Product Overview
OVERVIEW
Inverter Technology - Inverter technology converts AC power to DC, allowing the compressor inside your condenser to speed up and slow down. This enables the system to automatically self-adjust BTU output based on demand, ensuring optimal cooling performance as the weather changes.
Learning Condenser - Equipped with advanced sensors, this condenser monitors air temperature inside and outside, overall system performance, duct pressure, and refrigerant temperature. During the initial startup, it enters a learning mode to optimize efficiency for future operation by continuously gathering and storing critical data so future startups and run cycles will be at max efficiency.
Optimized Cooling - The self-adjusting inverter design allows the condenser to operate all the way down to a 1 ton unit when needed, keeping you cool and comfortable, making it an ideal seasonal device for hot climates where additional air conditioning is needed for homes already heated by boilers, fireplaces, or other sources of heat. For optimal performance, pair the ACIQ-18-AC-B unit with the ACIQ-24-ACL-B coil or ACIQ-24-ACL-14-B.
QUICK FACTS
- 12,000 BTU to 18,000 BTU variable output based on demand
- Efficient cooling from 5°F to 122°F outdoor temperatures
- Durable Gold Fin condenser coil coating
- Quiet operation even at the highest workloads
18,000 BTU, 16 SEER2
With an efficiency rating of 16 SEER2, the variable output ACIQ-18-AC-B will keep you comfortable across a wide range of conditions. Use our handy size calculator to determine the demand for your home. For cooling, this system can operate anywhere from 12,000 BTU to 18,000 BTU without short cycling.

Quality Construction
State-of-the-Art manufacturing is behind every ACiQ product, resulting in quiet, effective operation over a long service life. Most models have low ambient heating and cooling.
Highest Efficiency
ACiQ saves you money up front, but also over time by reducing energy bills. Every ACiQ condenser features a variable inverter twin rotary compressor, lowering wear and increasing performance. Compare specs against other brands in the same price category, and you will agree, ACiQ is the best value.


Longer life, longer warranty
Intelligent design goes into every element of ACiQ’s manufacturing ensuring flawless performance for years. Low friction, variable inverter twin rotary compressors give bulletproof reliability. Register equipment at ACiQ.com to extend warranty protection to 7 years parts, 12 years compressor.
Technical Specifications — ACIQ-18-AC-B
| sku | ACIQ-18-AC-B |
|---|---|
| weight (in lbs) | 73.410000 |
| brand/manufacturer | ACiQ |
| product features | High Efficiency / Inverter, Two Stage Condenser, Variable Speed Condenser |
| cooling btu | 18,000 BTU |
| maximum cfm | 1413 |
| decibel level (dba) | 54 |
| refrigerant | R454B |
| seer2 (efficiency) | 16 |
| condenser stages | Variable Speed |
| compressor type | Rotary |
| liquid line | 3/8" |
| suction line | 3/4" |
| electrical | 208/230V 1 Phase 60 Hz |
| phase | Single Phase |
| max breaker size | 20 Amps |
| min. breaker size | 16 Amps |
| tonnage | 1.5 Ton |
| operating mode | Cooling |
| height | 21.81" |
| width | 31.69" |
| depth | 12.99" |
| warranty | 12 year compressor, 7 year parts with online registration |
| safety information | PROPOSITION 65 WARNINGThis product and many products on our site may contain a chemical know to the state of California to cause cancer or birth defects or other reproductive harm. For more information about Proposition 65 pleaseClick Here. |
Documents
Warranty






















































































