
Product Overview
OVERVIEW
ACIQ takes pride in its ability to provide a high-quality system, including all system components.The ACIQ-36-ACL-B multi-positional A-coil stands out as a superior choice for various applications, ensuring optimal unit efficiency through its factory-integrated TXV kit, maximizing energy optimization. With its outstanding performance features and versatile orientation options, this coil becomes the ultimate solution for achieving unmatched comfort in your home.
QUICK FACTS
- 3 ton multi-positional evaporator coil
- Works in almost any upflow, downflow, or horizontal system setup
- Compatible with both AC-only and heat pump condensers
- Factory-installed TXV kit for enhanced energy optimization
- Sturdy and compact design
3 Tons
The ACIQ-36-ACL-B is rated for up to 3 tons of heating and cooling. With its ability to be installed with either an AC-only condenser or a heat pump condenser, this unit is ideal for many applications. In some packages, this coil will be larger than its paired condenser, which will increase the overall efficiency of the entire unit, but the coil should never be smaller than its paired condenser. Please note that this item cannot operate independently from a compatible condenser and blower or furnace, each available at an additional cost.
Technical Specifications — ACiQ-36-ACL-B
| sku | ACiQ-36-ACL-B |
|---|---|
| weight (in lbs) | 74.000000 |
| brand/manufacturer | ACiQ |
| configuration | Multi-Positional |
| refrigerant | R454B |
| liquid line | 3/8" |
| suction line | 3/4" |
| tonnage | 3 Ton |
| style | A-Coil |
| certification | UL Listed |
| height | 24" |
| width | 21" |
| depth | 21" |
| warranty | 10 Years Parts Warranty with Online Registration |
| resources | ACiQ ACL-B Coil Installation ManualACiQ ACL-B Coil Service ManualSubmittal with ACIQ-30-EHPDSubmittal with ACIQ-30-HPDSubmittal with ACIQ-36-EHPDSubmittal with ACIQ-36-HPDExtended Performance Table with ACiQ-36-HPDAHRI Certificate with ACiQ-30-EHPDAHRI Certificate with ACiQ-30-HPDAHRI Certificate with ACiQ-36-EHPDAHRI Certificate with ACiQ-36-HPDWarrantyYou will need Adobe® Acrobat® Reader to view PDF documents. |
| safety information | PROPOSITION 65 WARNINGThis product and many products on our site may contain a chemical know to the state of California to cause cancer or birth defects or other reproductive harm. For more information about Proposition 65 pleaseClick Here. |
Documents
Warranty





















































































