-B / ACiQ-36-AHD Submittal
- ACIQ-36-AC-B / ACiQ-36-ACL-B Submittal
- ACIQ-36-AC-B / ACiQ-36-ACL-17-B Submittal
- Submittal with ACIQ-30-EHPD
- Submittal with ACIQ-30-HPD
- Submittal with ACIQ-36-EHPD
- Submittal with ACIQ-36-HPD
- Extended Performance Table with ACiQ-36-HPD
- AHRI Certificate with ACiQ-30-EHPD
- AHRI Certificate with ACiQ-30-HPD
- AHRI Certificate with ACiQ-36-EHPD
- AHRI Certificate with ACiQ-36-HPD
- https://portal.aciq.com/media/pdf/N80MSN-Warranty.pdf
Warranty






















































































