Product Overview
ACiQ 96% 40,000 BTU Two Stage Gas Furnace - 17.5" Width - Multi-Positional
OVERVIEW
With its variable speed blower motor and two stage burner, the ACiQ G96VTN0401712A can provide a consistently superior comfort to almost any application. Considered one of the best furnaces offered by ACiQ, the G96VTN0401712A is a great choice to keep you comfortable while saving you money in energy bills year-round.
QUICK FACTS
- 40,000 BTU, 96% AFUE natural gas furnace
- Generally suitable for up to a small house in ideal applications
- Variable speed blower with a two stage burner
- Multi-positional design - can be installed in the upflow, downflow, or horizontal orientations
- Field-convertible to propane with an optional LP kit
- On board self-diagnostics
40,000 BTU, 96% AFUE
The ACiQ G96VTN0401712A has an input of 40,000 BTU. With an efficiency of 96%, this means that the furnace has an output of 38,400 BTU, meaning that it is generally suitable for small houses in ideal climates. The 96% AFUE also means that for the gas going into the furnace, 96% of it is used to heat your home while the remaining 4% is lost out the flue piping and lost to normal furnace operations. All 96% furnaces require plastic/PVC flue venting, and if you need it to be metal flue venting to match your current setup, you would need to get an 80% efficient furnace. While this unit uses natural gas as fuel out of the box, we also have an LP conversion kit, available at an additional cost.
Warranty
ACiQ offers 10 year parts warranty and lifetime (20 year) heat exchanger limited warranty. Please note that in order for these warranties to be upheld, installation following your state and local codes are required, along with timely registration through the manufacturer.
Installation and Durability
With its ability to be installed in any configuration - upflow, downflow, or horizontal - the ACiQ G96VTN0401712A is very versatile in application potential. The unit has a durable outer casing that can withstand wear-and-tear through its entire lifetime, providing the peace of mind that your home will stay comfortable year-round. Please note that this furnace is not designed to be suitable for a mobile home on its own.
Superior Comfort
All ACiQ-brand equipment is manufactured, one of the leaders of superior comfort in the industry. The ACiQ G96VTN0401712A definitely lives up to the name thanks in part to its variable speed blower motor and its two stage burner. Both of these prominent features provide the most precise temperature and airflow output possible, making you as comfortable as possible in your home year-round.
ACIQ 2.5 Ton 17.5" Width Vertical Evaporator Cased Coil - R454B
OVERVIEW
ACIQ takes pride in its ability to provide a high-quality system, including all system components. Leaving no exception, the EVD5X31M17A vertical coil is a superior option for any air conditioning application while maintaining the entire unit's efficiency with a factory-integrated TXV kit for enhanced energy optimization.
QUICK FACTS
- 2.5 ton vertical coil
- Works in both upflow and downflow applications
- Fully insulated, cased V-coil design for efficient heat transfer in a compact size
- Factory-installed TXV kit for enhanced energy optimization
- Corrosion-resistant drain pan designed with a Polybutylene Terephthalate (PBT) material for unsurpassed strength
2.5 Tons
The ACIQ EVD5X31M17A is rated for up to 2.5 tons of cooling. In some packages, this coil will be larger than its paired condenser, which will increase the overall efficiency of the entire unit, but the coil should never be smaller than its paired condenser. Please note that this item cannot operate independently from a compatible condenser and blower or furnace, each available at an additional cost.
Warranty
ACIQ offers a 10 year parts warranty on their coils when they are installed following your state and local codes, as well as the system is paired with a certified system matchup. Please note that in order to obtain the entire length of this warranty, the entire unit must be registered through the manufacturer.
Technical Specifications — G96VTN0401712
| sku | G96VTN0401712 |
|---|---|
| weight | 133.000000 |
| ahri certificate number | 213148540 |
| exhaust flue requirement | Plastic / PVC |
| manufacturer | ACiQ |
| product features | New Refrigerant Compliant, Rebate Available |
| furnace efficiency / afue | 96% |
| heating btu | 40,000 |
| blower motor | Variable Speed |
| maximum cfm | 1105 |
| configuration | Upflow/Downflow/Horizontal |
| energy star | Yes |
| electrical | 120 V. 1 Phase 60 Hz |
| burner stages | Two |
| fuel type | Propane, Natural Gas |
| height | "35\"" |
| width | "17 1/2\"" |
| depth | "29 1/2\"" |
| warranty | 5 Year No Hassle / 20 Year Heat Exchanger / 10 Year Parts with Online Registration |
| safety information | PROPOSITION 65 WARNING |
Technical Specifications — EVD5X31M17A
| sku | EVD5X31M17A |
|---|---|
| weight (in lbs) | 46.000000 |
| brand/manufacturer | ACiQ |
| replaces | EVD4X |
| equivalent | Carrier Equivalent: CVPVA1814XMCTempstar Equivalent: END4X18L14ABryant Equivalent: CNPVP1814ALA |
| configuration | Upflow / Downflow |
| refrigerant | R454B |
| liquid line | 3/8" |
| suction line | 3/4" |
| tonnage | 2.5 Ton |
| style | V-Coil |
| connection | Sweat |
| certification | UL Listed |
| height | 25 13/16" |
| width | 17 1/2" |
| depth | 20 5/8" |
| warranty | 10 Year Parts Limited Warranty with Online Registration |
| safety information | PROPOSITION 65 WARNINGThis product and many products on our site may contain a chemical know to the state of California to cause cancer or birth defects or other reproductive harm. For more information about Proposition 65 pleaseClick Here. |
Manuals
Submittals
Warranty






















































































