Product Overview
2.5 Ton Ceiling-Mount ACIQ Air Handler-R454B
The ACIQ Ceiling Mounted Ducted Air Handler, commonly known as the "pancake" air handler, is specifically engineered for use with R454B refrigerant. It is well-suited for installation in drop ceilings and attic spaces and connects directly to ductwork. Designed to pair seamlessly with ACIQ High Efficiency inverter systems, this unit delivers optimal efficiency and quiet operation. Durably built with galvanized-steel construction and offering easy service access, it provides dependable performance. A 7-year parts warranty is included with online registration, ensuring lasting peace of mind.
Features
- Connects to ductwork
- Suitable for use with R454B refrigerant
- Variable speed motor for ultimate efficiency
- Quiet operation
- Galvanized-steel construction
- Easy service access
- 7-Year Parts Warranty with Online Registration
- Works with our high-efficiency inverter condensers
ACIQ Standard Series 2.5 Ton 17 SEER2 High Efficiency Heat Pump Condenser - R454B Inverter
OVERVIEW
Inverter - The ACIQ-30-EHPD 2.5 ton central inverter heat pump utilizes inverter technology to convert AC power to DC, allowing the compressor to adjust its speed. This enables the condenser to modify its BTU output based on the current demand, providing efficient and adaptable performance throughout varying weather conditions.
Learning Condenser - Equipped with advanced sensors, this condenser monitors indoor and outdoor air temperature, duct pressure, refrigerant temperature, and overall performance. During the initial startup, it enters a learning mode, optimizing future operations for maximum efficiency by collecting and storing data.
Adaptive Sizing - With its self-adjusting inverter design, the ACIQ-30-EHPD can be sized based on your heating needs. Standard heat pumps may cause discomfort during summer when sized for heat, but this unit automatically adjusts to function like a smaller unit, ensuring ideal cooling performance without excess humidity.
QUICK FACTS
- Variable output based on demand: 12,000-30,000 BTU for cooling, 12,000-31,000 BTU for heating
- R454B refrigerant
- Inverter heat pump system for ducted applications
- Efficient cooling from -13°F to 122°F outdoor temperatures
- Reliable heating from -13°F to 75°F outdoor temperatures
- Durable gold fin condenser coil coating for longevity
- Quiet operation, even under high workloads
2.5 Ton, 17 SEER2
Boasting an efficiency rating of 17 SEER2, the ACIQ-30-EHPD provides versatile comfort across a range of climates by providing reliable comfort with a variable output that eliminates short cycling for lasting efficiency. Use our sizing calculator (found ) to determine the demand for your home.

Quality Construction
State-of-the-Art manufacturing is behind every ACiQ product, resulting in quiet, effective operation over a long service life. Most models have low ambient heating and cooling.
Highest Efficiency
ACiQ saves you money up front, but also over time by reducing energy bills. Every ACiQ condenser features a variable inverter twin rotary compressor, lowering wear and increasing performance. Compare specs against other brands in the same price category, and you will agree, ACiQ is the best value.


Longer life, longer warranty
Intelligent design goes into every element of ACiQ’s manufacturing ensuring flawless performance for years. Low friction, variable inverter twin rotary compressors give bulletproof reliability. Register equipment at ACiQ.com to extend warranty protection to 7 years parts, 12 years compressor.
Technical Specifications - ACIQ-30-EHPD
| sku | ACIQ-30-EHPD |
|---|---|
| refrigerant charge | 91.71 oz. |
| weight | 152.340000 |
| manufacturer | ACiQ |
| replaces | ACIQ-30-EHPB |
| product features | High Efficiency / Inverter, Two Stage Condenser, Variable Speed Condenser |
| hspf2 | 8.5 |
| cooling btu | 30,000 BTU |
| heating btu | 31,000 BTU |
| maximum cfm | 3001.8 |
| decibel level (dba) | 60 |
| electric heat | Heat Pump |
| refrigerant | R454B |
| seer2 | 17 |
| condenser stages | Variable Speed |
| compressor type | Rotary |
| liquid valve size | 3/8" |
| suction valve size | 3/4" |
| electrical | 208/230V, 1 Phase, 60 Hz |
| electric phase filter | Single Phase |
| max breaker size | 25 Amps |
| min. breaker size | 23 Amps |
| tonnage | 2.5 Ton |
| min/max outdoor temp for heating | -13°F - 75°F |
| min/max outdoor temp for cooling | -13°F - 122°F |
| zone compatibility | Single Zone |
| ambient temperature range | -13°F - 122°F |
| height | 31.89" |
| width | 37.24" |
| depth | 16.14" |
| warranty | 12 Years Compressor and 7 Years Parts with Online Registration |
| safety information | PROPOSITION 65 WARNINGThis product and many products on our site may contain a chemical know to the state of California to cause cancer or birth defects or other reproductive harm. For more information about Proposition 65 pleaseClick Here. |
Technical Specifications - ACIQ-30W-PB
| sku | ACIQ-30W-PB |
|---|---|
| weight (in lbs) | 138.600000 |
| brand/manufacturer | ACiQ |
| blower motor | Variable-Speed |
| maximum cfm | 989 |
| configuration | Ceiling Mounted |
| refrigerant | R454B |
| liquid line | 3/8" |
| suction line | 3/4" |
| electrical | 208/230v 1 Phase 60 Hz |
| max breaker size | 15 Amps |
| min. breaker size | 6 Amps |
| tonnage | 2.5 Ton |
| btu/tonnage | 30,000 BTU/2.5 Ton |
| height | 10.93" |
| width | 55.24" |
| depth | 23.33" |
| warranty | 7 years parts with online registration |
| safety information | PROPOSITION 65 WARNINGThis product and many products on our site may contain a chemical know to the state of California to cause cancer or birth defects or other reproductive harm. For more information about Proposition 65 pleaseClick Here. |
Manuals
Documents
Warranty






















































































